Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se svake godine 1. prosinca, a posvećen je širenju svijesti o infekciji virusom humane imunodeficijencije (HIV) i poticanju globalnog zajedništva u prevenciji ove bolesti.
U Koprivničko-križevačkoj županiji od 1985. do 2023. godine registrirano je 17 slučajeva HIV infekcije, šest osoba je razvilo kliničku sliku AIDS-a, a jedna osoba je umrla.
Rekao nam je tako dr. Darko Radiček, epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, i dodao da su većina zaraženih muškarci homoseksualne i biseksualne orijentacije.
– U ovako malih brojeva zaraženih HIV-om možemo zaključiti da AIDS kao bolest ima stabilan trend niske pojavnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji – istaknuo je naš sugovornik.
Testiranje je besplatno, anonimno i ide na uputnicu
Nastavio je kako testiranje u našoj županiji obavlja Služba za transfuzijsku medicinu unutar Opće bolnice Dr Tomislav Bardek.
– Testiranje je besplatno i ide na uputnicu obiteljskog liječnika. Pored toga, testirati se može u okviru preventivnog programa Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske u centrima za dobrovoljno, anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV u zavodima za javno zdravstvo i to u suradnji s organizacijama civilnog društva. Važnu ulogu imaju i centri za mentalno zdravlje i izvanbolničko liječenje ovisnosti u županijskim zavodima za javno zdravstvo u provedbi programa smanjenja štete među populacijom korisnika droga – objasnio je dr. Radiček.
Pojasnio je i kako je AIDS bolest u kojoj dolazi do oštećenja imuniteta tako što HIV oštećuje CD4 limfocite.
Prva faza bolesti ostaje u većini slučajeva neprepoznata
– Ovi limfociti u zdravog čovjeka imaju ključnu ulogu u uništavanju raznih bakterija, virusa i gljivica. Zbog toga zaražena osoba postaje osjetljiva na razne infekcije. Nakon inkubacije između jednog i četiri tjedna javljaju se prvi simptomi u smislu febriliteta, opće slabosti, povećanih limfnih čvorova, proljeva ili blagog osipa. Ta prva faza bolesti ostaje u većini slučajeva neprepoznata. Kasnije se javljaju teže manifestacije u smislu upala pluća, meningitisa, generaliziranih herpes infekcija te sklonost obolijevanju od tumora – napomenuo je dr. Radiček.
Nastavio je i kako je izvor infekcije za ljude uvijek čovjek i to bolesnik ili zdravi vironoša.
Tri glavna načina prenošenja
– Tri su glavna puta prenošenja: spolni, putem krvi i tijekom trudnoće i poroda s majke na dijete. Budući da se virus nalazi u dovoljno velikoj količini u krvi, vaginalnom sekretu i spermi, rizik obolijevanja se povećava seksualnim kontaktom sa sumnjivim osobama, primjerice kod prostitucije, homoseksualnim odnosom jer je veća mogućnost ozljede sluznice te intravenskim uzimanjem droga nesterilnim zajedničkim priborom, zatim transfuzijom zaražene krvi ako je testiranje nesigurno, što kod nas to nije slučaj – naglasio je naš sugovornik.
Istaknuo je kako za sada nema efikasnog cjepiva protiv ove bolesti pa se prevencija zasniva na edukaciji stanovništva.
– Dakle, što je manje osoba s kojima se stupa u seksualni kontakt, to je manja šansa da se zarazimo HIV-om. Treba izbjegavati seksualne odnose s osobama koje često mijenjaju seksualne partnere, kao i s osobama koje se malo poznaje. Treba upotrebljavati mehaničku kontracepciju, odnosno prezervativ. Treba izbjegavati narkomanske seanse uz upotrebu iste igle i brizgalice – napomenuo je dr. Radiček.
Spomenuo je i kako za razliku od toga, nije utvrđeno da se bolest širi na jedan od sljedećih načina: boravkom u restoranima, kinima, školama i plažama, upotrebom pribora za jelo, čaša, rublja i posteljine ili odjeće, zatim kupanjem u bazenima, upotrebom kupaonica i javnih zahoda, rukovanjem ili poljupcem u obraz, ubodom insekata ili putem domaćih životinja i kućnih ljubimaca.
Velika stigmatizacija oboljelih osoba
– Budući da se neke osobe osjećaju nesigurno kada razmišljaju o svojim spolnim kontaktima u prošlosti, jedini način da razjasne tu situaciju je da se testiraju. Testiranje pokriva zdravstveno osiguranje i zajamčena je diskrecija. To je važno zbog prilično jake stigmatizacije oboljelih osoba u nas protiv koje se apsolutno svi moramo boriti. Jer, AIDS je doduše teška bolest, ali isto tako i bolest za koju se znaju točni putevi prenošenja. Isto tako se današnjom terapijom postiže nemjerljiva količina virusa u krvi oboljele osobe. Stoga je to bolest od koje uopće ne moramo strahovati ako živimo jednim normalnim životom pridržavajući se prije navedenih uputa – zaključio je dr. Radiček.