Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.

CRVENI KRIŽ BRINE O POTREBITIMA Ravnateljica Sočev: Koprivnica i cijeli ovaj kraj mogu biti iznimno ponosni što ovdje nema građana bez krova nad glavom

Svjetski dan beskućnika obilježava se svake godine 10. listopada, a svrha je skrenuti pozornost na probleme beskućništva i neadekvatnog stanovanja.

Koprivnica i cijeli ovaj kraj mogu biti iznimno ponosni što ovdje nema građana bez krova nad glavom.

Rekla nam je tako ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica Adela Sočev i dodala da se svi slučajevi potencijalnog beskućništva uspijevaju riješiti suradnjom jedinica lokalne samouprave i Hrvatskog zavoda za socijalni rad pa se takvim osobama financijski pomaže u iznajmljivanju prostora za život ili ih se upućuje u udomiteljstva.

Prostorni preduvjeti za rad s beskućnicima

– Prilikom izgradnje i opremanja zgrade u Herešinskoj ulici 33 stvorili smo prostorne preduvjete za rad s beskućnicima, što sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi moraju imati veći gradovi i sjedišta županija. Naravno, želja nam je da taj prostor ostane prazan, odnosno da se nitko ne nađe u problemu beskućništva, no rad s beskućnicima zahtijeva suradnju više institucija, stručnjaka te dakako financiranje tog sustava, što trenutno nije uspostavljeno. Kada je riječ o beskućnicima, prva i prava adresa za skrb o njima je Hrvatski zavod za socijalni rad koji postupa i djeluje sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi – pojasnila je ravnateljica.

Snimio Valentino Štefanek.

Prevencija beskućništva kroz rad na terenu

Istaknula je kako su upravo rad na terenu i pružanje socijalnih usluga izvan institucija, kao što su priprema toplih obroka, paketi hrane i higijene te obilazak i pomoć gerontodomaćica, najbolja prevencija beskućništva kako bi svi oni u potrebi imali dostojanstveni život u svojem domu.

U koprivničkom Crvenom križu osim pripremom toplih obroka u pučkoj kuhinji i podjelom paketa s prehrambenim i higijenskim proizvodima u Socijalnoj samoposluzi, osobama u potrebi s područja Koprivnice i prigradskih naselja brinu na još mnoge načine.

– Primjerice, kroz različite akcije pomažemo im u opremanju prostora u kojem žive, kao što je bio slučaj početkom godine kad smo bračnom paru koji živi u šumi na Đelekovečkoj cesti kupili i postavili novi štednjak na drva. Osobe u potrebi nam se uvijek mogu obratiti te im pomažemo koliko god možemo, u suradnji s našim volonterima i donatorima – istaknula je ravnateljica.

Dodala je da, osim o korisnicima s područja grada i prigradskih naselja, brinu i o socijalno ugroženim građanima u okolnih 11 općina, koje su također područje njihovog djelovanja.

– Djelatnici i volonteri mobilnog tima Socijalne samoposluge na terenu dijele korisnicima u potrebi humanitarne pakete s hranom i higijenom te, prema potrebi, doniranim odjevnim predmetima. Koliko često to radimo ovisi o prikupljenim donacijama građana, tvrtki i različitih društava, a sve to radimo već godinama. Od ljetos smo ponosni na provedbu projekta pomoći u kući osobama starije životne dobi “Naša pomoć, vaša podrška”. Radi se o 1,17 milijuna eura vrijednom projektu kroz koji smo zaposlili 26 gerontodomaćica koje na području šest općina brinu o ukupno 156 korisnika. Njihovim svakodnevnim radom na terenu ujedno imamo uvid u stanje u ruralnim područjima te u sve više slučajeva pomažemo socijalno ugroženim osobama u našim selima. Svim korisnicima kojima pomažemo svaki mjesec dostavljamo i pakete s higijenskim potrepštinama – pojasnila je Sočev.

Socijalna samoposluga

Kada je riječ o Socijalnoj samoposluzi, riječ je o neformalnoj socijalnoj usluzi koja traje već osam godina zahvaljujući prije svega volonterima koji prikupljaju donacije u trgovačkim centrima te financijskim i materijalnim donacijama koje sugrađani donose u središte društva.

– Svake srijede te se donacije dijele potrebitim sugrađanima koji zadovoljavaju kriterije Socijalnog programa Grada Koprivnice ili su korisnici zajamčene minimalne naknade s područja 11 općina pa trenutno našu uslugu koristi 127 nositelja kućanstva što obuhvaća više od 300 članova obitelji na području Koprivnice i oni dolaze u naše sjedište. K tome možemo dodati još oko 700 korisnika s područja općina kojima pakete hrane dostavlja naš mobilni tim. Ukupno imamo nešto više od 1.000 korisnika, a to je brojka koja je otprilike ista u proteklim godinama – istaknula je Sočev.

Upravo zahvaljujući predanom organiziranju akcija prikupljanja, trudu volontera i dobroj volji sugrađana, akcije prikupljanja donacija su većinom vrlo uspješne pa zbog toga još ni jedne srijede u ovih osam godina Socijalna samoposluga nije bila zatvorena.

– Zna se dogoditi da su zalihe smanjene tijekom ljeta, tada manje korisnika zovemo na podjele, ali su zato naši sugrađani darežljiviji uoči blagdana pa tada svaki korisnik dobije paket s prehrambenim namirnicama i higijenskim potrepštinama. Najviše se doniraju osnovne prehrambene namirnice ulje, tjestenina, sol, brašno i konzerve a najviše nedostaju razne druge namirnice kao što su slatkiši, kava, konzervirano povrće i druge koje ne smatramo osnovnim ali koje isto jako razvesele naše korisnike. Tome se pridružuju i brojni donatori kao što su KTC, Podravka, Kaufland, Dukat, Muller, Sana delikatese, Hrvatski Crveni križ i drugi koji povremeno doniraju prehranu ili higijenu – napomenula je Sočev.

Topli obroci u pučkoj kuhinji

Još jedna usluga koju pruža Crveni križ je i pučka kuhinja, a Sočev je kazala kako je u travnju ove godine obilježena 23. godišnjica djelovanja.

– Koprivnica je jedan od rijetkih gradova koja ima sustavnu skrb za svoje sugrađane pripremom i dostavom toplih obroka hrane, a korisnici prehrane u kuhinji su osobe koje zadovoljavaju uvjete propisane Socijalnim programom Grada Koprivnice. Dio korisnika upućuje Hrvatski zavod za socijalni rad – Područni ured Koprivnica svojim rješenjima, a temeljem Zakona o socijalnoj skrbi. Sukladno ugovoru s Centrom za pružanje usluga u zajednici Svitanje, svakodnevno se u našoj kuhinji hrane i djeca, njihovi korisnici – rekla je Sočev.

Što se tiče brojki, ukupno su u 2023. godini pripremljena 43.322 obroka, od toga je 18.279 podijeljeno korisnicima u kuhinji, a 25.043 obroka dostavljena su na kućne adrese.

Spomenimo i da se dio obroka dostavlja starijim i nemoćnim članovima Crvenog križa koji sami plaćaju obroke i dostavu. U prvih devet mjeseci ove godine pripremljeno je 38.545 obroka, a to pokazuje da će ove godine stići do brojke od 50.000 pripremljenih obroka.

– Jela koja za ručak u pučkoj kuhinji spremaju naši kuhari prije svega su kvalitetna i obilna, što potvrđuje sve veći broj naših članova koji kupuju obrok, a iako korisnici dobivaju samo jedan obrok dnevno velika većina njih obroke nosi kući pa ih raspodjele i za još jedan obrok. Većinom su to variva ili sezonska jela kao što su sarma, punjena paprika, kao i paprikaši ili gulaši s tjesteninom ili rižom, sezonska salata, a redovito se na tjednom jelovniku nađe i voće kao i slastice – zaključila je Sočev.

Tekst pripremili Tomislav Matijašić i Adela Zember.

Slušaj uživo
zatvori