Novi Regionalni centar za gospodarenje otpadom Piškornica bit će završen do početka 2027. godine, rečeno je na konferenciji za medije održanoj na postojećem odlagalištu.
Moderni pogon, za koji je stigla prva od ukupno 10-ak potrebnih građevinskih dozvola, gradi se na području postojećeg odlagališta u općini Koprivnički Ivanec i opsluživat će četiri sjeverozapadne županije: Koprivničko-križevačku, Varaždinsku, Međimursku i Krapinsko-zagorsku odnosno zadovoljavati potrebe oko pola milijuna ljudi.
Predstavnici Piškornice i izvođača radova detaljno su govorili o modernim tehnologijama koje će biti ugrađene u cijelo postrojenje, što bi onečišćenje okoliša trebalo svesti na minimum odnosno potpuno anulirati.
Pogon RCGO-a će biti na površini veličine gotovo pet nogometnih igrališta, sa sortirnicama i obradom svih vrsta otpada, kojega će moći primati oko 180.000 tona godišnje. Spominjale su se posebne membrane s detektorima neželjenog propuštanja, dok će se štetni metan spaljivati na baklji. RCGO Piškornica će imati i vlastiti pročistač vode, iz kojeg će otpadne vode ići u koprivnički sustav te završiti na još jednom pročistaču, onom gradskom, prije ispuštanja u prirodu.
– Iako u Hrvatskoj trebamo najmanje tri ili četiri spalionice ili energane, toga na Piškornici neće biti, to vam obećajem – između ostaloga na konferenciji za medije rekao je direktor Piškornice Mladen Ružman.
Dodao je kako je vrijednost cijelog pogona trenutno na 118 milijuna eura bez PDV-a, no konačan iznos bit će poznat nakon što sve bude gotovo. Podsjećamo kako najveći udio u ovom projektu od strateškog značaja za državu plaća Europska unija, potom država, dok najmanji udio u izgradnji plaćaju županije i Općina Koprivnički Ivanec.
Nova cijena ovisit će o komunalcima, ne RCGO-u
Nakon što smo na konferenciji za medije čuli sve najbolje o tehnologiji kojom će se na RCGO-u obrađivati pristigli sortirani i komunalni otpad, zanimalo nas je koliko će građanima narasti računi za odvoz otpada 2027. godine, kad RCGO proradi.
– Kad završimo centar i vidimo konačni trošak, vidimo koji je trošak zbrinjavanja onoga što proizvodimo te uračunamo plaće, trošak energije i ostale ulazne troškove, tek tada ćemo moći reći koja je cijena dovoza. Ono što mogu reći u vezi komunalnih poduzeća, bit će im teže reći “to je skuplje zato što vozimo na Piškornicu” ili neki drugi centar. Na ukupnu cijenu troška, kako je strukturirana obvezna javna usluga skupljanja, naš utjecaj je osam do 12 posto. Koliki će na kraju biti trošak za građane, u ovom trenutku nama je nezahvalno govoriti – odgovorio je Ružman.
Dodao je kako će se “komunalci” morati više potruditi i oko sekundarne obrade otpada, a građane pozvao da i dalje nastave s odvajanjem na kućnom pragu jer je cilj Piškornice primati što manje onog neiskoristivog, komunalnog.
Razlika između Kaštijuna i Marišćine i Piškornice
Jedno novinarsko pitanje bilo je u vezi zloglasnih odlagališta Kaštijun i Marišćina na jugu Hrvatske odnosno hoćemo li i mi imati sličnih, neželjenih problema koje prate i prosvjedi građana.
– Prva razlika je što se kod njih postupak obrade dijela otpada odvija na otvorenom prostoru, dok će kod nas biti u zatvorenim halama s filterima za zrak. Drugi problem na jugu je njihova prekapacitiranost u ljetnim mjesecima, kada ne uspijevaju na vrijeme biološki obraditi sav pristigli otpad usred turističke sezone – pojasnio je Ružman.
Nije krio kako bi i Piškornica mogla imati problem ako dođe do naglog rasta dovoza komunalnog otpada, zbog čega je važno odvajanje.
Općini milijun eura godišnje
Na konferenciji za medije poduzeća Piškornica, načelnik Općine Koprivnički Ivanec Zoran Vrabelj govorio je o benefitima koje će mjesto imati od modernog postrojenja.
– U proračun Općine slijevat će se oko milijun eura godišnje. Taj velik novac koristit ćemo za gradnju vrtića i prometnica i poboljšanje svih dijelova života stanovnika. Imat ćemo i nova zapošljavanja, sedamdesetak ljudi na RCGO-u bi moglo pronaći svoje radno mjesto – kazao je.
Raduje ga i što će na mjestu 70-godišnjeg odlagališta otpada niknuti postrojenje koje će spriječiti daljnje onečišćenje okoliša.
Dodajmo kako su na konferenciji za medije o tehnologiji koja će biti primijenjena govorio Nikola Martinaga, stručnjak za ekologiju i voditelj projekta RCGO Piškornica te Miljenko Muha, predstavnik izvođača radova, poduzeća Kostak.