Samostalna izložba koprivničkog umjetnika Zvonimira Haramije Hansa pod nazivom ‘Nove slike’ otvorena je u AK galeriji.
Riječ je o novom ciklusu slika ovog aktivnog umjetnika koji je svojevrsni odmak od njegovih starijih radova koji su se oslanjali na metode pop art kolažiranja, citatnosti, reklama 50-ih i 60-ih godina, kič natpisa, postera, naslovnica, svijeta filma, uglavnom, na metode preslagivanja i usložnjavanja sveprisutnih fragmenata kolektivne memorije i pop kulture.
– Nove slike nastale su tako da svakodnevno, gotovo opsesivno crta skice u bilježnici, njih prenosi na platno birajući boje koje inače rijetko koristi i koje su možda čak tradicionalno i nespojive, a počinje ga interesirati i potez, tekstura, redukcija i bjelina platna. Motive i oblike, koji nisu univerzalno prepoznatljivi, crpi iz podsvjesnog i automatizma bilježenja misli i osjećaja, rekla je Tanja Špoljar, kustosica AK galerije.
Dodala je da ovdje nema kolažiranja različitih motiva, iz skica prelazi u čisto slikarsko doživljavanje plohe, odmiče se od referentnosti, oslobađa se prepoznatljivosti motiva iz kolektivne memorije i ulazi u organsko, podsvjesno, asocijativno nizanje oblika, automatizam u bilježenju misli ili možda bolje rečeno osjećaja.
– Prije je kadrirao platna filmski ili stripovski, a sada je kompozicija pomaknuta, on ju namjerno destabilizira. Počinje napuštati horror vacui prostore slike, kao da više nema straha od praznine platna i jednostavnosti forme, sve počinje reducirati: ovo je putovanje od potpune ispunjenosti platna do traženja praznine, jedna vrsta istraživanja, procesa, rekla bih redukcije, što je uvijek dobra ideja.
Hod u nepoznato
Čvrste oblike sada rastače, koristi forme i simbole čiste emocije i subjektivnog iskustva, forme koje ne možemo ni sa čime povezati, no osjećamo ih, kao kad se pokušavamo sjetiti nečeg iz djetinjstva, a sjećamo se samo oblika, objasnila je Špoljar.
Napomenula je kako je Haramijin slikarski imaginarij uplovio u oslobađajuću priču vlastite mitologije i podsvijesti, ali kroz redukciju izraza. Boja je nositelj energije, emotivnog i stvaralačkog potencijala, a oblici vizualni izrazi podsvjesnog.
– Ovo je slikarstvo oslobađanja, hod u nepoznato, prema nekom svom slobodnijem izrazu, nečem što nas plaši, ali je nužno. A, putem se onda izrode ovakve uzbudljive slike. Jedna nova forma neobuzdane fantazije, ponovno otvaranje i zauzimanje prostora, zaključila je Špoljar.
Spomenimo da se izložba može razgledati do 12. srpnja od utorka do petka od 18 do 20 sati.