Subota, 5. travnja 2025.

Solarne elektrane sve su popularnije i u Podravini, no nedavno smo svjedočili koliko su ranjive na klimatske promjene

Klimatske promjene vjerojatno su najveći izazov s kojim će se čovječanstvo suočiti u sljedećih pola stoljeća.

Takve su promjene globalni fenomen pa na njih neće ostati imuna ni Podravina odnosno cijela Koprivničko – križevačka županija.

Lokalni su političari toga itekako svjesni pa se sve više okreću ‘zelenim rješenjima’ te potiču okretanje zelenoj energetici, primjerice promoviranjem solarnih elektrana koje su učinkovita i održiva alternativa tradicionalnim načinima ”proizvodnje” električne energije.

Ironija je, međutim, u tome što se ovih dana pokazalo koliko su baš solarne elektrane koje gradimo zbog klimatskih promjena ”ranjive” na te klimatske promjene.

Prošle godine u Hrvatskoj je kod Obrovca izgrađena najveća solarna elektrana koja se prostire na površini od 14 i pol hektara, a dostatna je da bi energijom opskrbljivala 3.500 kućanstava. Prije nekoliko dana, tu je solarnu elektranu uništila bura, a šteta je ogromna.

I u Koprivničko – križevačkoj županiji postoji nešto slično. Druga najveća solarna elektrana iste je godina u probni pogon puštena u Virju. SE Virje ima priključnu snagu 9 MW, a broji 18.670 solarnih panela.

Druga perjanica solara su Križevci koji građane aktivno potiču na izgradnju solarnih elektrana za kućanstva, a one se koriste i za napajanje brojnih gradskih objekata i institucija poput Gradskog društva Crvenog križa Križevci, Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, Dječjeg vrtića Križevci, sportske dvorane Osnovne škole Ljudevita Modeca i slično.

I Koprivnica se ukrcala na ”solarni vlak” i trenutno je jedan od najboljih gradova u Hrvatskoj po broju instaliranih solarnih elektrana na krovovima javnih zgrada i tvrtki koje su instalirane na vrtiće, škole, bazene, gradska poduzeća i ustanove, a na tom tragu je i naša vodeća prehrambena kompanija Podravka koja je samo ove godine u solarke uložila pet milijuna eura.

Hoće li vremenska prognoza ugroziti investicije?

Solarna elektrana u Obrovcu izgrađena je na mjestu na kojem bura puše oduvijek, no njezino je stradanje pozornost okrenulo na važno pitanje – koliko će vrijeme u budućnosti postati ”opasno” i može li ugroziti ideju o solarnoj energiji u Podravini?

Podaci koje je na svojim stranicama objavila Udruga za održivi razvoj Hrvatske pokazuju da su klimatske promjene već stigle u naše krajeve.

Osim što je prosječna godišnja temperatura zraka već porasla za 1,5 stupnjeva u odnosu na razdoblje do 2000. godine, bilježi se i ekstremno povećanje vrućih dana te veću učestalost i duljinu sušnih razdoblja.

Takvo vrijeme obično rezultira naglim i destruktivnim promjenama u obliku žestokih oluja i oborina čemu smo također svjedočili u posljednjih nekoliko godina, a klimatski stručnjaci slažu se u tome da će slična ekstremna nevremena u budućnosti biti sve češća.

Zato nije nemoguće zamisliti da bi u budućnosti i SE Virje mogla pogoditi sudbina slična onoj u Obrovcu ili da bi zbog ekstremnog vjetra ili tuče mogle nastradati i brojne druge solarne elektrane na krovovima kućanstava, javnih ustanova ili tvrtki diljem naše županije.

Slušaj uživo
zatvori