Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR), a prenosi Hina.
Pušenje je u Europskoj uniji i dalje jedan od vodećih uzroka raka i oko 700.000 preuranjenih smrti godišnje.
Zato je početkom prosinca većina europskih ministara zdravstva izrazila podršku proširenju nepušačkih prostora, a suzdržane su ostale tek Njemačka i Grčka.
Svrha novih preporuka ograničavanje je pušenja na otvorenim javnim prostorima gdje se okupljaju djeca ili druge ranjive skupine poput igrališta, zabavnih parkova, bazena, terasa restorana i javnog prijevoza.
Riječ je o neobvezujućim preporukama budući da je zdravstvo u isključivoj nadležnosti država članica.
Preporuke se također odnose na novosti kao što su elektroničke cigarete i grijani duhanski proizvodi kako bi se od pušenja odvratilo i mlade.
S ovakvim se preporukama slaže i Svjetska zdravstvena organizacija koja procjenjuje da duhanski proizvodi godišnje u svijetu ubiju više od osam milijuna ljudi, uključujući i i više od milijun nepušača.
Programom EU4Health, Europska unija dodijelila je 16 milijuna eura za promoviranje politika protiv pušenja, a programom Horizon 80 milijuna eura za istraživanje načina suzbijanja korištenja duhana i sprečavanja ovisnosti.
Velike razlike diljem Europske unije
Susjedna Slovenija, na primjer, već slijedi mnoge preporuke Unije što se tiče suzbijanja pasivnog pušenja, rekla je ministrica zdravstva Valentina Prevolnik Rupel.
Stroža pravila će stupiti na snagu iduće godine poput zabrane elektroničkih cigareta s okusom i grijanih duhanskih proizvoda kao i zatvaranje pušačkih prostora u zatvorenim javnim i radnim mjestima do kraja 2025.
I u Hrvatskoj je u postupku izglasavanje novog zakona koji će grijane duhanske proizvode dodati na postojeću zabranu za pušenje u zatvorenim prostorima. Novi zakon također zabranjuje pušenje na otvorenom, unutar 20 metara od ulaza u zdravstvenu ili obrazovnu ustanovu, no još nema planova da se zabrana pušenja proširi na druga otvorena javna mjesta, a za očekivati je da bi zabrana pušenja na terasama kafića također naišla na otpor ugostitelja i gostiju.
Prema nedavnom istraživanju Eurobarometra o stavovima Europljana prema duhanskim proizvodima, gotovo četvrtina stanovništva Europske unije puši, a Hrvatska je pri po broju aktivnih pušača.