Bliži se još jedno izdanje popularne manifestacije Dan za znanost, a i ove godine stižu vrhunski predavači i zvučna imena znanstvenih krugova koji će održati znanstveno popularna predavanja.
Kako nam je rekao jedan od organizatora Marko Vargović, domaćim snagama pridružit će se i talijanski kolege.
– Dolaze nam gosti iz Italije, iz jedne zrakoplovne škole, koji će nam prezentirani što i kako uče. Cilj ove manifestacije je popularizacija znanosti, da svatko tko je laik može vidjeti koja je korist od znanosti u svakodnevnom životu, ali i da pokažemo da znanost nije samo računanje, već može biti zanimljiva i zabavna – kazao nam je Vargović.
Tako će u subotu 22. ožujka od 9:30 koprivnička gimnazija postati pravi mali znanstveni centar.
Na predavanjima i radionicama zatvorenog tipa posjetitelji mogu poslušati predavanje “Ljubi, ljubi al’ glavu ne gubi: Kemija ljubavi” Milana Nikolića sa Sveučilišta u Beogradu, zatim predavanje “Otkrivanje svemira – od Velikog Praska do danas” Davida Prelogović koji dolazi iz Italije ili pak predavanje “Umjetna inteligencija – što je i gdje smo danas?” Marka Čupića s Fakulteta elektrotehnike i računalstva u Zagrebu. Nadalje, Larisa Musić sa Stomatološkog fakulteta u Zagrebu održat će predavanje o temi “Zadah – društveni (i profesionalni) tabu”, a Dajana Kučić Grgić s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije predavanje “Od otpada do biorazgradljive ambalaže: Inovativna rješenja za održivu budućnost”. Na rasporedu je i predavanje “Od nule do beskonačnosti” Franke Miriam Brueckler s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu te “Optimalne plohe u teoriji i primjeni” Hrvoja Abrahama.
Sprema se i predavanje i radionica pod nazivom “Od slučajnosti do umjetne inteligencije: Evolucijski algoritmi u akciji”, a održat će ih Stjepan Đelekovčan i Neven Lukić s FER-a.
Student FER-a Danko Delimar provest će predavanje i radionicu “Kako naučiti biti haker pomoću CTF natjecanja”.
Tu su kao i svake godine i radionice otvorena tipa, a neke od njih su Fizika ekspress, Macqueen – obrazovna robotska platforma, Analiziraj čokoladu!, Geografski laboratorij: Tajne planeta kroz pokuse, Robotika, FSB Racing Team, Dnevna astronomija, Gnojivo kao hrana za biljke / Biljni jelovnik, Prikaz prve pomoći, Svijet matematičkih čuda, Mirisna kemija, Znanstvena čarolija: Fizika u svakodnevnom životu, Interaktivni modeli konstrukcija…
Bit će i zanimljivih radionica u zatvorenom – “BREAKING BAD: pomozimo profesoru Whiteu”, “Zanimljivosti iz biologije”, “FOMO vs. JOMO – Možemo li preživjeti bez notifikacija?”, “Matematička sapunica” i “Schwifty Robots”.
Detaljan program donosimo u nastavku.