Slaven Belupo u subotu je na domaćem terenu dočekao Istru 1961.
Utakmica je završila bez pogodaka, a u 66. minuti isključenje je zaradio Radošević.
Uz Radoševića, isključenje je zaradio i jedan navijač na tribinama.
Kako su priopćili iz Policijske uprave koprivničko-križevačke, tijekom utakmice je 37-godišnji navijač pod utjecajem alkohola aktivirao pirotehničko sredstvo odnosno bengalku te time prekršio članak 4. Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima.
>> Pijani navijač na Apašu zapalio bengalku, evo kakvu je kaznu dobio
Počinitelj je uhićen, nad njim je proveden žurni prekršajni postupak te je kažnjen novčanom kaznom i zabranom prisustvovanja nogometnim utakmicama Slaven Belupa i hrvatske nogometne reprezentacije u trajanju od godine dana.
Navijač (podaci poznati redakciji) je Dravi.info ispričao svoju stranu priče koja se i ne razlikuje od službenog policijskog priopćenja, no naglasio je kako misli da do svega uopće nije trebalo doći.
– Na ulazu na stadion me nitko nije pregledavao niti mi je redar ili bilo tko drugi oduzeo bengalku. Ideja je bila napraviti mali show, podići atmosferu na tribinama, a pogotovo zbog naših mladih navijača poznatih kao Podravske štuke. Namjera mi nije bila bengalku bacati na teren, izazvati prekid utakmice ili neku drugu vrstu nereda, nego potaknuti navijanje – počinje svoju priču.
>> VIDEO Imamo snimku navijača koji je na Apašu zapalio bengalku
Sve se dogodilo na samom kraju utakmice i trajalo je ne više od minute.
– Ostale su je još dvije minute igre na semaforu, spustio sam se dolje k dečkima jer sam vidio da strastveno navijaju. Lijepo mi je to vidjeti jer sam i sam navijač. Čim sam zapalio bengalku, dečki su osjetili atmosferu i pojačali navijanje, no ubrzo su se pojavili redar i policijski službenik – objašnjava.
Kako kaže, odveli su ga sa stadiona u policijsku stanicu, alkotestirali, tijekom noći ostavili na triježnjenju, a odmah mu ujutro izrekli kaznu od 740 eura i zabranili utakmice na godinu dana.
– Moram naglasiti da se nisam opirao redaru i policijskom službeniku i nije mi jasno čemu ovakva drakonska kazna i ovakvo postupanje, pogotovo jer se bengalke redovno pale kad stigne masa navijača, samo što je policiju očito strah ulaziti u masu. Baklja je izgorjela, stavio sam ju na pod i to je to – dodaje.
Iako ne niječe da je na stadion unio pirotehničko sredstvo i zapalio ga, a što se prema Zakonu ne smije, ističe kako nije ugrozio druge navijače ili utakmicu te kako povremena baklja nije ništa čudno na utakmicama.
– Sjećam se 95. rođendana Slaven Belupa, 95 baklji se zapalilo na stadionu i nikome ništa. Često idem na utakmice, dogodi se tu i tamo da se upali kakva baklja, ali ako se ništa ne baca na teren i ako se ne izazove prekid utakmice… U navijačkom svijetu nije to ništa posebno ni novo, to je dio navijačkog folklora – zaključuje i kaže kako će se na izrečenu kaznu, ako bude moguće, svakako žaliti.
S druge strane, u članku 4. spomenutog Zakona stoji kako se protupravnim ponašanjem smatra posjedovanje ili konzumiranje alkoholnih i drugih pića koja sadrže više od šest posto alkohola, posjedovanje i pokušaj ili unošenje pirotehničkih sredstava na stadion kao i pokušaj ulaska, dolazak i boravak na prostoru športskog objekta u alkoholiziranom stanju iznad 0,50 promila i na kraju i paljenje pirotehničkih sredstava.
Iz Zakona je jasno da je uhićeni navijač prekršio stavke članka 4. jer je na stadion unio pirotehničko sredstvo koje je naposljetku i zapalio. Što se pak tiče alkohola, na stadionu se može kupiti i konzumirati pivo jer nema više od šest posto alkohola, no velike su šanse da je svatko tko je u 90 minuta igre i 15 minuta poluvremena na stadionu kupio i konzumirao više od tri piva, prema Zakonu, u alkoholiziranom stanju.
Upit o pojašnjenju Zakona, kao i je li bilo prostora za blaže postupanje redara i policijskih službenika ili manju kaznu, poslali smo Policijskoj upravi koprivničko-križevačkoj koji su sve detaljno pojasnili.
– Policijski službenici su prilikom osiguranja nogometne utakmice postupali prema 37-godišnjem domaćem navijaču koji je počinio prekršaje iz članka 4. st.1 točka 3. i 8. Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima na način da je pod utjecajem alkohola od 1,01 promil aktivirao pirotehničko sredstvo – stoji u odgovoru.
Nadalje, u policiji napominju kako je okrivljenik prekršio članak 4. st. 1. točka 3.
– Protupravno ponašanje definirano je kao pokušaj ulaska, dolazak, ali i boravak na prostoru športskog objekta u alkoholiziranom stanju iznad 0,50 promila te je predviđena novčana kazna od 260 do 1.990 eura ili kazna zatvora u trajanju do 30 dana. Nadalje, za prekršaj iz članka 4. st. 1. točka 8. koji definira da je protupravno ponašanje paljenje i bacanje pirotehničkih sredstava, predviđena novčana kazna od 660 do 3.310 eura ili kazna zatvora od najmanje 30 dana do najdulje 60 dana. Također, isti Zakon o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima definira u članku 32. izricanje zaštitne mjere – zaključuju u odgovoru.