Poljoprivrednike koji će intenzivirati jesenske radove u poljima, Općina Legrad pozvala je da za sobom počiste blato koje će nanijeti na prometnice.
Riječ je o području koje je karakteristično upravo po znatnom udjelu stanovništva koje se bavi poljoprivredom, stoga se na cestama očekuje velik broj poljoprivrednih vozila.
– Nažalost, neki vozači takvih vozila sudjeluju u prometu na cestama tako da ne poštuju prometne propise što dodatno ugrožava sigurnost svih sudionika u prometu – objavili su iz Općine.
Dodaju kako iznošenje blata na kolnik predstavlja veliku opasnost.
– Vremensko razdoblje koje predstoji, s čestim izmjenama kišnih i sunčanih razdoblja, dodatno povećava rizike događanja prometnih nesreća, a događanju prometnih nesreća osobito pogoduje iznošenje blata na kolnik na kotačima traktora prilikom izvođenja poljoprivrednih radova. Ovakav neodgovoran način postupanja u prometu do krajnjih granica povećava rizik od događanja prometnih nesreća i to onih s najtežim posljedicama – ističu.
Podsjećaju kako su za neuklanjanje blata s kotača predviđene novčane kazne. Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama u čl. 45. propisano je da vozač koji se vozilom sa zemljane ceste, gradilišta i sličnih površina uključuje na cestu sa suvremenim kolničkim zastorom obavezno mora zaustaviti vozilo i ukloniti blato s kotača. Ako vozač ne ukloni blato s kotača, predviđena je novčana kazna u iznosu većem od 130 eura. Isto toliko izdvojit će sudionik koji upravlja vozilom s neispravnim gumama, propisanim uređajima za upravljanje i zaustavljanje ili uređajima za spajanje vučnog i priključnog vozila.
Općina Legrad napominje kako se rijetki vozači, nažalost, pridržavaju ove zakonske odredbe, a problem nastaje kada padne kiša uslijed čega dolazi do miješanja zemlje s kišom te se stvara blato. Kolnik je tada vrlo sklizak i postaje opasan za sve sudionike u prometu.
Kazne za pravnu osobu veće od 600 eura
Objavljen je i Članak 65. Odluke o komunalnom redu Općine Legrad, prema kojem se na površinama javne namjene ne smije se ostavljati ili na njih bacati bilo kakav otpad ili ih se na drugi način onečišćivati, a osobito se zabranjuje nanositi zemlju, blato, kamenje i otpadni građevinski materijal.
– Novčanom kaznom u iznosu 663,66 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako se ne pridržava odredaba članka 65. ove Odluke, a sa 132,72 eura fizička osoba koja učini prekršaj. Molimo sve poljoprivrednike da prije izlaska na kolnik očiste kotače i spriječe nanose, da bi se izbjegle možebitne posljedice, a i kazne. Ako ipak dođe do nanosa svakako počistiti odmah ručno ili sa strojem – zaključuju u pozivu.