Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je izvješće o pobačajima u 2023. godini prema kojem je prijavljeno ukupno 7.807 zahvata (lani 7.984), od kojih je 5.520 prijavljenih, što je pad od 7,4 posto u odnosu na godinu prije kada ih je bilo 5.958.
U ukupnom broju, neprijavljenih pobačaja bilo je 2.287, no evidentirani su u bazi podataka o hospitalizacijama.
Najveći udio čine legalno inducirani pobačaji koji predstavljaju 38 posto od ukupnog broja. Slijede abnormalni produkti začeća poput odumrlih jajašaca i neostvarenih pobačaja. Spontani pobačaji čine 18 posto ukupnog broja, dok su izvanmaternične trudnoće evidentirane u sedam posto slučajeva. U više od 80 posto slučajeva pobačaji su se dogodili u prvih 10 tjedana trudnoće.
Među ženama kod kojih je prijavljen pobačaj, 35 posto nije imalo prethodno rođene djece, a srećom lani nijedan smrtni slučaj nije zabilježen kao posljedica zahvata. Komplikacija s hospitalizacijom vezanih uz pobačaj je bilo 374, s učestalošću od 47,9 na 1.000 evidentiranih pobačaja.
Bračni status nepoznat u 39 posto slučajeva
Prošle godine evidentirano je 3.015 legalno induciranih pobačaja od čega najviše kod žena u dobi od 30 do 39 godina (44 posto), a zabilježen je i 61 pobačaj kod maloljetnica što čini dva posto ukupnog broja.
Među ženama kod kojih je prijavljen legalno inducirani pobačaj najviše je onih bez djece, 29 posto. Značajni su udjeli žena s dvoje djece (25 posto) te jednim djetetom (18 posto). Žene s troje djece čine 11 posto, a najmanji udio su žene s većim brojem djece.
Velika većina pobačaja, 75 posto, učinjena je na zahtjev žene, dok je sedam posto bilo zbog ugroženog zdravlja žene, a tri posto zbog malformacije ploda. Od prijavljenih pobačaja na zahtjev žene, gotovo 73 posto njih nije koristilo metode kontracepcije prije začeća.
Zavod navodi i kako među 2.229 prijavljenih legalno induciranih pobačaja, podatak o bračnom statusu nije bio poznat u 38,8 posto slučajeva.
U Koprivnici 216 pobačaja
Dodajmo i kako je prema podacima HZJZ-a u koprivničkoj Općoj bolnici dr. Tomislav Bardek učinjeno ukupno 216 pobačaja.
Najviše je bilo legalno induciranih, njih 104, što je u državnom prosjeku.
Hrvatska bolja od prosjeka Europske unije
Stope legalno induciranih pobačaja prema županijama pokazuje da su najviše stope u 2023. godini zabilježene u Karlovačkoj i Međimurskoj županiji, a najniže u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Hrvatska ima nižu stopu prijavljenih legalno induciranih pobačaja u usporedbi sa susjednim zemljama i prosjekom Europske unije s trendom smanjenja stope i u drugim europskim zemljama. Također, stopa legalno induciranih pobačaja kod žena mlađih od 20 godina u Hrvatskoj je značajno niža nego u većini susjednih zemalja i Europske unije.