Srijeda, 5. veljače 2025.

Koprivnički HGSS prošle godine imao 100 aktivnosti, Bojovski: Zovu nas iz raznih razloga, čak i zbog spašavanja mačaka na drveću ili u bunaru

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) stanica Koprivnica završila je još jednu godinu uspješnog djelovanja obilježenu brojnim aktivnostima, spašavanjima i obukama.

Stanica, koja pokriva tri grada – Koprivnicu, Križevce i Đurđevac te 22 općine Koprivničko-križevačke županije, i dalje predstavlja ključnu podršku zajednici u najzahtjevnijim situacijama.

Stanica trenutno broji 36 članova, među kojima su jedan gorski spašavatelj, tri instruktora specijalnosti HGSS komisije, 14 spašavatelja i 17 pripravnika.

Posebna pažnja posvećuje se obuci za potragu nestalih osoba. Članovi aktivno sudjeluju na tečajevima za voditelje potrage i kartografe, a u tijeku je formiranje K9 potražnog tima, stoji na službenoj stranici.

Snimio Tomislav Matijašić.

Stanica trenutno raspolaže s dva licencirana rukovatelja i dva instruktora bespilotnih sustava koji pridonose učinkovitosti u pretragama iz zraka. U timu je i jedan letač spašavatelj te čak 17 spašavatelja specijaliziranih za djelovanje na brzim vodama i tijekom poplava.

U uvjetima poplava i spašavanja na vodi, HGSS Koprivnica istaknula se sa 17 specijaliziranih spašavatelja, dok je jedan član obučen kao letač spašavatelj.

U pružanju medicinske pomoći u neurbanim i teško dostupnim područjima, stanica je oslonac zajednici. Jedan liječnik i tri medicinska djelatnika osigurali su stručno zbrinjavanje unesrećenih, dok pet članova s međunarodnom ITLS licencom dodatno podiže razinu sigurnosti i spremnosti.

Članovi HGSS stanice Koprivnica aktivno sudjeluju u društvenim i javnim događanjima, promičući sigurnost i podižući svijest o važnosti pripremljenosti za izvanredne situacije.

Pročelnik stanice, Dejan Bojovski, osvrnuo se na proteklu godinu kao na razdoblje punih izazova, ali i značajnih uspjeha.

– Prošle godine imali smo 100 aktivnosti, od kojih su četiri bile spašavanja, četiri potrage i jedna intervencija na području cijele Hrvatske – kaže Bojovski.

Snimio Valentino Štefanek.

Za svaki teren pripremaju se fizički, psihički i materijalno.

– U svakoj potrazi su nam dostupni svi resursi koje koristimo – ljudstvo, potražni psi, dronovi… Zovu nas iz raznih razloga, od povreda, dezorijentiranosti u prostoru, utapanja… pa čak i zbog spašavanja mačaka na drveću ili u bunaru.

Svaka akcija ili intervencija je specifična i pamti se, tako da ne bih isticao ni jednu posebno. No, preporučujem svakome tko odlazi u prirodu da provjere to mjesto.

– Svima koji odlaze u prirodu preporučujem da provjere mjesto na koje idu, razmotre kakav je teren, je li ta aktivnost za njih primjerena, te da ponesu adekvatnu odjeću i obuću. Uz to, uvijek je dobro imati dodatnu opremu koja bi im mogla pomoći, dovoljno vode i mobitel s punom baterijom – zaključuje.

Slušaj uživo
zatvori