Utorak, 7. siječnja 2025.

Koprivnica i Križevci u Novu ulaze vatrometom, u Đurđevcu ga nema već godinama, Prijatelji životinja: Postoje osviješteni i moderni načini slavlja

Koprivnica i Križevci u 2025. godinu ući će s vatrometom, dok u Đurđevcu to nije slučaj.

Kako smo doznali iz Turističke zajednice Grada Đurđevca, novogodišnjeg vatrometa u Đurđevcu neće biti kao ni proteklih godina.

Grad Koprivnica pak za potrebe organizacije vatrometa planira iznos od 6.500 eura, poručio je Dario Jembrek, pročelnik Službe ureda gradonačelnika.

– U skladu s već predstavljenim programom ovogodišnje Koprivničke bajke, dolazak Nove godine obilježit ćemo tradicionalnim novogodišnjim vatrometom i to u dva dijela – dječji podnevni s konfetima i klasičan ponoćni – objasnio je.

Vrijednost vatrometa koji će obasjati nebo iznad Križevaca je 2.500 eura, kazala nam je Dijana Marković, savjetnica za odnose s javnošću i protokol.

Što je s ukidanjem vatrometa?

Sva tri grada s područja Koprivničko-križevačke županije upitali smo i kako komentiraju odluke pojedinih hrvatskih gradova o ukidanju novogodišnjeg vatrometa, što zbog sigurnosnih razloga, a što zbog negativnih utjecaja pucnjave na kućne ljubimce. Odgovor je stigao iz križevačke Gradske uprave, dok se iz koprivničke po tom pitanju nisu oglasili.

– 2020. godine nismo imali organizirani vatromet u novogodišnjoj noći, no unatoč tome nije postignut željeni efekt s obzirom na  to da su na svim stranama grada organizirani vatrometi od strane privatnih osoba. Iz tog razloga ne vidimo smisao otkazivanja novogodišnjeg vatrometa – istaknula je Marković.

Prijatelji životinja: Vatrometi nisu dobri za kućne ljubimce, štete i pticama

Za mišljenje smo upitali i udrugu Prijatelji životinja iz koje su zamolili građane da ne koriste pirotehnička sredstva jer ona štete ljudima i životinjama te zagađuju zrak i okoliš. Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u ovoj udruzi, tako je naglasila da novogodišnji vatromet nije ni nužan ni nezamjenjiv način proslave.

– Kao i druga bučna pirotehnička sredstva, i eksplozije vatrometa izazivaju u mačaka i pasa, čiji je sluh daleko istančaniji od ljudskoga, panični strah i stres zbog čega velik broj kućnih ljubimaca godišnje umre od srčanog udara, a mnogi skončaju pod kotačima automobila u pokušaju bijega od pucanja. Tijekom blagdana skrbnici pasa često su prisiljeni psima davati sredstva za smirenje, a u to vrijeme našoj i srodnim udrugama građani u velikome broju prijavljuju nestanak kućnih životinja koje su prestravljene pobjegle. Vatrometi također stvaraju veliku buku i utječu na ozljede i smrt posebno ptica i drugih divljih životinja. Ptice lete dezorijentirane, u panici se zabijaju u zgrade i prozore te padaju ozlijeđenih glava i slomljenih vratova. U nekoliko minuta ispucavanja vatrometa i drugih pirotehničkih sredstava umre na stotine ptica – naglasila je Klopotan Kačavenda.

Nastavila je da su osim novogodišnjeg vatrometa problematični i ostali vatrometi koji se odvijaju tijekom godine u našim gradovima povodom festivala i raznih proslava.

– Zbog vatrometa u proljeće ptice i mali sisavci napuste gnijezda i time ostave svoje mladunce izložene pothlađivanju i predatorima pa velik broj njih ne preživi. Udarci vozila mogu usmrtiti manju preplašenu životinju koja je u bijegu istrčala na prometnicu, dok velika životinja poput jelena i divlje svinje može preživjeti udarac i još dugo patiti dok ne izdahne. Sudar sa životinjama može uzrokovati i oštećenje vozila i stradanje ljudi u prometu – rekla je i dodala da u doba godine kada se više puca, skloništa dobivaju više poziva da zbrinu ranjene divlje životinje što pada na proračunski teret jedinica lokalne samouprave.

Umjesto vatrometa – laserske projekcije, videomapiranja, dronovi…

Pohvalila je pritom lokalne zajednice koje odustaju od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava za proslavu Nove godine.

– Gradovi i općine sve više okreću se osviještenim i modernim načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša. Danas zaista ima puno izbora i vatrometi nisu nužni kako bi se obilježio prelazak iz jedne godine u drugu. U Hrvatskoj imamo brojne pozitivne primjere kao što je na primjer Čazme gdje su prije tri godine među prvima u Hrvatskoj uveli laserski show umjesto vatrometa. I u 2025. godinu ući će uz laserski show jer su u praksi vidjeli da je ta opcija mnogo zdravija za okoliš, ljude i životinje od vatrometa. I gradovi Ivanec, Varaždin, Zabok, Oroslavje, Mursko Središće, Rijeka, Zadar, Našice, Županja i drugi proslavit će dolazak Nove godine bez vatrometa i to radi širenja svijesti o štetnosti buke za bolesne ljude i kućne ljubimce te ekološkom onečišćenju koje nastaje kao posljedica korištenja pirotehnike – spomenula je.

Mnogi gradovi i u Hrvatskoj i u svijetu novac koji bi potrošili za organizaciju vatrometa usmjeravaju na štednju, donacije, u humanitarne ciljeve ili na druge oblike proslave, još je poručila Klopotan Kačavenda.

– Umjesto vatrometa, za slavlje koriste svima atraktivne laserske projekcije, videomapiranje, papirnate biorazgradive konfete, dronove koji rade prekrasne svjetlosne efekte na noćnom nebu ili se Nova godina može dočekati slavljem i bez svega navedenoga. Zato apeliramo na gradove da ukinu financiranje, sudjelovanje u organizaciji i odobravanje vatrometa te da organiziraju dočeke Nove godine bez primitivnog korištenja pirotehnike koja svima šteti i nije nimalo ekološka, može uzrokovati požare i dodatno zagađuje. Građane molimo da ne kupuju i ne koriste nikakvu pirotehniku, pa tako ni vatromete. Ističemo i da je korištenje petardi potpuno zabranjeno tijekom cijele godine – zaključila je.

Slušaj uživo
zatvori