Skupina Kamenčići Dječjeg vrtića Tratinčica objekta Jabučica od rujna surađuje s koprivničkom Gimnazijom Fran Galović u zanimljivom projektu “Problem pronađi i u trenu se snađi”.
Profesorica Hrvatskog jezika Ines Sertić uz pripomoć učenica osmislila je zabavne stihove i kratke priče koje su prethodile istraživačkim aktivnostima i pokusima. Pokuse vezane uz priče i stihove osmišljavala je profesorica Kemije Mišela Lokotar, a izvodile su ih učenice zvane Zorice uz pomoć Kamenčića.
Učenice Zita Crljen, Lea Vrhoci i Iva Hodalić složile su se da im je ovo bila idealna prilika za rad s djecom, ali i dobro iskustvo i priprema iz Hrvatskog jezika i Kemije.
– Cilj ovog projekta je povezati dva predmeta koja se naizgled čine vrlo različita – Kemija i Hrvatski jezik, ali zapravo postoje brojne poveznice. Djeca zapravo ovim tekstovima koji su bili u različitim oblicima – pitalice, priče i pjesme, o različitim životnim, ali i bajkovitim temama, uče sposobnost aktivnog slušanja, odnosno slušanja s razumijevanjem, odgovaraju na različita pitanja te povezuju određene sadržaje i tako dolaze do rješenja određenih problema, odnosno pokusa – objasnile su.
Mališani Melani i Bartol objasnili su nam da su prije pokusa čitali priče.
– Radili smo medvjedića koji pleše, bilo je jako zabavno i bilo bi super da nam je svaki dan ovako u vrtiću. Super su bile cure koje su izvodile pokuse – složili su se mališani.
Cilj ovog projekta je povezati dva predmeta koja se naizgled čine vrlo različita – Kemija i Hrvatski jezik, ali zapravo postoje brojne poveznice. Također izazov je bio ta dva predmeta učiniti zanimljivim i pristupačnim predškolskoj dobi te ih zainteresirati kako za pisanu riječ tako i za istraživačke aktivnosti.
Djeca slušaju tekstove o bajkovitim temama u obliku stihova i kratkih priča te tako razvijaju aktivno slušanje, slušanje s razumijevanjem, a dodatnim pitanjima djeca dolaze do rješenja problema – tekstova, odnosno pokusa.
Kroz izvođenje pokusa djeca su imala priliku upoznati različite materijale, pribor za pokus, vidjeti različite kemijske reakcije, razvijati međugeneracijsku suradnju, uočiti povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno-posljedične veze.
Nakon izvođenja pokusa slijedile su aktivnosti koje su pratile priču i pokus kroz razna područja: likovno, steam, pred vještine čitanja i pisanja, početni matematički pojmovi, motorike, istraživačke.
Suradnja nakon izvedenih priča nastavit će se i dalje kroz posjete i različite aktivnosti na veselje svih sudionika. Dokle god traje dječja znatiželja i interes za ova područja.