Posjetili smo Dječji vrtić Tratinčicu, objekt Crvenkapica u kojem djeluju četiri skupine – dvije jasličke i dvije vrtićke.
Ono što ovaj vrtić izdvaja od ostalih jest provedba Montessori programa koji pohađa dio djece.
Montessori pedagogija
Montessori pedagogija znanstveno je utemeljen način podučavanja čije je temeljno načelo emancipiranje djeteta kroz usmjeravanje njegove pažnje na proces samostalnog donošenja odluka. Temelji se na individualnom pristupu svakom djetetu te nije vremenski ograničena u pogledu stjecanja određenih znanja.

Kako bismo se bolje upoznali s ovim načinom rada, proveli smo jedno prijepodne s djecom i odgojiteljicama koji su dio Montessori programa.
Najprije smo posjetili jasličku skupinu. Čim smo otvorili vrata, dočekalo nas je veselje i razigranost. Svako dijete pokazalo nam je što radi i što najviše voli. Posebno nas je obradovala vijest da je jedna beba, stara godinu dana, upravo samostalno prohodala.
Nakon druženja s jasličkom skupinom, posjetili smo stariju skupinu.
Već na ulazu primijetili smo ozbiljnost i entuzijazam djece. Razgovarali smo s Martinom, dječakom koji na jesen kreće u prvi razred.
– Jako mi je lijepo u vrtiću. Najviše volim slagati riječi i družiti se s prijateljima – rekao je Martin.

Do njega se Iva igrala sa životinjama.
– Moram spojiti životinje s imenima koja pišu na podlozi. To mi je jedna od dražih aktivnosti – dodala je.
Organizacija Montessori programa
Odgojiteljice su nam detaljno pojasnile organizaciju Montessori programa koji se provodi u tri skupine. Mlađa skupina Mašleki nalazi se pod vodstvom odgojiteljica Ivane Jakupić i Tene Blašković Krček. Starija skupina Perlice vodi odgojiteljice Eva Trošelj i Andreja Lonjak, dok jasličnu skupinu Cvjetići vode odgojiteljice Helena Piliček i Vesna Pelesk. Objasnile su sve na samom početku.

Montessori pristup – odgoj za život
Montessori pedagogija sve je popularnija zbog svoje filozofije koja djecu stavlja u središte obrazovnog procesa. No, koje su ključne razlike između Montessori pristupa i tradicionalnog odgojno-obrazovnog sustava? Odgovor leži u posebnom metodičkom pristupu i didaktici.
– Montessori pristup usmjeren je na razvoj individualnih potencijala svakog djeteta. Naš je zadatak stvoriti uvjete u kojima će se svako dijete razviti u sretnu, odgovornu i samopouzdanu osobu – naglašavaju odgojiteljice iz Tratinčice.
Okolina u Montessori sobama pruža osjećaj mira i međusobnog poštovanja, kako među djecom tako i odraslima.
Za razliku od tradicionalnih programa, Montessori pristup ne koristi klasične igre. Djeca se ne igraju “kao da” – ona zaista izvode aktivnosti koje svakodnevno obavljaju odrasli: režu, šivaju, peru, čiste, siju. Svaka aktivnost promišljeno je osmišljena kako bi razvijala finu motoriku, osjećaj samostalnosti i samopouzdanje.

Poznata Montessori uzrečica “Pomozi mi da učinim sam” posebno se ističe u ovom pristupu.
Kako izgleda dan u Montessori skupini?
Dan započinje okupljanjem djece i slobodnim izborom materijala. Nakon doručka slijedi predstavljanje novih tema ili razgovor u kojem djeca imaju priliku podijeliti doživljaje.
– U svakom slučaju nastojimo okupljati djecu jer ih želimo čuti i želimo da drugi uče slušati što netko drugi ima za reći, kao i prepričati neki doživljaj. Također, želimo predstaviti nešto novo što smo donijeli u skupinu. Nakon toga djeca sama biraju pribor ili se uključuju u aktivnosti koje uključuju likovne, tjelesne ili glazbene poticaje – sve ovisi o njihovim interesima. Nakon aktivnosti slijedi svakodnevni odlazak na dvorište vrtića ili šetnju, zatim ručak i dnevni odmor. U starijoj, predškolskoj skupini dan se nastavlja radom u predškoli – objašnjavaju odgojiteljice.
Aktivnosti ovise o individualnim potrebama svakog djeteta. Djeca su najviše privučena onim aktivnostima koje odgovaraju njihovom trenutnom osjetljivom razdoblju.
Primjerice, kada su u matematičkom osjetljivom razdoblju, djeca često prebrojavaju, uspoređuju, klasificiraju i slažu nizove. Tada odgojitelji prepoznaju tu potrebu i dodatno potiču razvoj djeteta kroz aktivnosti koje je samo odabralo.
– Djeca imaju i mnoštvo drugih područja interesa, a na nama je da ih individualno prepoznamo i podržimo. Važno je napomenuti da nisu sva djeca zainteresirana za iste aktivnosti, što je potpuno u redu. Poštujemo individualne interese svakog djeteta – ističu odgojiteljice.

Roditelji djece koja pohađaju Montessori program u Tratinčici također izražavaju svoje zadovoljstvo ovim pristupom.
– Montessori program bio nam je prvi izbor kod upisa djeteta u vrtić i nakon godinu i pol možemo reći da je to bila ispravna odluka. Naš trogodišnjak danas je jedno samouvjereno dijete koje s ponosom sam oblači hlače, čarapice i jaknu, obuva cipelice i reže škarama. Sretan ide u vrtić i svakodnevno nam prepričava što su sve tog dana radili s odgajateljicama. S obzirom na to da u Montessori vrtiću nema uobičajenih igračaka, na početku smo se bojali da ćemo mu upisom u taj program uskratiti neke uobičajene dječje radosti. Danas možemo reći da naš sin uživa u aktivnostima koje im odgajateljice svakodnevno pripremaju, a koje su primjerene njegovim razvojnim potrebama – rekla nam je jedna mama.
Suptilna uloga odgojitelja
U Montessori okruženju uloga odgojitelja je nenametljiva. Oni djeci predstavljaju materijal i pokazuju njegovu svrhu, nakon čega djeca sama istražuju. Važno je jedino da nakon korištenja materijal vrate na mjesto kako bi ga i druga djeca mogla koristiti.
– Osoba koja se odluči baviti s ovim programom, trebala bi raditi na tome da bude strpljiva, dosljedna, tiha u uputama prema djetetu, fleksibilna, spremna za promjenu i topla u pristupu – zaključuju.