Nedjelja, 14. srpnja 2024.

FOTO/VIDEO Svečano otvoren Centar kompetentnosti, Martić: Naša Pepeljuga postala je princeza, a naša škola dvorac znanja i vještina

Prvi je dan nove nastavne godine, a on je uistinu poseban i svečan bio danas u Obrtničkoj školi Koprivnica.

Mnogobrojni gosti i prijatelji škole stigli su na svečano otvorenje Centra kompetentnosti Koprivničko-križevačke županije, jednog od najznačajnijih projekata u području obrazovanja.

Veliko zadovoljstvo i zahvalnost izrazio je na samom početku ove svečanosti ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica Zlatko Martić dodavši da je iznimno ponosan.

– Naša vrijednost i ono po čemu je naša škola poznata i prepoznata u Koprivnici i šire, su naše učenice i učenici, nastavnice i nastavnici, profesorice i profesori. Obrtnička škola Koprivnica je kao Pepeljuga – vrijedni smo, radimo, radili smo puno i to pokazuju rezultati i sve ovo oko nas, a danas ulazimo u jedan novi prostor, prostor koji ću ja nazvati dvorcem znanja i vještina Obrtničke škole Koprivnica. Sad se naša Pepeljuga pretvorila u princezu – rekao je Martić.

Napomenuo je kako svega ovoga ne bi bilo da nije bilo ranijih generacija učenika, nastavnika i ravnatelja te da su svi oni utkali dio sebe u ovo novo zdanje.

– Sav ovaj novi prostor i ova oprema bez naših učenika i nastavnika ništa ne znači, a Obrtnička škola Koprivnica ima odlične učenike i izvrsne nastavnike koji im prenose znanja. Naša djeca će iz ove škole izaći kao vrsni znalci, stručnjaci u svojim područjima i ono što je najvažnije kao dobri i odlični ljudi. Naši nastavnici bit će još izvrsniji jer imaju novi poticaj, još bolji prostor i novu opremu gdje se još više mogu pokazati i dokazati – istaknuo je ravnatelj i zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u ovom projektu, a posebno svom kolegi Saši Seretinu za kojeg kaže da je dao najviše, unio je u ovaj projekt cijelog sebe.

Snimio Tomislav Matijašić.

Voditelj projekta Darko Masnec podsjetio je da je projekt počeo u lipnju 2019. godine, a službeno završio 27. kolovoza ove godine.

– Projekt je imao nekoliko elemenata koje smo morali realizirati – priprema i izrada projektne dokumentacije, ishođenja građevinskih dozvola, javna nabava za gradnju Obrtničke škole Koprivnica i Strukovne škole Đurđevac i nabava opreme. Jedan od sastavnih dijelova ovog projekta još traje, a to je razvoj kompetencija kroz učenje temeljeno na znanju, a u tom dijelu projekta aktivnosti su više vezane uz nabavu opreme i edukaciju i pripremu nastavnika za jednu novu vrstu predavanja i novi pristup obrazovanju. Ukupna vrijednost prvog dijela projekta bila je 30,2 milijuna kuna, međutim došlo je do značajnog povećanja cijene građevinskih radova uslijed pandemije koronavirusa i poremećaja na tržištu, pa je Koprivničko-križevačka županija osigurala dodatnih 10,1 milijun kuna. U Koprivnici je izgrađeno 2.448 metara kvadratnih prostora, u Đurđevcu smo rekonstruirali 275 metara kvadratnih postojećeg prostora i izgradili 687 metara kvadratnih novog prostora. Oprema za oba prostora je koštala 14,6 milijuna kuna. Objekt će osigurati da se strukovno obrazovanje prilagodi potrebama 21. stoljeća te potrebama našeg regionalnog gospodarstva – objasnio je Masnec.

Snimio Tomislav Matijašić.

Ravnatelj Strukovne škole Đurđevac Darko Špoljar, koja je partner na ovom velikom projektu, zahvalio je svima koji su ih prepoznali kao partnera.

– Opremili smo našu školu za buduća vremena i buduća obrazovanje. Projekt je po svim pokazateljima i onome što smo komunicirali s gospodarstvenicima zaokružena cjelina koja ima glavu i rep i zajedno s Obrtničkom školom Koprivnica možemo biti paradigma u strukovnom obrazovanju – napomenuo je Špoljar.

Snimio Tomislav Matijašić.

Čestitke svima koji su sudjelovali uputio je i saborski zastupnik i koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić.

– Ovo su lijepi trenuci u našem poslu jer ovakve investicije su pečat, nešto što ostaje za dulje vrijeme, za desetljeća, jer svi mi u Koprivnici znamo što je nama predstavljao “školak”, a mi zapravo danas razvijamo koncepciju “školaka 2”. Čestitam svim generacijama Obrtničke škole Koprivnica, ali i onima najvažnijima u svemu, a to su mladi ljudi zahvaljujući kojima znamo da sve ovo ima smisla i da postoji budućnost. Zahvalio bih i svima koji su prepoznali Obrtničku školu Koprivnica i koliko je važno strukovno zanimanje za budući rast. Ovakvi projekti pokazuju da možemo kao društvo pratiti što uistinu jesu potrebe gospodarstva i osmišljavati upravo ona zanimanja koja tom gospodarstvu trebaju – kazao je Jakšić.

Snimio Tomislav Matijašić.

Koprivničko-križevački župan Darko Koren istaknuo je da je radostan jer je ovaj projekt dao veliki doprinos unaprjeđenju života u Koprivnici i županiji.

– Obrazovanje je u fokusu svih naših interesa i mislim da od predškolskog odgoja do visokoškolskog obrazovanja nastojimo tu svoju ulogu i opravdati. Srednjoškolsko obrazovanje je specifično jer smo osnivači svih srednjih škola, na prostoru županije. Željeli smo postići da budemo jedna paradigma, a siguran sam da ćemo to i uspjeti opravdati. Nadam se da će ovaj projekt još i više unaprijediti sektor srednjoškolskog strukovnog obrazovanja i da će iz njega izaći stručni, marljivi, a nadasve dobri ljudi – zaključio je Koren.

Snimio Tomislav Matijašić.

Na današnju svečanost stigao je i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović.

– Regionalni centri kompetentnosti su mjesto izvrsnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji će osim visokokvalitetne infrastrukture osigurati i primjenu inovativnih modela učenja. Bez kvalitetnog strukovnog obrazovanja nije moguće unaprijediti konkurentnost gospodarstva – napomenuo je.

Snimio Tomislav Matijašić.

Spomenimo da se uime svih ravnatelja okupljenima obratila voditeljica županijskog aktiva osnovnih škola Mirjana Bazijanec.

Dodajmo na kraju da je ovu svečanost svojim nastupom uveličao školski bend, a nakon rezanja vrpce, okupljeni su razgledali nove prostore Centra kompetentnosti Koprivničko-križevačke županije.

Ovaj programski sadržaj proizveden je u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom.

 

Otvorenje CEKOM-a u Koprivnici

Objavljuje Drava.info u Ponedjeljak, 4. rujna 2023.

zatvori