Petak, 4. travnja 2025.

FOTO Učenici izrađivali božićne ukrase za školu, Furkes: Kod nas su običaji duboko ukorijenjeni, neće nestati

Božićni običaji i tradicija njeguju se u Osnovnoj školi Koprivnički Ivanec, gdje su učenici na velikoj radionici izrađivali brojne ukrase koji će krasiti školske prostorije.

Cilj je, koliko god je to moguće, njegovanje tradicijskog načina izrade, a koriste se ekološki prihvatljivi materijali ili oni reciklirani.

– Škola svake godine u ovo vrijeme održava radionice koje su povezane s izradom božićnog nakita i općenito nadolazećim blagdanima. Djeca obrađuju teme vezane uz Božić jer to vrijeme nekako u svima nama budi zajedništvo i osjeća se poseban mir i radost u dječjim srcima i to nam je jako drago – rekla nam je ravnateljica matične i područne škole Kristina Furkes.

Kako smo doznali, učiteljice i učitelji i razredne i predmetne nastave integrirano sudjeluju u ovim nastavnim procesima, a svima im je zajednički veliki interes djece za ručnim radom.

– Vidi se da pojedini učenici sa svojim obiteljima njeguju prave božićne običaje, što je jako lijepo jer je važno da se ta tradicija ne zaboravi, pogotovo u manjim sredinama koji su odlični čuvari baštine. Djeca i na božićnim priredbama, plesovima i krasnoslovima upriliče božićni ugođaj, predstave dođu pogledati i roditelji, a mi smo sretni jer nas veže iščekivanje rođenja malog djetešca. Uglavnom, kod nas su običaji duboko ukorijenjeni i sigurno neće nestati – zaključila je Furkes.

Djecu običajima podučavaju stariji ukućani

Božićne radionice sa svim učenicima od prvog do četvrtog razreda vodi Đurđica Prlok, učiteljica i voditeljica područne škole te jedna od voditeljica radionica, uz koju u izradi ukrasa sudjeluju i Karmela Pajan, Sanja Figač, Željka Kodrić.

– Djeca upravo izrađuju božićne ukrase kojima ćemo ukrasiti božićno drvce koje nam je poklonila naša Općina. Tu su razni anđeli od papira, a koristimo i podloške od jaja od kojih ćemo raditi kapice Djeda Božićnjaka. Prijašnjih godina radili smo i ukrase s motivima našeg poznatog Ivanečkog veza, a savladali smo i decoupage tehniku – doznali smo.

Na radionicama se pojedina djeca istaknu poznavanjem tradicijskih tehnika ukrašavanja koje donesu od kuće i to ona koja u kućanstvu imaju nekog starijeg.

– Pretežno imamo mlađe obitelji s djecom, koji možda i nisu rodom iz ovoga područja, no imamo i djece kod kojih se običaji njeguju potpuno, od unošenja slame na Badnjak, pa nadalje. Običaji u svakom slučaju ovdje neće nestati jer su djeca uključena i u rad Društva izvornog folklora, dok u školi imamo iznannastavnu aktivnost pod nazivom Ručni rad, koja je posvećena izradi Ivanečkog veza kao kulturnog nematerijalnog dobra Republike Hrvatske – zaključila je Prlok.

 

 

 

Slušaj uživo
zatvori