Cilj legendarne računalne igre “Frogger” ili u slobodnom kolokvijalnom prijevodu “onaj koji se zanima za žabe” je žabe sigurno prevesti s točke A na točku B.
Tako bi se otprilike mogla opisati i prava mala radna akcija koja se danas odvija na cesti prema Đelekovcu.
Naime, učenici koprivničke Gimnazije Fran Galović zajedno su s profesorom biologije Miroslavom Samardžićem, a u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije sudjelovali u akciji osiguravanja sigurnog cestovnog prijelaza za žabe u proljetnim mjesecima.
Točnije, akcijom zapravo nastoje spriječiti žabe da prelaze cestu i to postavljanjem niskih ogradica od starih crjepova te ukopavanjem plastičnih kanti u zemlji. Jednostavna je to i praktična metoda kojom se žabe koja inače često pogibaju prilikom prelaska prometnice skuplja u kante, a zatim ih se sigurno prenosi preko ceste u obližnju baru.
Kako nam je pojasnila ravnateljica Javne ustanove Željka Kolar, ovakve se akcije provode već 10-ak godina.
– Najbolji i najvjerniji suradnici unazad nekoliko godina su nam upravo gimnazijalci. Oni sudjeluju u početku akcije, odnosno postavljanju ograda i ukopavanju kanti. Nadamo se da ovom akcijom doprinosimo zaštiti vodozemaca koji su općenito jedni od najugroženijih kralježaka na svijetu. Zimi vodozemci prezimljuju u šumi, a dolaskom toplog vremena odlaze u vodena područja u kojem se razmnožavaju, a prometnica Koprivnica – Đelekovec upravo je jedno od takvih područja. Ovdje smo uočili velik pomor žaba ako se dozvoli njihovo nekontrolirano prelaženje prometnice – rekla je kolar.
Dodala je i kako su žabe izrazito važne u očuvanju ekosustava i bioraznolikosti, njihovi se punoglavci hrane vodenim biljem čime čiste vodene površine, a i općenito su indikator čiste prirode jer ne mogu živjeti na zagađenim područjima.
Akciju je podržao zamjenik župana Ratimir Ljubić koji je stigao u izvrsnom raspoloženju i spreman da se priključi radnim aktivnostima.
– Ovu hvalevrijednu akciju nastojimo podržati kad god je to moguće i ovim putem moram posebno pohvaliti gimnazijalce i njihove profesore koji se ovoj akciji redovno odazivaju – rekao nam je i dodao kako i male stvari čine mnogo za zaštitu prirode i podizanju svijesti o očuvanju okoliša.
Na pitanje hoće li i on uzeti čekić u ruke, odgovorio je “Naravno!” pa ga nismo htjeli pretjerano zadržavati, već smo ga prepustili zabijanju željeznih klinova u zemlju.