Za vrijeme adventskog razdoblja povećana je upotreba božićnih i novogodišnjih dekoracija poput lampica, svijeća, prskalica i raznih drugih predmeta kod kojih, ako nisu ispravni ili se s njima pogrešno rukuje, može doći do izbijanja požara.
Rekao je tako zapovjednik Vatrogasne zajednice grada Koprivnice Željko Cvrtila i osvrnuo se na najčešće intervencije.
– Najčešće izlazimo zbog kratkih spojeva na žaruljicama, pogotovo ako su one stavljene na bor. No, imali smo situaciju u kojima su bile povješane na zavjese ili po namještaju, a gdjegod dođe do kratkog spoja i ako je to gorivi materijal, vrlo brzo se taj požar može proširiti. Imali smo takvih situacija, ali i onih s adventskim vjenčićima sa svijećama i žaruljicama, oni su od lako zapaljivog materijala i to sve onda brzo plane – objasnio je Cvrtila.
Dodao je kako je vrlo važno prije svega napraviti kontrolu svih rasvjetnih dekoracija koje će biti stavljene na božićno drvce.
– To podrazumijeva provjeru je li utičnica ispravna, a žice neoštećene kako ne bi došlo do kratkog spoja jer su upravno neispravne lampice i žice najčešći uzroci požara tijekom blagdana. Na razini države, u prosjeku 10 požara godišnje izazovu upravo neispravne božićne dekoracije. Pripazite i da žaruljice nisu u izravnom kontaktu s ukrasima i iglicama. Žaruljice se mogu zagrijati i do 90 stupnjeva, pa ih obavezno isključite iz struje ako odlazite na spavanje ili izlazite iz kuće – poručio je zapovjednik.
Nastavio je i kako se na božićnu jelku nikada ne stavljaju upaljene svijeće, niti ih se ostavlja bilo gdje u kući bez nadzora.
– Ukrasi s oznakom nezapaljivo uvijek su bolji izbor od onih koji tu oznaku nemaju. Božićna drvca postavite što dalje od peći, radijatora, grijalica i televizora, a preporučuje se pokraj drvca držati i aparat za gašenje jer je potrebno samo nekoliko sekundi da plamen zahvati cijelo drvce, a zatim i namještaj, zavjese i ostatak prostorije. Kod prirodnih drvaca treba paziti i na smolu koja pri zapaljenju stvara puno dima, što može biti potencijalno smrtonosno – napomenuo je.
Vatrogasci savjetuju:
- Prirodno božićno drvce predstavlja posebnu opasnost jer mu treba samo 30 sekundi da izgori, zato ne postavljajte božićno drvce blizu kamina, peći i ostalih izvora topline
- Svijeće držite podalje od božićnog drvca, zavjesa i papirnatih dekoracija te ih ne ostavljajte da gore bez nadzora
- Lampice uvijek isključite prije spavanja ili kada nema nikog kod kuće
- Provjerite ispravnost kablova prije korištenja božićne rasvjete
- Ne stavljajte neispravne lampice na božićno drvce
- Provjerite jesu li lampice i kablovi za vanjsku upotrebu
- Nemojte preopterećivati utičnice
- Oprezno rukujte pirotehničkim sredstvima i prskalicama koje osim ozbiljnih ozljeda mogu uzrokovati i požare