Ponedjeljak, 12. svibnja 2025.

Bez dozvole povjerenstva trudnoća se može prekinuti do 10. tjedna, u koprivničkoj bolnici u godinu dana izvršeno 216 pobačaja

Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, objavljenim krajem prošle godine, u Hrvatskoj je tijekom 2023. godine putem individualnih prijava pobačaja u Bazu podataka o pobačajima unutar Nacionalnog javnozdravstvenog informacijskog sustava prijavljeno 5.520 pobačaja, što predstavlja pad od 7,4 posto u odnosu na broj zabilježen godinu ranije, a koji je iznosio 5.958 pobačaja.

No, navedenim prijavama je u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo pribrojeno još 2.287 pobačaja koji nisu prijavljeni unatoč zakonskoj obavezi, ali su evidentirani u Bazi podataka o hospitalizacijama unutar Nacionalnog javnozdravstvenog informacijskog sustava pa tako ukupan broj pobačaja evidentiranih u 2023. godini tako iznosi 7.807.

Što se tiče Koprivničko-križevačke županije taj broj u 2023. godini iznosi 251, pri čemu je u koprivničkoj Općoj bolnici Dr. Tomislav Bardek izvršeno 216 pobačaja.

Najviše je legalno induciranih pobačaja

Prema pojedinačnim šiframa Međunarodne klasifikacije bolesti i srodnih zdravstvenih problema, promatrano na razini cijele Hrvatske, najveći udio čini kategorija legalno induciranih pobačaja, odnosno 38,6 posto. Potom po učestalosti slijede ostali abnormalni produkti začeća, koji uključuju odumrlo jajašce i neostvareni pobačaj s 34,1 posto. Kategorija spontanih pobačaja čini 18 posto ukupnog broja pobačaja, izvanmaternična trudnoća je evidentirana u 7,1 posto prijavljenih pobačaja, a ostali i nespecificirani pobačaji se i dalje prijavljuju sporadično.

Nadalje, podaci pokazuju da se 81,5 posto pobačaja prijavljenih u 2023. godini u Bazi podataka o pobačajima dogodilo tijekom prvih 10 tjedana trudnoće, a u 2,4 posto prijava ovaj podatak nije bio unesen, dok među ženama kod kojih je prijavljen pobačaj, njih 35,8 posto nije imalo živorođene djece.

Ni jedan slučaj smrti od posljedica pobačaja

Prema objavljenim podacima vidljivo je i da nije zabilježen niti jedan slučaj smrti od posljedica pobačaja, a zbog komplikacija uzrokovanih pobačajem prijavljene su 374 hospitalizacije.

Kad govorimo o legalno induciranim pobačajima, prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, žena u Hrvatskoj može legalno izvršiti pobačaj bez dozvole povjerenstva ako se radi o trudnoći koja traje do 10 tjedana. Prema istom zakonu pobačaj se može izvršiti samo u ovlaštenim stacionarnim zdravstvenim ustanovama. U 2023. godini evidentirano je tako 3.015 legalno induciranih pobačaja, odnosno 9,3 legalno induciranih pobačaja na 100 poroda, što predstavlja blagi porast u odnosu na vrijednost zabilježenu 2022. godine.

61 legalno induciran pobačaj u maloljetnica

– Među ženama kod kojih je evidentiran legalno inducirani pobačaj najveći je udio onih u dobi od 30 do 39 godina i to 44,3 posto, potom slijedi dobna skupina od 20 do 29 godina u kojoj je evidentirano 38,5 posto svih legalno induciranih pobačaja. Isto tako, zabilježen je 61 legalno induciran pobačaj u maloljetnica do 18. godine života što čini dva posto ukupnog broja legalno induciranih pobačaja. U mladih djevojaka od navršenih 18 do 20 godina života evidentirana su još 144 legalno inducirana pobačaja, što zajedno čini 6,8 posto ukupnog broja – objašnjavaju u zavodu.

Najviše legalno induciranih pobačaja bilo je na zahtjev žene

Nastavljaju kako je velika većina prijavljenih legalno induciranih pobačaja, čak 75,1 posto učinjena na zahtjev žene.

– Od 1.674 prijavljenih legalno induciranih pobačaja na zahtjev žene u 72,7 posto prije začeća nisu bile korištene metode kontracepcije. Među 2.229 prijavljenih legalno induciranih pobačaja, podatak o bračnom statusu je bio nepoznat u 38,8 posto slučajeva, a za 30 posto žena je evidentirano da su bile u braku. Među ženama kod kojih je legalno inducirani pobačaj učinjen na njihov zahtjev, a bez medicinskih ili drugih zakonom utvrđenih razloga – 1.674 pobačaja, 28,9 posto je bilo u braku – navode u zavodu.

Kad govorimo o našoj županiji, odnosno o pobačajima s obzirom na njihovu vrstu i na prebivalište žene, ukupno je, kao što je ranije spomenuto, zabilježen 251 pobačaj. Pritom, bilo je 100 legalno induciranih pobačaja, ostali abnormalni

produkti začeća bili su u 87 slučajeva, spontanih pobačaja bilo je 47, izvanmaterničnih trudnoća bilo je devet, po tri su pobačaja koji ulaze u kategoriju ostali pobačaji i tri koji ulaze u nespecificirane pobačaje, a dva ulaze u kategoriju hidatidozna mola.

Slušaj uživo
zatvori
Slušajte uživo
Slušajte uživo
LIVE