Atlas fizioterapija savjetuje: Kako stati na noge nakon moždanog udara?
Moždani udar je jedno od najtežih medicinskih stanja koje može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih. Gubitak tjelesnih funkcija, poteškoće u govoru, ravnoteži i kretanju te emocionalni izazovi poput depresije i anksioznosti, čine oporavak zahtjevnim procesom. No, uz pravilnu podršku fizioterapeuta i stručnu rehabilitaciju, mnogi pacijenti uspijevaju povratiti kvalitetu života.
Od ove godine stanovnicima Koprivnice i okolice na raspolaganju je nova ustanova za zdravstvenu njegu u kući koju od sada odrađuju i na uputnicu. Osim zdravstvene njege, primarna djelatnost ustanove “Atlas fizioterapija” je fizikalna terapija u kući.
Upravo je pružanje pravovremene rehabilitacije oboljelima od moždanog udara, vlasniku ustanove i prvostupniku fizioterapije Adamu Akkad, bio jedan od motiva osnivanja vlastite ustanove. Pitali smo ga koji su prvi koraci koje treba poduzeti nakon moždanog udara?
– Kada pričamo o moždanom udaru, oporavak treba započeti odmah čim se stanje pacijenta stabilizira i to se događa obično u bolničkim uvjetima. Važno je čim prije krenuti sa rehabilitacijom kako bi se spriječile komplikacije poput ukočenosti zglobova i gubitka mišićne mase. Prije svega potrebno je postaviti ciljeve i napraviti plan oporavka te procijeniti koje su funkcije izgubljene i koje su specifične potrebe pacijenta, savjetuje Adam te dodaje da pacijenti nerijetko izgube i druge funkcije poput govora, vida ili sluha.
Male vježbe, veliki rezultati
Atlas fizioterapija temelji svoj rad na obrazovanju i iskustvu, pa nam je Adam tako ispričao kako je nažalost, kada je riječ o moždanom udaru, na članu obitelji “ispekao zanat”. Naime, njegov prvi pacijent bila je njegova majka koja je prije par godina doživjela teški moždani udar, a da toga nije niti bila svjesna. Ispričala nam je kako je izgledala njena rehabilitacija.

– Adam je prepoznao znakove i odmah me odvezao u bolnicu, gdje mi je potvrđen ishemijski cerebrovaskularni inzult. Čim mi se stanje djelomično stabiliziralo, već nakon par dana, započeo je sa rehabilitacijom i to dok sam još bila u bolnici. Za početak mi je zadao zadatak da desnom rukom otvaram i zatvaram čep na boci, obzirom da mi je cijela desna strana bila oduzeta. Zatim je tražio od mene da naglas čitam novine jer sam u potpunosti izgubila govor, a također sam morala zapisivati ono što čitam jer više nisam znala ni pisati, prisjeća se Adamova majka Vlasta kojoj je spasio život svojom brzom reakcijom.
Paralelno sa pisanjem, priča nam, uslijedila je vježba vrtnje kemijske olovke u prstima poput mažoret štapa, a na red su došle i malo zahtjevnije vježbe poput čučnja uz krevet ili hodanja po zamišljenoj ravnoj crti bez pridržavanja, sve naravno pod budnim okom vlastitog fizioterapeuta. Tako je već do odlaska u toplice, kaže, bila napola zdrava osoba jer je dobila pravovremenu rehabilitaciju zbog koje se, uz onu odrađenu i u toplicama, u potpunosti oporavila. Na tome je iznimno zahvalna jer mnogi niti ne uspiju preživjeti, obzirom da je moždani udar među najčešćim uzrocima smrti i ne bira životnu dob.
Uloga fizioterapije u oporavku od moždanog udara je ključna za vraćanje pokretljivosti i funkcionalne neovisnosti, kažu nam iz Atlas fizioterapije. Dodaju kako je kod pacijenata nakon moždanog udara, cilj ne samo poboljšanje motoričkih funkcija i ravnoteže, već i uspostavljanje pravilnih obrazaca kretanja, ublažavanje spastičnosti mišića te prevencija sekundarnih problema poput bolova u leđima ili ramenu.

Ova nova koprivnička ustanova za zdravstvenu njegu i fizikalnu terapiju u kući pomogla je brojnim pacijentima i poznata je po individualiziranom pristupu koji kombinira najnovije tehnike fizioterapije s osobnim pristupom pacijentima.
Adam nam je opisao kako izgleda proces pružanja usluge fizikalne terapije u kući pacijentima koji su preživjeli moždani udar.
– Prvi korak uključuje temeljitu procjenu funkcionalnih sposobnosti pacijenta i izradu plana rehabilitacije prilagođenog njihovim potrebama. Zatim određujemo koje ćemo terapijske metode primijeniti. Najbolje rezultate postižemo uz primjenu PNF metode koja se koristi za poboljšanje mišićne snage, koordinacije, fleksibilnosti i ravnoteže, a koja se temelji na principima neurološke stimulacije. U rehabilitaciji pacijenata koristimo i pomagala za vraćanje stabilnosti, manualnu terapiju, a također i napredne uređaje za elektrostimulaciju mišića i jačanje oslabljene muskulature.
– No ono što je nama kao ustanovi najvažnije, a što bitno utječe na rezultate i oporavak, je uvažavanje emocionalnih potreba pacijenata, ohrabrenje i motivacija koja je ključna za uspjeh rehabilitacije i postizanje rezultata i na to smo ponosni. Istaknuli bismo to kao našu komparativnu prednost jer redovito pratimo ostvarenje rezultata i prilagođavamo terapiju kako bi zajedno sa pacijentima ostvarili ciljeve.
Još jedna priča o uspjehu
Mnogi pacijenti Atlas fizioterapije dijele priče o svom oporavku, naglašavajući kako su uz stručno vodstvo ponovno prohodali te vratili samostalnost i povjerenje u vlastite sposobnosti. Jedna od pacijenata je i gospođa Marina Andrilović iz Koprivnice, koja nam opisuje kako je nakon moždanog udara koji je doživjela prije 10 godina, ostala nijema, a nije mogla ni pisati, čitati niti hodati. Iako je odradila rehabilitaciju u Stubičkim Toplicama, posljedice su joj ostale za cijeli život zbog čega je morala u invalidsku mirovinu. Kao članica Udruge invalida Koprivničko-križevačke županije, Marina je prošle godine saznala za Atlas fizioterapiju kada su ostvarili suradnju sa udrugom čiji članovi mogu ostvariti 10% popusta na usluge fizikalne terapije i zdravstvene njege u kući. Tako se odlučila zakazati termin i započeti rad sa fizioterapeutom Adamom za kojeg danas ima samo riječi hvale. Počeli su raditi vježbe donjih ekstremiteta, stabilnosti i snage uz primjenu PNF metode.

– Od kada vježbam sa Adamom pokretljivost mi se značajno popravila, ojačali su mi se mišići te duži vremenski period mogu provesti u pokretu. Sada se puno lakše i samostalnije krećem te sam izuzetno zadovoljna uslugama koje mi je je pružila Atlas fizioterapija. Prije rada sa njima bila sam usporena, slabije pokretna, mišići su mi bili atrofirani i manje izraženi. Bila sam nestabilna i kretala se uz pomoć štake.
Danas se, kaže Marina, po kući slobodno kreće, a štaku koristi samo tijekom noći. Upravo zbog ostvarenih rezultata, svima preporuča usluge Atlas fizioterapije zato što svjesno rade svoj posao i brinu za pacijenta.
Savjeti za oporavak kod kuće
Osim terapije uz prisutnost fizioterapeuta, pacijenti se potiču na samostalno provođenje vježbi kod kuće. Stručnjaci iz Atlas fizioterapije tako savjetuju da radite redovite, lagane vježbe ovisno o posljedicama koje je moždani udar ostavio na vas, a za savjet se uvijek možete obratiti njima telefonski na 099/500-3753 ili mailom na [email protected]
Vrlo je važno i održavanje pozitivnog stava i realnih očekivanja, a osim podrške fizioterapeuta bitno je i uključivanje obitelji i prijatelja u proces oporavka čije tople riječi i razumijevanje neosporno uvelike pomažu pri poboljšanju općeg stanja.
Zaključak
Oporavak nakon moždanog udara dugotrajan je i izazovan proces, ali uz stručnu pomoć, poput one koju pruža Atlas fizioterapija iz Koprivnice specijalizirana za oporavak od moždanog udara, moguće je ostvariti značajan napredak. Njihova stručnost, empatija i korištenje učinkovitih metoda poput PNF-a, čine ih pouzdanim partnerom pacijenata za korak u svijet bez boli koji tako svjedoče rezultatima i to u udobnosti vlastitog doma.
Portal Drava.info dijeli poklon bon Atlas fizioterapije za fizikalnu terapiju u kući u vrijednosti od 120,00 eura, a poklon bon osvojila je Ivanek Ana. Čestitamo! Upute smo vam poslali u Inbox.