Za Banku krvi iz pupkovine Ana Rukavina u rodilištu Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek godišnje se prosječno prikupi između 15 i 20 uzoraka.
Rekli su nam tako u koprivničkoj bolnici i dodali da broj oscilira iz godine u godinu, a krv iz pupkovine započeli su prikupljati 2008. godine.
Podsjetili su da se krvotvorne matične stanice iz krvi pupkovine koriste za liječenje bolesnika s leukemijom, oštećenjem koštane srži i nekim rijetkim nasljednim bolestima, primjerice urođenim greškama imunosnog sustava, metabolizma i enzima. Napominju i kako se krv iz pupkovine obrađuje, testira, zamrzava i pohranjuje u bankama za krv iz pupkovine, a jedna od njih je i Banka Ana Rukavina u sklopu Kliničkog bolničkog centra Rebro u Zagrebu.
– Po porodu u rađaonici ili u operacijskoj sali prilikom carskog reza te odvajanja djeteta rezanjem pupkovine, preostala krv u pupčanoj vrpci sakuplja se u pripremljeni set koji dobivamo od banke i tako prikupljenu krv šaljemo u banku. To je jednostavan postupak koji ne šteti ni novorođenčetu niti majci i ne zahtijeva od liječnika i primalje promjenu uobičajenog postupka vođenja poroda – objašnjavaju u bolnici.
Ističu i kako su kontraindikacije za darivanje krvi iz pupkovine za banku porod prije 37. tjedna trudnoće, ruptura vodenjaka koja traje više od 24 sata, mekonijska amnionska tekućine, temperatura rodilje viša od 38,5 ili povišen upalni parametar u krvi, odnosno CRP, zatim urinarna infekcija koja je ili neizliječena ili je liječenje u tijeku, pozitivni biljezi zaraznih bolesti, liječenje humanim pituitarnim gonadotropinom, višeplodna trudnoća, znakovi fetalne patnje tijekom poroda, zastoj u rastu fetusa, abnormalni kariotip, stanja iza intrauterine transfuzije te dob rodilje ispod 18 godina.
– Prikupljanje krvi iz pupkovine ne obavlja se kod poroda vikendom i blagdanom od petka od 14 sati pa do nedjelje u 15 sati radi nemogućnosti dostave u banku. Također se ne šalju uzorci koji su količinski manji od 100 mililitara što je najmanja preporučena količina za potrebe banke – zaključuju u bolnici.