Proteklog tjedna mediji su prenijeli vijest da je Udruga Bolje sutra grada Koprivnice, poznata po dugogodišnjem radu na poboljšanju položaja osoba s invaliditetom, službeno otišla u stečaj.
Tu nam je informaciju potvrdila i predsjednica udruge Marija Mraz koju ova situacija nije iznenadila.
– Lavovski smo se posljednjih nekoliko godina borili da se to ne dogodi, međutim, okolnosti su takve kakve jesu i neke stvari jednostavno nije bilo moguće izbjeći. No, to smo prekrižili, zaboravili i idemo dalje – optimistično nam je odgovorila Mraz na pitanje što se točno dogodilo te zbog čega je Udruga, koja se tek nedavno uselila u novi prostor, radi istog proglasila stečaj.
Objekt Udruge u Kampusu, koji je trebao biti simbol uspjeha i zajedničkog rada, nažalost se pokazao kao izvor brojnih izazova. Izgradnja i adaptacija prostora bile su složen proces. Od kupnje objekta, njegove adaptacije pa do samog useljenja, svaki je korak zahtijevao ogromna ulaganja i trud.
– Iako nam je Grad Koprivnica pružio savjetodavnu pomoć, Udruga je od samoga početka bila sama u tome. Znamo da se bez novca ne može i koliko god smo maštovito prelijevali iz lijevog u desni džep, u jednom se trenutku dogodilo to da je Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) procijenila da je izvođač dostavljao cijene radova iznad hrvatskog prosjeka i nije priznao troškove. Udruga je zbog toga morala platiti sve one troškove koje je izvođač dostavio, a to je značilo da je Udruzi oduzet sav novac koji smo imali na raspolaganju – objašnjava Mraz te dodaje kako je Udruga zapravo žrtva krive procjene SAFU-a te da je bilo dovoljno novaca da se izgradi katedrala.
U sam objekt kroz europske projekte uloženo je značajno financijsko sredstvo – nešto manje od 13 milijuna tadašnjih kuna. Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) igra ključnu ulogu u upravljanju sredstvima iz EU fondova, pa je pitanje hoće li zatražiti povrat uloženog ili pronaći drugačiji model rješavanja problema.
– Udruga za sada nije dobila nikakvu obavijest, niti da smo bankrotirali niti od SAFU-a. Ako tako to dobijemo, što će biti, kako će biti, to ćemo tada razgovarati. Zaista ne bih mogla u ovom trenutku davati procjene. Vjerojatno će se morati vraćati, no kako će to izgledati, u ovom trenutku ne znam jer se prvi put susrećem s ovakvom situacijom, objašnjava.
Nedovršeni radovi i troškovi održavanja
Iako je Udruga prošle godine uselila u novi prostor u Kampusu, objekt još uvijek nije dovršen.
– Od navedenih 13 milijuna kuna je završeno 750 kvadratnih metara unutarnjeg prostora, vanjska ‘ovojnica’ kako je građevinari zovu i krov, dok je sama zgrada površine 3.044 kvadratna metra – objašnjava.
Istovremeno, susreli su se i s problemom plaćanja režija, pri čemu je u pomoć uskočio Grad Koprivnica.
– Kad smo iscrpili sva financijska sredstva više nismo mogli plaćati režije. Moram reći da u projektu renovacije u budžetu nisu bila odobrena sredstva za plaćanje režija. Udruga je sve morala sama podmirivati. Kada nas je SAFU zablokirao, više nismo mogli plaćati i obratili smo se Gradu za pomoć. Proteklog tjedna pokrenuta je procedura prijenosa brojila na Grad Koprivnicu i koliko znam, to je sada riješeno – kazala je Mraz.
Što je s poduzećem Koprivita?
Posebno zanimljivo pitanje odnosi se na povezanost Udruge Bolje sutra i poduzeća Koprivita koje, prema posljednje dostupnim informacijama, posluje s dobitkom. Stečaj Udruge stoga je otvorio pitanje opstanka Koprivnite te radnih mjesta njezinih zaposlenika.
– S obzirom na to da Udruga sada djeluje pod novim imenom, Bolje sutra Koprivnica PLUS, prenijeli smo vlasništvo iz jedne udruge u drugu, tako da Koprivita nije ugrožena i nema veze s time. Sa zadovoljstvom mogu reći da je naše poduzeće registrirano na jednoj platformi Europske unije za poduzetništvo gdje nas mogu pronaći potencijalni kupci. Upravo pregovaramo s jednom tvrtkom iz Litve koja je zainteresirana za Koprivitine proizvode – ističe Mraz.
Slijedi li za Udrugu uistinu bolje sutra?
Iako je stečaj zasigurno veliki udarac, Udruga je odlučila nastaviti rad pod novim imenom, te je sada Udruga Bolje sutra PLUS.
– Mi smo ovime sada samo malo usporeni, ali ćemo s istim žarom, entuzijazmom i jednakom voljom nastaviti raditi za naše korisnike, samo pod drugačijim nazivom. Sve naše partnere i donatore obavijestili što se dogodilo – napominje Mraz i ističe kako nisu jedina Udruga u Hrvatskoj kojoj se tako nešto dogodilo.
Dodatak ‘PLUS’ u imenu, kako kaže, samo je premosnica i sve ovo što su do sada provodili nastavit će provoditi i dalje.
– Nisam niti jednog trenutka uplašila, zabrinula ili očajavala. Tijekom 20 godina rada naviknula sam, a pogotovo kao osoba s invaliditetom, susretati se s različitim izazovima. Borit ću se i dalje dokle god budem imala zdravlja i života jer nitko nam drugi neće doći stvarati uvjete za bolji život u našoj lokalnoj zajednici ako mi svatko na svom području to nećemo činiti – zaključuje Mraz.
Prema riječima predsjednice Mraz, dakle, ova situacija samo je malo usporila rad Udruge i neće utjecati na njihov daljnji rad. Kako će se dalje stvari odvijati ostaje da vidimo, no jedno je sigurno – što god da se dogodi, Udruga Bolje sutra ostavila je iza sebe trag koji se ne može ignorirati, a s novim imenom dolazi prilika i za novi početak.