Bijeg sa začelja tablice na poziciju koja ih potencijalno može odvesti u Europu, višestruki rezultatski nizovi bez poraza, izuzetno pozitivan odjek u javnosti – tek neki su to uspjesi Slaven Belupa otkako je na klupu sjeo trener Mario Kovačević.
Kovačević u svom gotovo svakom obraćanju javnosti ističe da je atmosfera u klubu sjajna i da njegovi igrači, citiramo, “dobro i marljivo rade”, odnosno da njeguju svoj stil igre bez kompromisa, a da ih krasi i dobro balansiran omjer mladosti i iskustva.
Tomislav Božić, 37-godišnji kapetan Slaven Belupa s kojim smo proveli jedan sportski dan, potvrđuje Kovačevićeve tvrdnje da se Slaven, Slavenaši i njegovi navijači u renesansi rezultata imaju čemu veseliti, bilo da je riječ o ostvarenjima u proteklih nekoliko mjeseci, trenutnom stanju, ali i svemu onome što ovoj momčadi slijedi.
Radni dan s kapetanom Božićem
Naravno, pred Slavenašima je dug put, prvenstvo nije ni približno gotovo, a i san o Europi je zasad samo san. Razloga za opuštanje zato nema i treba nastaviti kvalitetno raditi, a da koprivnički prvoligaši zaista dobro i marljivo treniraju u svim uvjetima potvrdio nam je i sam kapetan Božić uoči jednog od kišnih treninga na pomoćnom terenu koprivničkog Gradskog stadiona Ivan Kušek-Apaš.

– Najidealniji uvjeti za treniranje su upravo sada po ovakvoj laganoj kišici – em što je teren dobar, em što lopta dobro ide. Normalno, nitko ne voli trenirati dok je jako hladno ili dok su velike vrućine, to igrači najmanje vole jer je onda teško, a nakon napora ne možeš uhvatiti zrak – počeo je Božić.
Kad je pak riječ o samim treninzima, važno je da oni budu izbalansirani kroz tjedan i da se odmah nakon odigrane utakmice ekipa ne baca na glavu.
– Recimo, ako je dosta veliki vremenski razmak između dviju utakmica onda nam je prvi trening u tjednu uvodni, on je lagan da slučajno ne bi došlo do ozljeda i da preintenzivno ne bismo krenuli s novim pripremama. Tek u danima nakon uvodnog imamo dosta intenzivnije treninge gdje se pune noge i nabija se snaga kako bi za nadolazeću utakmicu bili što fizički spremniji – objasnio nam je.

Dan se ne svodi samo na treninge
Nijedan trening pritom nije isti, a i ne trenira se samo na nogometnim travnjacima – tu su i teretana, bicikliranje na Cerinama… Sve je to dio procesa priprema, nastavio je kapetan.
– Plan i program za svaku utakmicu se mijenjaju, a sve ovisi i o rasporedu utakmica, godišnjim dobima, vremenskim uvjetima… Na sve se gleda – naglasio je.
Nije sve ni u fizičkom treniranju. Božić je tako mišljenja da su odmor i prehrana najbitnija stvar u životu svakog sportaša.
– Prehrana je užasno bitna u smislu uzimanja svih potrebnih proteina, minerala, vitamina… Druga stvar je san, nevjerojatno je koliko je to bitno. Kako sam stariji i godine idu, biologija radi svoje i odmor mi je najbitniji i što više odmaram i spavam, to mi više te stvari pomažu u regeneraciji i oporavku. Nogomet ne čine samo treninzi ili dolasci na stadion, već ga živiš 24 sata – istaknuo je.
Kapetan je produžena ruka trenera
Na treningu smo s Božićem razgovarali i o ulozi kapetana koja je također važna u njegovom sportskom životu.

– Kapetan je produžena ruka trenera na terenu. Kapetan bi trebala biti osoba koja radi i igra za ekipu jer bitan je timski izgled na terenu. Kapetan mora imati dobru komunikaciju s ostalim igračima i poveznica je sa svlačionicom, trenerom, upravom… Bitan je i rad s mladim igračima kojima je teži prelazak iz juniorskog nogometa u seniorski. Ta prilagodba nije laka i pritisak je veći što je veći klub i što klub ima više navijača. Kapetan ima jako veliku rolu u cijeloj toj priči, on se nalazi između dvije strane i mora biti poveznica. Kapetan sve drži na okupu, no tu su i ostali stariji igrači – što je bolja atmosfera unutar kluba, to su i rezultati bolji – zaključio je Božić.
Prva kondicija, onda taktika
Uz kapetana i glavnog trenera, sve na okupu drže i članovi stručnog stožera. Jedan od kondicijskih trenera Luka Murk u Slaven Belupo je došao s trenerom Kovačevićem, a u razgovoru tijekom treninga je pohvalio Slavenaše za koje smatra da su jako obrazovani kada je riječ o disciplini, treniranju i pripremama za nogometne susrete.

– Dečki ulažu u sebe, 100 posto njih su pravi profesionalci i tu nema greške. Nisam dugo ovdje, došao sam s trenerom Kovačevićem, no iznenadio sam se koliko dečki pozitivno, dobro i zrelo razmišljaju i koliko vode brigu o sebi, svaka pohvala za njih – rekao je uvodno.
Kad je pak riječ o treninzima, nadovezao se na kapetana Božića rekavši da se oni razlikuju iz dana u dan ovisno o danu u radnom tjednu između dvije utakmice.
– Ako je, na primjer, utakmica u nedjelju, u većini slučajeva sljedeći dan imamo trening – radimo regeneraciju dečkiju koji su igrali, a kompenzaciju onih koji nisu – oni koji nisu igrali moraju dostići volumen treninga i opterećenja koje nisu postigli na utakmici. S igračima koji su igrali imamo protokol mobilizacije tek toliko da ih pokrenemo – radimo ili na Bazenima Cerine ili tu na stadionu. Na bazene prvenstveno odlazimo zbog bicikala i to je dobro zbog kapilarizacije mišićnog tkiva. Radimo im i masaže, saunu, tople ili hladne kupke… Sve što fizioterapeuti pripreme – objasnio je Murk.

Potom slijedi dan odmora uz masažu, nogotenis ili relaksaciju, a dan nakon počinje se s “pravim” radom, nastavio je.
– Tu ih već uvodimo u tjedan, a dan nakon uvoda je dosta intenzivniji i koncentriramo se na snagu nogu. Pokušavamo to spojiti s brzinom pa onda nakon toga ide maksimalna priprema za sljedećeg protivnika, većinom je to u smislu taktičkog treninga ili ako vidimo da treba poraditi u kondicijskom dijelu. No, dva dana prije utakmice u kondicijskom smislu se u pravilu ništa ne dira, već su fokus tehnika i taktika – naglasio je Murk.
Što tijekom dana jedu Slavenaši?
Kad je pak riječ o prehrani, Murk nam je otkrio što se sve tijekom dana nađe na tanjurima Slavenaša.
– Prehrana i odmor su od jednake važnosti kao i sam trening, možda čak i važniji. Badava kvalitetan trening ako dečki prije ili nakon njega ne ulažu u sebe. Prehrana je ključna i trebalo bi paziti što se i kako jede. Ako smo sportaši, trebali bismo imati doručak s malo više ugljikohidrata da nas napuni energijom, prije treninga se može uzeti banana ili energetska pločica, a pod treningom se obavezno pije voda. Poslije treninga treba pokušati nadoknaditi količinu izgubljene tekućine. Hrana treba biti izbalansirana – ugljikohidrati, proteini i masti, sve troje je jednako važno – spomenuo je.

Posebna pravila prehrane pritom vrijede na dan odigravanja utakmice.
– Igračima savjetujemo da se dva dana prije utakmice dobro napune ugljikohidratima i da su spremni za utakmicu i velike napore koje ona iziskuje. Na dan utakmice imaju obilan izbalansiran doručak, a zadnji obrok je minimalno četiri i pol sata prije početka utakmice, ali on je lagan s ugljikohidratima – rižom ili tjesteninom, možda malo mesa da nije preteško za želudac. Ako je utakmica kasnije u danu, imaju snackove poput banane ili energetske pločice, čak smo znali imati i sendviče s piletinom i ribom – zaključio je Murk.