Petak, 4. travnja 2025.

FOTO Zgrada bivšeg dječjeg doma u Basaričekovoj zjapi prazna, evo što kažu u Družbi Kćeri Božje ljubavi u čijem je vlasništvu

I dok traju radovi na izgradnji učeničkog doma u Koprivnici, točnije na adaptaciji i rekonstrukciji nekadašnjeg željezničkog konačišta u Kolodvorskoj ulici, malo tko se još sjeti nekadašnjeg Doma za djecu Svitanje u Basaričekovoj ulici.

Spomenuti dom svojevremeno je bio jedini od srodnih u Hrvatskoj na popisu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi za pokus kojim bi štićenici pet dana tjedno provodili u prostorijama doma, a vikendom, ako je to moguće, kod roditelja odnosno skrbnika.

Međutim, svemu je 2004. godine došao kraj jer osim što je Ministarstvo tada odlučilo zatvoriti vrata doma, prema tadašnjem Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu u vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, zgrada je trebala pripasti Crkvi. Iako su iz Zakona bile izuzete nekretnine koje se koriste za školske, socijalne i zdravstvene namjene, zgrada je naposljetku prepisana Družbi Kćeri Božje ljubavi iz Zagreba.

Danas o svemu svjedoči napuštena zgrada u Basaričekovoj ulici na koju su građani Koprivnice već pomalo i zaboravili – zaključana ograda, derutna fasada, daske na prozorima.

Zanimalo nas je kakvi su planovi Družbe Kćeri Božje ljubavi.

– Samostan Presvetog Srca u Koprivnici, na adresi Đure Basaričeka 13, vlasništvo je Družbe Kćeri Božje ljubavi. Isti će Družba, nakon obnove koja ovisi o financijskim mogućnostima, koristiti u svrhu apostolata Družbe u njezinu duhu i karizmi – odgovorila je kratko, ali jasno Tajnica Provincije Božje providnosti Družbe Kćeri Božje ljubavi.

Upit smo poslali i Gradu Koprivnici, a zanimalo nas je je li Grad ikada razmišljao o tome da nekretninu vrati u gradsko vlasništvo i je li takvo što uopće moguće, no do zaključenja članka nismo dobili odgovor.

Sve, na kraju, ipak najviše ovisi o financijskim mogućnostima, a manje o božjoj volji jer vjerske se zajednice u Hrvatskoj financiraju dijelom iz državnog proračuna, a dijelom na razne druge načine poput prikupljanja donacija ili prodaje rukotvorina i drugih proizvoda. Ovdje je važno spomenuti da do europskih fondova Crkva teško dolazi, a Družba svoje plenarno vijeće na kojem se razgovara o planovima održava svakih šest godina pa će zgrada bivšeg doma u morati još malo pričekati.

Slušaj uživo
zatvori