Valentinovo ili Dan svetog Valentina spomendan je svetog Valentina koji se obilježava 14. veljače svake godine.
Ovaj dan ujedno je i poznat kao Dan zaljubljenih, kada ljudi širom svijeta iskazuju ljubav i naklonost svojim voljenima. No, ljubav dolazi u različitim oblicima; roditeljska, romantična, prijateljska i svaka od njih zaslužuje pažnju i slavlje.
Prijateljstvo je jedan od najljepših darova koje možemo imati u životu. Ponekad želimo da naši prijatelji znaju koliko ih volimo i koliko nam znače, ali to nije uvijek lako izraziti riječima. Zato često biramo darove koji dolaze od srca; ručno izrađene čestitke, male poklone ili čak samo tople riječi koje donose osmijeh na lice.
Upravo takva atmosfera vlada u Klubu Mariška Koprivnica gdje prijateljstvo i zajedništvo igraju veliku ulogu u svakodnevnom životu njegovih članova. Klub je mjesto susreta, kreativnosti i međusobne podrške, a posebna pažnja posvećuje se prigodnim radionicama koje obogaćuju društveni život starijih osoba.
Ove godine, u povodu Valentinova, članice Kluba okupile su se u kreativnoj radionici s ciljem da izrade čestitke koje će razveseliti mnoge.
Izrađivanje čestitki postalo je prava mala tradicija u Klubu, a ove godine posebna pažnja posvećena je detaljima i personaliziranim porukama. Čestitke će korisnici Doma za starije i nemoćne osobe Koprivnica i članovi Kluba moći darovati svojim simpatijama, obitelji, prijateljima i svima onima koji im uljepšavaju dane.
Andrea Klen, koordinatorica aktivnosti, s osmijehom nas je dočekala i podijelila svoje dojmove.
– Članice kreativne radionice često same dolaze s idejama što će se izrađivati, međusobno si pomažu, razmjenjuju svoja znanja i vještine. Na radionicama nikad ne nedostaje smijeha i dobrog raspoloženja. Prilika je to da se malo zaboravi na brige i tegobe, da se ispriča koji vic ili anegdota, čuju novosti, a usput se izrađuju prekrasni radovi koji krase prostor Doma i sobe stanara – objasnila je Andrea.
Osim što potiče kreativnost, ovakva aktivnost ima i važnu društvenu dimenziju. Starije osobe često su izložene osjećaju usamljenosti, a sudjelovanje u radionicama donosi im priliku za druženje, razgovor i smijeh.
– U sklopu projekta “Dnevne aktivnosti za starije osobe”, koji se provodi uz financijsku potporu Koprivničko-križevačke županije, Klub Mariška tijekom cijele godine organizira prigodne radionice namijenjene umirovljenicima i starijim osobama s područja grada Koprivnice i okolnih mjesta – objašnjava Andrea te dodaje kako polako kreću s prikupljanjem ideja i radova za nadolazeće uskrsne blagdane.
– Svaka radionica nosi novi izazov i priliku za stvaranje nečega lijepog, što će donijeti radost drugima – govori Andrea.
Jedna od najaktivnijih sudionica, Josipa Kušek, ne skriva oduševljenje ovom aktivnošću.
– Radimo lijepa srčeka i stalno to prakticiramo. Nekada smo svim stanarima darovali takva srca ukrašena. Vjerujem da je ljudima lijepo imati ovakva srčeka kraj svojeg ormarića i kraj svojeg srca – istaknula je Josipa.
U zraku se osjetila radost i uzbuđenje, a svaka izrađena čestitka nosila je sa sobom toplinu, pažnju i ljubav.
– U vremenu kada često zaboravljamo na male znakove pažnje, ovakve aktivnosti podsjećaju nas na važnost iskazivanja ljubavi i zahvalnosti prema onima koji nas okružuju. Valentinovo nije samo dan zaljubljenih, to je prilika da se podsjetimo koliko nam znače naši bližnji, bilo da su to naši partneri, prijatelji, obitelj ili jednostavno netko kome želimo uljepšati dan – zaključuju iz Kluba Mariška.