Na izložbi u Muzeju grada Đurđevca predstavljeno je jedno od najpoznatijih djela Ivana Generalića – Rogati konj i ponovno je oduševilo ljubitelje umjetnosti.
Ova slika, nastala 1961. godine u tehnici ulja na staklu, jedno je od najvažnijih djela hrvatske naive i nosi status kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Ivan Generalić, jedan od najistaknutijih predstavnika Hlebinske škole naivne umjetnosti, poznat je po svojim motivima iz ruralnog života i maštovitim prikazima prožetim elementima tradicije i fantazije.
Rogati konj spaja realno i nadrealno kroz simboliku konja s rogovima, smještenog u živopisni pejzaž. Kritičari ističu kako slika prenosi elemente narodnih legendi i mitova, što je dodatno naglašeno kroz likovni jezik Generalića.
Posebnost ove slike leži i u njenoj povezanosti s narodnom predajom o rogatom konju, koja se prenosila kroz generacije u obitelji Generalić. Prema predaji, konj s rogom donosi sreću, mladolikost i blagostanje svima koji ga ugledaju. Ovu legendu zapisao je glumac i pisac Vid Balog u svojoj knjizi Hrvatska bajoslovlja, a upravo je ona bila inspiracija za ovo jedinstveno umjetničko djelo.
Tijekom večeri otvorenja, posjetitelji su mogli uživati i u interpretaciji legende o rogatom konju, koju je Balog osobno predstavio, dok su glazbenim nastupima izložbu upotpunili članovi Kulturno-umjetničkog društva Petar Preradović.
Izložbu je otvorio đurđevački gradonačelnik Hrvoje Janči.
Izložba je još jednom potvrdila neizmjernu važnost Ivana Generalića za hrvatsku i svjetsku umjetnost, a Rogati konj ostaje jedan od simbola naive koji spaja umjetnost, tradiciju i narodnu maštu u bezvremensko remek-djelo.