Nedjelja, 29. rujna 2024.

Danas je blagdan Tijelova! Znate li što znači i zašto se slavi?

Danas se slavi Tijelovo!

Katolička crkva svakog devetog četvrtka nakon Uskrsa slavi ustanovljenje euharistije na Veliki četvrtak. Upravo zbog toga datum ovog blagdana svake godine je drugačiji.

Srž ovog blagdana je slavlje vjerske istine katolika da je Isus pravi Bog i čovjek.

Blagdan se u nekim hrvatskim krajevima zove i Brašančevo i taj naziv potječe iz 18. stoljeća. Riječ Brašančevo dolazi od riječi brašno, od čega se pravi kruh, a kruh u pretvorbi u svetoj misi postaje Kristovim Tijelom.

Povijest

Blagdan se počeo obilježavati u 13. stoljeću kada je augustinska redovnica sveta Julijana iz samostana kod belgijskoga grada Liegea, u jednom viđenju punoga Mjeseca, vidjela mrlju.

Puni je Mjesec redovnica protumačila kao Crkvu, a mrlju kao svetkovinu koja Crkvi nedostaje, kojom bi se častio Presveti oltarski sakramenat.

Na zamolbu svete Julijane mjesni biskup Robert de Thorote u svojoj biskupiji uveo je blagdan Presvetoga Tijela i Krvi Kristove – sv. Euharistije.

Ilustracija / Snimio Zdravko Vuljak.

Papa Urban IV. 1264. objavio je bulu kojom blagdan Euharistije nastoji proširiti na čitavu Crkvu, no preuranjena ga je smrt spriječila u tome. Tek je u 14. stoljeću papa Ivan XXII. proširio blagdan na cijelu Katoličku Crkvu.

Također, još je jedan događaj utjecao na čašćenje Tijela i Krvi Kristove povezan je uz euharistijsko čudo koje se zbilo 1263. godine u mjestu Bolseni u Italiji.

Tada je jedan svećenik slaveći svetu misu posumnjao u pretvorbu kruha i vina u Isusovo Tijelo i Krv. Kad je lomio posvećenu hostiju, zapazio je kako iz nje kaplje krv koja se slijevala po oltaru.

Ilustracija / Snimio Zdravko Vuljak.

Korijeni blagdana i u Hrvatskoj

Ne smijemo zaboraviti sličan događaj koji se je dogodio i u Hrvatskoj, točnije u Ludbregu 1411. godine. Tijekom najvažnijega dijela Svete mise, pretvorbe kruha u tijelo, a vina u Isusovu krv, svećenik u kaležu ugledao pravu svježu krv.

Otad u Ludbreg dolaze vjernici iz cijeloga svijeta kako bi izrazili štovanje relikviji Predragocjene Krvi Kristove.

Danas

Ovaj se blagdan stoljećima slavi diljem Lijepe Naše i važan je dio tradicije. U nastavku pogledajte raspored svetih misa koje se održati na današnji dan.

RASPORED 

U 9 sati zajednička Sveta misa triju gradskih župa, u Župi svetog Nikole biskupa u Koprivnici, a nakon mise zajednička procesija.

Slušaj uživo
zatvori