Tjednik Glas Podravine danas slavi 75. obljetnicu od izlaska prvog broja, objavljenog 21. veljače 1950. godine, označivši početak važnog medijskog glasila za stanovnike Podravine i Prigorja.
List je nastao s ciljem informiranja lokalne zajednice o društvenim, gospodarskim i kulturnim događanjima, unatoč tehničkim i materijalnim izazovima s kojima se suočavao. U nastavku teksta osvrnut ćemo se upravo na taj prvi broj Glasa Podravine – kako je nastao, izgledao te koje su ga specifičnosti obilježile.
Sada već davne 1945. godine, točnije, 22. rujna, u Koprivnici su počele izlaziti Podravske novine, lokalni list koji je nakon četverogodišnjeg prekida nastavio tradiciju predratnih novina istog imena. Bio je to, uz sisačko Jedinstvo i Varaždinske vijesti, jedan od tada samo tri lista u NR Hrvatskoj na gradskoj razini, navodi koprivnički novinar Željko Krušelj.

Podravske novine izlazile su do 9. veljače 1946. godine, a do prekida je došlo nenadano i to zbog nestašice papira. Prvi urednik tih novina bio je Janko Paprika, a štampao ih je Valko Loborec.
– Ovi prvi brojevi uređivani su s dosta profesionalnog duha i sposobnosti kako bi se čitaocima pružilo što više informacija iz svih područja života. Jasno, bilo je to u ondašnjem stilu i na ondašnjem nivou – navodi autor teksta objavljenog u Glasu Podravine povodom 25. godina poslijeratne štampe i lokalnog radija u Koprivnici.
Skromni počeci
Iza Podravskih novina izašao je list Glas fronte i to jedini broj 29. listopada 1948. godine. Vlasnik i izdavač ovih novina bio je Kotarski odbor Narodne fronte, a urednik Ljudevit Kovačić. Novine su izašle uoči izbora za organe NF, te su najviše i obilježene izbornim materijalom i izvještajima o radu Fronte.
Nakon informativne praznine koja je trajala godinu i pol, dana 21. veljače 1950. pojavio se novi list – Glas Podravine.
– U zaglavlju mu je stajalo, zacijelo i po ugledu na svoja dva koprivnička prethodnika, da je to “predizborni bilten Narodnog fronta grada i kotara Koprivnica”. Nakladnik ga, dakle, nije ni deklarirao kao informativno glasilo, čime je pokazao i da nema dugoročnije izdavačke ambicije, iako se po formi i sadržaju nije bitno razlikovao od većine tadašnjih lokalnih listova. (…) Prvi je broj na naslovnici imao i prigodne političke parole “Izgrađujmo neumorno i nepokolebljivo socijalizam – sretnu budućnost naših naroda!”, “Živjeli trudbenici i trudbenice grada i sela, graditelji socijalističke Jugoslavije!” te “Svi na izbore”. Najavljeno je izlaženje svakog petka, uz vrlo nisku cijenu od dva dinara – napisao je Krušelj u tekstu “Između represije i neimaštine: grad i kotar Koprivnica početkom 1950-ih godina u ogledalu Glasa Podravine” objavljenom u časopisu Podravina.

Samo četiri stranice bez fotografija
Koncept i uloga Glasa Podravine ostali su isti kao i kod Podravskih novina i Glasa fronte. Prvi urednik bio je Ivan Povijač koji je na toj dužnosti bio do studenoga 1950. godine. Tijekom te godine izašlo je 11 brojeva, da bi nastao prekid sve do 20. prosinca 1951. godine, kada je izašao 12. broj. Urednik je bio Zvonko Petrović.
Zanimljivo je spomenuti, a što je Krušelj primijetio, da u prvom broju Glasa Podravine, suprotno ustaljenim medijskim pravilima, nije bilo uvodnika koji bi objasnio svrhu pokretanja lista, publiku kojoj je usmjeren i njegovu temeljnu društvenu ulogu.
– Nije to bio slučajni propust, jer se u tadašnjim političkim okolnostima podrazumijevalo da vlasti pokreću tiskovine u cilju mobiliziranja javnosti u svakovrsnim aktivnostima, poglavito izborima – navodi Krušelj.
Prvi broj Glasa Podravine imao je samo četiri stranice, bez fotografija i crteža jer su, kako ističe Krušelj, strojevi u Gradskoj tiskari Koprivnica bili nekvalitetni.
– Zanimljivo je napomenuti da je prvi broj lista prema navedenom datumu izašao u utorak, dok je drugi broj, od 25. veljače 1950., padao u subotu. Možda to početno nesnalaženja oko ritma objava ne bi bilo tako čudno da na naslovnici nije navedeno da list izlazi „svakog petka”. Idućih je godina izlaženje bilo prebačeno na subotu – navodi.

Tjednik Glas Podravine kroz svojih 75 godina izlaženja postao je neizostavan dio medijske i društvene povijesti Podravine i Prigorja. Od skromnih početaka s prvim brojem iz 1950. godine, bez fotografija i uvodnika, pa sve do današnjeg modernog izdanja, list je uspješno svjedočio vremenu, ljudima i događajima koji su oblikovali lokalnu zajednicu.
Iako je pokrenut kao predizborni bilten bez dugoročnih ambicija, Glas Podravine izrastao je u pouzdan izvor informacija za generacije čitatelja, istovremeno prateći i prilagođavajući se razvoju društva, medijske tehnologije i interesa svojih sugrađana. Današnja obljetnica prilika je da se prisjetimo ne samo prvog broja, već i trajne uloge ovog tjednika u lokalnom informiranju.