Cijepljenjem protiv humanog papiloma virusa možemo spriječiti oboljenje od raka vrata maternice.
Kazala nam je to dr. Jasenka Vuljak Vulić, specijalistica školske medicine Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, i dodala kako je u našoj županiji cijepljenje dostupno već duži niz godina.
– Cjepivo protiv HPV-a je od 2015. godine dio Nacionalnog programa cijepljenja što znači da je od tada besplatno i dostupno svoj djeci. Prvo smo počeli s učenicima prvih razreda srednje škole i osmih razreda, a mogu se cijepiti i svi ostali i to u dobi od devet do 25 godina – pojašnjava nam.
Interes mladih za cijepljenjem u Koprivničko-križevačkoj županiji vrlo je visok, a 2023. godine procijepljeno je oko 63 posto učenica i 47 posto učenika osmih razreda. U aktualnoj školskoj godini prvi put cijepit će se i djeca od petog do osmog razreda.
– Interes je toliko velik da smo i mi pomalo iznenađeni s obzirom na to da je to ipak prva godina u kojoj nudimo cijepljenje djeci nakon devete godine života. U osmim razredima ove godine interes je izrazito porastao i sad je već na oko 70 posto za djevojčice i više od 50 posto za dječake. U pojedinim razredima svi učenici su cijepljeni, a inače se u prosjeku 40 do 50 posto roditelja odlučuje na zaštitu svoje djece od HPV infekcije. Tako da možemo reći kako ovi trendovi cijepljenja u našoj županiji daju vjeru i optimizam da ćemo iskorijeniti ili barem smanjiti HPV infekciju te pojavnost raka vrata maternice i ostalih karcinom koje HPV uzrokuje – kazala je.
Ipak dodaje kako bi poželjno bilo cijepiti se prije početka spolnih aktivnosti s obzirom na to da infekcija HPV-om može uzrokovati nekoliko različitih vrsta karcinoma.
– Osim raka vrata maternice tu su i ostali karcinomi koji se mogu pojaviti u području genito-urinarno-analne regije. Međutim, ako je osoba već počela sa spolnim aktivnostima tada isto preporučujemo da se cijepi s obzirom na to da postoji jako puno tipova i podtipova HPV-a. Naime, mi cijepimo s devet tipova koji su dokazano onkogeni i dokazano uzrokuju karcinome svega navedenog – govori.
Ističe i kako bi poželjno bilo cijepiti se što ranije, ali i da su određena istraživanja pokazala kako je zaštita dugotrajna te da je cjepivo visoko učinkovito.
– Znanstveno je dokazano da cjepivo štiti više od 10-ak godina, a smatra se kako je zaštita možda i doživotna. Vrijeme će najbolje pokazati, ali za sada tvrdimo da je zaštita dugotrajna te da docjepljivanje nije potrebno. U 80 posto slučajeva cjepivo pruža zaštitu od raka vrata maternice, ali ne uklanja potpuno rizik, već ga samo smanjuje. Stoga, sve ostale preventivne akcije i aktivnosti koje pruža medicinska struka, a prije svega redoviti medicinski pregledi, potrebni su i dalje – mišljenja je.
Za kraj je poručila kako trend u Hrvatskoj pokazuje smanjenje pojavnosti raka vrata maternice nakon cijepljenja mladih te da s optimizmom možemo gledati na učinke cjepiva u budućnosti.