Veselo je uoči Božića u Osnovnoj školi Fran Koncelak, gdje su se učenici inventivno podijelili u timove kako bi im zabava bila što sadržajnija.
Jedan tim zadužen je za filmski dio, drugi za glazbu, treći za ukrase, četvrti brine o pripremi slastica, dok je peta ekipa zadužena za božićne poruke.
Kako smo se i sami uvjerili, sve funkcionira “kao po špagi”, djeca su izuzetno motivirana ovakvim načinom organizacije i cijela škola odiše radosnim, blagdanskim ozračjem. Filmska ekipa tako je jednu učionicu pretvorila u kino-salu s mogućnošću ležanja na podu, a na repertoaru su isključivo božićni filmovi. Glazbeni tim za vrijeme odmora pušta uglavnom strane božićne pjesme, dok su oni zaduženi za ukrase okitili sve prostorije i školsku jelku. Tim za poruke po školi je polijepio papiriće s motivacijskim i božićnim izrekama te čestitkama.
– Ove godine smo uveli jednu novinu, a to je da smo djeci u potpunosti prepustili da odrede kako će i čime sve biti ukrašeno i kakav će program biti u vrijeme došašća. Učenici su se organizirali u skupine odnosno ekipe za kićenje, glazbu, božićne filmove u školskom “kinu” i slastice. Mi im pomažemo koliko treba, ali uglavnom sve sami rješavaju – kazala nam je pedagoginja Lora Grubešić.
Organizacija funkcionira do u najsitnije detalje, pa je tako za pogledati film potrebno na vrijeme nabaviti besplatnu “ulaznicu”, jer je broj mjesta ograničen.
Dodajmo kako su učenici osmislili i “Cookie challenge” odnosno natjecanje u pripremi medenjaka, a već sam naziv govori o utjecaju zapada i engleskog govornog područja na mlade.
Tradicija ipak pada u zaborav
Tradicijski način obilježavanja Božića ove godine gotovo da se i ne osjeti jer mlada generacija inspiraciju crpi na globalnoj pozornici putem društvenih mreža.
– Mislim da to ipak lagano pada u zaborav. Vidimo da se kod uređenja inspiriraju na internetu, pa ukrašavanje više izgleda “zapadnjački”, a manje tradicijski – doznali smo.
Upitali smo i prakticira li tko od učenika kod kuće tradicijski način dočekivanja Božića sa slamom. Pedagoginja Grubešić odgovorila je kako smatra da takve djece gotovo da i nema. Dodala je kako je jedan od razloga i to što je danas teško doći do slame, jer je nema baš svako domaćinstvo.