Četvrtak, 21. studenoga 2024.

FOTO: Brojni voćari na Danu voća, Levak-Miklošić: Županija ima dobar program potpora za poljoprivrednike, svatko može pronaći nešto za sebe

Koprivničko-križevačka županija veliku pažnju posvećuje poljoprivredi pa je tako i ove godine održana najznačajnija manifestacija posvećena promociji proizvodnje voća i voćnih prerađevina – 26. Dan voća Koprivničko-križevačke županije.

I ove godine Dan voća održan na Trgu sv. Jurja u Đurđevcu gdje se danas prijepodne okupilo 50-ak proizvođača iz cijele županije.

Jedna od njih je i Sandra Levak-Miklošić iz OPG-a Jara iz Novigrada Podravskog koja je kazala kako se bave proizvodnjom trešnje, višnje, breskve, nektarine, jabuke, imaju i ekološki nasad lijeske i obrađuju jedan vinograd.

– Počeli smo se baviti voćarstvom zato što volimo Podravinu i volimo zemlju. Imali smo sreću upoznati se s jednim SLovencom koji nam je bio savjetnik jer moj muž je inženjer ja imam srednju upravnu i nezavršen društveni fakultet i nismo znali ništa o poljoprivredi i voćarstvu. Na svu sreću, sreli smo njega i on nas je naučio voćarenju, a i svi mi u našoj županiji imamo izuzetno dobro organiziranu poljoprivrednu savjetodavnu službu u kojoj rade vrhunski profesionalci koji su uvijek na raspolaganju nama proizvođačima. Vidjeli smo da je voćarstvo dohodovna intenzivna vrsta poljoprivrede za one koji vole poljoprivredu, a imaju malo zemlje. I tu smo se našli – objasnila je Levak-Miklošić.

Nastavila je kako uz svježe voće proizvode i hladno prešane sokove od jabuke i višnje, imaju i voćni ocat od jabuka, hladno prešano ulje, čips od jabuke i jezgru lješnjaka.

Istaknula je i da imaju veliko iskustvo sajmovanja i otprilike uvijek znaju na kakvu manifestaciju idu i kako se moraju pripremiti. Napomenula je da su se u Đurđevac došli isključivo prezentirati, a ne prodavati, jer kao obrt moraju staviti kasu i zadovoljiti određene sanitarne uvjete da bi mogli prodavati.

– Županija svih ovih godina otkako smo se mi počeli baviti voćarstvom ima dobar program potpora za poljoprivrednike – i za podizanje nasada, za nove tehnologije, za sajmovanje i mislim da svatko od proizvođača u županiji može naći neku mjeru za sebe, a ni ove manifestacije ne bi bilo da ju Županija ne organizira – istaknula je.

Dodala je kako kupci vole lokalne proizvode što je jako dobro, traže domaće proizvode, postaju sve osvješteniji pa tako pitaju je li špricano.

– Proizvođači su trenutno u vrlo nezavidnom položaju, jer je ukinuto gotovo 80 posto zaštitnih sredstava i praktički kad govorimo o tome je li špricano imaju zavezane ruke i ne mogu niti primijeniti sredstva niti proizvoditi kako su proizvodili nekad. Dakle, kad kupuju od lokalnih proizvođača mogu biti sigurni da nema nedozvoljenih sredstava, ali s druge strane moraju biti svjesni da proizvođači se vrlo teško bore s nametnicima i bolestima jer nemaju odgovor na to pitanje. Dakle, svakako nam treba pomoć struke koja bi nam rekla kako i što raditi u ekstremnim uvjetima proizvodnje kao što je bilo ove godine. Nadam se da ćemo odgovore na ta pitanja dobiti i na predavanju koje će u sklopu Dana voća biti održano u studenom u Koprivnici gdje smo dogovorili da će biti pozvan netko od vrhunskih stručnjaka da proizvođačima voća i povrća kaže kako i što napraviti u ekstremnim uvjetima proizvodnje. Naime, temperature su bile previsoke, naši proizvođači dali su bilju sve što je trebalo, međutim nismo sigurni kakvi će biti rezultati, pogotovo s onim što se čuva u skladištu – zaključila je Levak-Miklošić.

Sve okupljene prilikom svečanog otvorenja pozdravio je koprivničko-križevački župan Darko Koren.

– Zadovoljan sam što smo se okupili i ove godine i to na novouređenom đurđevačkom gradskom trgu. Zahvaljujem izvođačima koji su danas došli i pokazali ne samo ono što imaju, već svojim prisustvom daju i doprinos promociji ove proizvodnje za koju postoji veliki potencijal na prostoru Podravine i Prigorja – pojasnio je župan i napomenuo da Županija sektor poljoprivrede prati na razne načine, kroz razne programe i mjere.

Koren vjeruje kako su i ovakve sajamske manifestacije jako važne i značajne proizvođačima jer je to prilika da se predstave i prodaju svoje proizvode.

Župan Koren podsjetio je da od samih početaka podržavaju brojne stručne i znanstvene projekte i istraživanja, a ove godine planiraju projekt “Stvaranje prepoznatljivih stilova vina sorte Kleščec” pri čemu bi se osigurao uređaj za pouzdanu, točnu i brzu analizu mošta i vina te omogućio razvoj poljoprivredne proizvodnje, pogotovo voćarstva i vinogradarstva.

– Najznačajniji projekti koji su provedeni do 2023. godine su “Očuvanje i revitalizacija tradicionalnih voćnih vrsta i sorti”, “Podizanje matičnog nasada plemke Kleščec”, “Školska shema voća” te osnivanje poljoprivredne zadruge Gruda. Održane su i radionice o proizvođačkim organizacijama, provedena su obrazovanja odraslih za zvanje voćar i vinogradar, podržali smo sudjelovanje proizvođača voća i voćnih prerađevina na specijaliziranim sajmovima te smo realizirali i brojne druge projekte – podsjetio je Koren.

Nastavio je kako je osim provođenja znanstvenih projekata i istraživanja Županija voćarsku proizvodnju poticala kroz program “Potpore male vrijednosti” – poticanje sadnje višegodišnjih nasada, ulaganje u materijalnu imovinu, okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta, osiguranje poljoprivrednih površina, poticanje ekološke proizvodnje, povećanje ekonomske veličine i drugima.

– Spomenute potpore omogućile su da se na području Koprivničko-križevačke županije pod voćarskom proizvodnjom nalazi 1.330 hektara, a od 2003. do 2024. subvencionirana je sadnja i novih 512 hektara voćnjaka i 132 hektara vinograda. Nastavit ćemo poticati poljoprivredne proizvođače voća kroz svoje programe potpora male vrijednosti za višegodišnje nasade, osiguranje usjeva, izgradnju i opremanje gospodarskih objekata, okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta, izlagačke prostore na sajmovima i sufinanciranje stručnih edukativnih skupova – zaključio je župan.

Spomenimo na kraju kako je Koprivničko-križevačka županija za potpore male vrijednosti u poljoprivredi za 2024. godinu u svom proračunu osigurala 410.000 eura, a najznačajnija je pritom potpora male vrijednosti za ulaganje u materijalnu imovinu na poljoprivrednom gospodarstvu. Naime, javni poziv zatvoren je 2. ožujka, a nakon provjere uvjetima je udovoljilo 87 zahtjeva iz prioritetnog područja ratarstva, voćarstva vinogradarstva, povrtlarstva i stočarstva. Isplaćen je iznos potpore male vrijednosti 314.964,63 eura

Dodajmo i da Županija sufinancira kamate za poljoprivrednu proizvodnju te daje potpore za okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta i arondaciju, višegodišnje nasade, osiguranje u poljoprivredi, za pčelarsku proizvodnju, za povećanje ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva za mlade poljoprivrednike, za kontrolu i certifikaciju ekološke proizvodnje, za industrijsku proizvodnju povrća

Uz to, Županija podupire i projekte te programe udruga iz djelatnosti gospodarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja pa je tako u ovoj godini dodijelila 44.540 eura za potrebe 29 udruga koje su prijavile 47 projekata, odnosno programa, dok je godinu ranije dodijeljeno 27.780 eura za potrebe 21 udruge koje su prijavile 34 programa, odnosno projekata pa je stoga vidljivo da je došlo do povećanja sredstava za 17.000 eura. Istaknimo i kako Županija rad udruga financira od 2016. godine te je do sada osigurano oko 300.000 eura za 260 programa i projekata.

Dodajmo na kraju da je glavni organizator Dana voća Koprivničko-križevačka županija, dok u organizaciji sudjeluju Grad Đurđevac i Turistička zajednica grada Đurđevca, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, područna jedinica Koprivnica te Udruga voćara i proizvođača voćnih prerađevina Koprivničko-križevačke županije i Poljoprivredna zadruga Gruda za proizvodnju, skladištenje i distribuciju voća i povrća.

Ovaj programski sadržaj proizveden je u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom.

Slušaj uživo
zatvori