Najavljeno obvezno dvomjesečno služenje vojnog roka od 1. siječnja iduće godine upitno je, jer se netko tek nedavno sjetio pogledati u Zakon o obrani.
Tamo i dalje stoji kako vojni rok traje šest mjeseci, a ne najavljena dva, ali i da je “služenje vojnog roka odnosno civilne službe obvezno po sili zakona u slučaju neposredne ugroženosti ili ratnog stanja”, objavio je HRT.
Podsjetimo, obvezno služenje vojnog roka zamrznuto je 2008. i postalo je dragovoljno, no posljednjih mjeseci zbog ratnog ozračja u Europi, države su ponovno počele razmišljati o uvođenju nekog oblika vojne obuke za svoje stanovnike.
Ministar obrane Ivan Anušić ovih je dana izjavio da su Ministarstvo obrane i Oružane snage potpuno spremni provoditi temeljnu vojnu obuku već od 1. siječnja 2025. godine, no za to će biti potrebna izmjena Zakona.
– Spremni su instruktori, a postoje i tri lokacije za smještaj ročnika. Mi smo o tome izvijestili i premijera i predsjednika države. Čeka se politička odluka i suglasje i mi smo spremni to provoditi onog trenutka kada bude politička odluka ‘da, krećemo’ – od 1. siječnja, 1. lipnja ili 31. kolovoza. Svejedno nam je, recite kada i mi krećemo, rekao je Anušić, prenosi HRT.
HRT dodaje i kako je ministar Anušić rekao da je prijedlog izmjena Zakona o obrani gotov i upućen na Vladu, ali da se ništa neće raditi dok ne prođu predsjednički izbori.
Neprijatelj nikad ne spava
O situaciji u svijetu zbog koje je potrebno znati baratati oružjem, prenosi HRT, govorio je i predsjednik Vlade, Andrej Plenković.
– Nije ova tema došla jer je to nečiji hir, nego gledamo što se zbiva oko nas i što rade druge odgovorne vlade. Moramo biti odgovorni, a ne spavati i praviti se da je oko nas sve super, a oko nas kriznih žarišta koliko hoćeš – rekao je te naveo agresiju Rusije na Ukrajinu, napad Hamasa na Izrael, tenzije na Kosovu, prijetnje zbog nezakonitih migracija, ali i niz terorističkih napada u Europi u proteklih 15-ak godina.
Milanović pitao što je sa studentima i zaposlenima
Večernji list jutros prenosi kako je predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović uputio dopis Andreju Plenkoviću s brojnim otvorenim pitanjima te zatražio sazivanje sjednice Vijeća za obranu.
– Po kojim kriterijima će između oko 18.000 vojnih obveznika biti odabrano njih 4.000 koji će postati ročnici? Je li dva mjeseca dovoljan rok za kvalitetno vojno osposobljavanje za stvarne potrebe OSRH? – neka su od pitanja.
Predsjednika zanima i kako će biti reguliran status studenata te zaposlenih osoba ako završe na vojnom roku.