Učiteljica razredne nastave u koprivničkoj Osnovnoj školi Antun Nemčić Gostovinski i voditeljica Kino sekcije Mravec, koju je ujedno osnovala 1995. godine, Karmen Bardek dobitnica je Medalje Grada Koprivnice za sveukupni doprinos u radu s djecom i mladima na području dječjeg filmskog stvaralaštva.
Upravo to bio je povod našeg razgovora, a na samom početku upitali smo ju što joj znači ovo priznanje.
– Kad smo organizirali Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece u Koprivnici, redatelj Petar Krelja na otvorenju u Kinu Velebit između ostalog je rekao “…a onda je došla Karmen i Koprivnici se dogodio Mravec…”, a gle sad, meni se dogodila Koprivnica! Velika, izuzetna, izuzetna mi je čast što su moj rad, znanje i volontiranje okrunjeni Medaljom Grada Koprivnice i što ta moja Koprivnica toliko cijeni trag koji sam ostavila iza sebe – rekla je naša sugovornica.
“Mala, evo ti kamera, pakiraj se na Kalnik!”
A, Mravec se dogodio u siječnju 1995. godine kad se vratila s Kalnika na kojem je polazila višednevni seminar za voditelje filmskih i video družina, danas su to Škole medijske kulture dr. Ante Peterlić.
– Na seminar me iznenada poslao tadašnji ravnatelj Miroslav Palec rekavši “Mala, evo ti kamera, pakiraj se na Kalnik! Hoću imati novu izvannastavnu aktivnost na našoj školi!” I tako je naša škola dobila novu izvannastavnu aktivnost, a 2001. postali smo i sekcija Zajednice tehničke kulture Grada Koprivnice kako bi se djeca i nakon završene osnovne škole mogla nastaviti baviti filmskim stvaralaštvom. Moram reći kako smo dva desetljeća moji Mravci i ja radili i živjeli ispred svog vremena koje nas je tek posljednjih 10-ak godina dostiglo – napomenula je.
Bivši učenici vraćaju se kao odrasli volonteri
Na pitanje koliko je učenika dosad prošlo ovom sekcijom, ne zna točan odgovor.
– Mnogi su se upisivali jer ih je zanimala samo gluma, a ne i cijeli proces stvaranja filma pa bi se nakon nekog vremena ispisali, a bilo je tu i radionica koje su polazila djeca i iz drugih škola pa i gradova, no neprocjenjivo je vrijedno bilo iskustvo raditi s onima koji su ostali i čak se vraćali kao odrasli volonteri kako bi pomogli i bili uz mene u velikim projektima poput organizacije i provođenja državne filmske revije i slično – kazala je.
Neki od tih bivših učenika danas su uspješni u takozvanom filmskom svijetu – primjerice Maida Srabović koja je uspješna vizualna umjetnica uvijek rado spomene Karmen kadgod se prisjeća svojih početaka.
– Moja Maida, bivša učenica, da, ali već odavno moja prijateljica i moja učiteljica bez koje bih ja sama teško uspjela pratiti sav taj napredak tehnike i tehnologije. Ona i Vedran Štefan uvijek su tu kad me tehnologija proguta. Jako sam ponosna na nju i na njezin rad i jedva čekam premijeru njenog filma. Zahvalna sam i sretna što smatra toliko vrijednima ta svoja prva filmska iskustva. Ona je i dala ime našoj filmskoj družini – Mravec. Eto i Maida je moja medalja – istaknula je.
No, tu su i mnogi drugi.
>> Fotograf Ivan Brkić u prepunoj Galeriji predstavio ‘Digitalno doba’
– Tu je i Martina Trešćec Godek koja vodi svoje male filmaše u Osnovnoj školi Podolice. I fotoreporter Ivan Brkić, i magistar ekonomije Josip Pintarić koji iz hobija još uvijek piše scenarije. Od mlađih generacija moja je medalja i Marko Kovač koji se ističe u našoj Gimnaziji Fran Galović svojim djelovanjem u području medijske kulture – naglasila je.
Umjetnički vudrena obitelj
Upitali smo ju i odakle njena ljubav prema filmskom stvaralaštvu.
– Potječem iz obitelji koja je, rekli bismo mi Podravci, umjetnički vudrena – pjesništvo, slikarstvo, glazba… i sama sam prije Mraveca vodeći lutkarsku grupu pisala tekstove songova, uglazbljivala ih, pratila djecu lutkare na gitari… A onda je film pronašao mene i dopustio da ga stvarajući gledam iznutra. Nisam mogla odoljeti tolikim novim svjetovima koje sam otkrila i tako sam postala cesta koja vodi djecu do tih divnih svjetova. I ne samo djecu već i članove Udruge invalida i Udruge slijepih Koprivničko–križevačke županije – objasnila je.
Mravec ima 121 filmsko ostvarenje
Kad je riječ o Filmskoj i video družini Mravec pojasnila je kako se posao razlikuje ovisno o tome rade li igrani ili dokumentarni film.
– Uvijek počinjemo od izbora teme koja djecu trenutno zanima. Prije puno godina na primjer, slatko smo se smijali kad je prijedlog jednoga dječaka bio snimanje podmorja, a nismo ni slutili kako će neki novi Mravci 2021. snimati podmorje i to Tirenskog i Jonskog mora! Eto što vrijeme nosi. Uglavnom, kad odaberemo temu primjerice igranog filma, stvaramo sinopsis koji razrađujemo u scenarij. Zatim postajemo redatelji i taj scenarij raskadriravamo u knjizi snimanja. Potom uzimamo kameru i stativ te postajemo snimatelji, a na kraju satima i satima sjedimo za računalom montirajući sliku i zvuk svoga filma. Iza nas je 121 filmsko ostvarenje od kojih su mnoga nagrađivana na državnim i međunarodnim filmskim festivalima djece ili mladeži – naglasila je.
S novim vremenima interes djece slabi
Nastavila je kako je film je grupna aktivnost koja zahtijeva suradnju, ali i kreativne sukobe pri čemu djeca razvijaju i logičko i kritičko mišljenje.
– Otkrivaju povezanost umjetnosti, znanosti i tehnike. Iz mog prethodnog odgovora može se vidjeti kako radeći svoj film djeca rade u stvari na četiri velika i različita projekta razvijajući pritom vještine usmenog, pisanog i vizualnog komuniciranja i imaginacijske sposobnosti, a usput se osposobljavaju za samostalno korištenje tehnike i tehnologije video stvaralaštva – smatra naša sugovornica.
Dodala je i kako su nova vremena donijela manji interes za ovakve aktivnosti iako bi trebao biti i veći jer tek kroz takve aktivnosti djeca osvijeste kako iza svakog medija stoji čovjek sa svojim pogledom na život što utječe i na to što i kako kroz medij progovara.
Za sam kraj otkrila nam je kako mali vrijedni mravci trenutno režiraju kratkometražni igrani film “Produžeci”.