Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore ponovno je od države zatražio niži PDV na pića i ukidanje poreza na potrošnju.
Apel je upućen s 36. Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika u Opatiji, s kojega se već tradicionalno upućuju slični zahtjevi.
U otvorenom priopćenju za javnost, predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil smatra kako su se zbog gospodarskog rasta u Hrvatskoj stekli uvjeti za porezno rasterećenje, a zatražio je i da se država uključi u rješavanje nedostatka radne snage u sektoru ugostiteljstva i turizma.
– Tražimo i prilagodbu obrazovnog sustava, jer trebamo sustav koji će omogućiti praksu i gotove radnike. Ako želimo podići razinu kvalitete naše usluge, nužna je snažnija podrška, kako bismo isto zaista mogli provesti u praksi. Zahvaljujemo Vladi na dosadašnjoj suradnji te očekujemo nastavak snažnijeg dijaloga i uključenja struke, osobito u kontekstu upravljanja destinacijama – naveo je Kratohvil.
Navedeno je upravo jedan od prvih zahtjeva od ukupno šest upućenih s Kongresa, a koje je okupljenima predstavio predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore Hrvoje Margan.
Šest zahtjeva Vladi
Ceh tako traži da njihovi članovi preuzmu planove upravljanja destinacijama predviđene Zakonom o turizmu, a koji između ostalog uključuje i moguća ograničenja broja i vrste ugostiteljskih objekata na pojedinom području, koja se moraju definirati u konzultaciji s predstavnicima cehova.
Nadalje, uzimajući u obzir najavljene izmjene poreznih propisa, ali i onih koji su već na snazi, a koji povećavaju prihode središnje države i jedinice lokalne samouprave, smatraju da su stvoreni preduvjeti za ukidanje poreza na potrošnju kao i izjednačavanje PDV-a na 13 posto za sve usluge u ugostiteljstvu.
Među zahtjevima stoji i kako stalni rast interesa za ugostiteljska zanimanja mora pratiti i porast kvota za upis u strukovne škole, ali i kontinuirano usklađivanje programa obrazovanja s novim tehnologijama i kompetencijama.
Pod točkom četiri, ugostitelji i turistički djelatnici traže donošenje zakonskih rješenja kojima će se omogućiti fleksibilnije zapošljavanje radnika u razdobljima povećane potrebe, poput svadbi, svečanosti i sličnoga, po uzoru na rješenja koja postoje u, primjerice, poljoprivredi.
Ceh podržava odredbe sadržane u Prijedlogu izmjena i dopuna novog Zakona o strancima (izdavanje radne dozvole za rad na tri godine, produljenje važenja dozvole za boravak i rad na devet mjeseci za sezonski rad) te traži da navedeni Zakon stupi u primjenu što prije.
Naposljetku, za iskorištavanje punih potencijala i dostizanje ciljeva zelene i digitalne tranzicije u sektoru, traže kontinuirano provođenje programa financiranja, a koji će posebno voditi računa o uključivanju svih vrsta ugostitelja, neovisno o njihovoj veličini i vrsti registracije.