U prostorijama Obrtničke škole Koprivnica danas je održana završna konferencija projekta Centra kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji.
Riječ je o projektu čija je svrha unapređenje infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji u strukovnom obrazovanju iz podsektora elektronike i računarstva prema potrebama tržišta rada. Projektom su rekonstruirane, dograđene i opremljene postojeće zgrade Obrtničke škole Koprivnica i Strukovne škole Đurđevac.
Zdravko Martić, ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica, naglasio je kako je ovaj projekt dio ostvarenja snova svih djelatnika škole da imaju novi prostor koji je opremljen suvremenom opremom gdje mogu kvalitetnije osposobljavati učenike kako bi ih pripremili za tržište rada.
– Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta. Hvala svima što su doprinijeli da Obrtnička škola Koprivnica dobije nešto što je zaslužila svojim radom kroz puni niz godina – naglasio je ravnatelj.
Darko Masnec, županijski pročelnik i voditelj projekta, naglasio je kako sam projekt službeno završava 27. kolovoza. Objasnio je i karakteristike projekta.
– Ovim projektom obuhvaćene su bile Obrtnička škola Koprivnica i Strukovna škola Đurđevac. Kroz projekt dograđeno je 2.448 kvadratnih metara novog prostora koji je opremljen najnovijom tehnologijom. Vrijednost cjelokupnog projekta bila je 30.027.000 kuna. Zbog značajnog porasta cijena materijala, navedeni iznos nije bio dovoljan tako da smo iz županijskih sredstava osigurali oko 7.900.000 kuna za Obrtničku školu Koprivnica te 2.300.000 kuna za školu u Đurđevcu. Ukupna vrijednost projekta tako je narasla na više od 40.000.000 kuna – naglasio je Masnec.
Dodao je kako su imali moderan pristup gradnji pa su tako nabavljene dizalice topline i solarne elektrane.
– Vodili smo se principima zelene gradnje i korištenju obnovljivih izvora energije. Također, nabavljena je i najmodernija oprema koja je bila na tržištu, a koja je usklađena s gospodarstvom. Riječ je o opremi koja se može naći i u gospodarstvu. Cilj nam je bio da se skrati vrijeme od školovanja pa do punog iskorištenja u radnom procesu, tako da učenici nemaju godinu ili dvije prilagodbe – istaknuo je.
Ratimir Ljubić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, zadovoljan je što je ovaj projekt realiziran.
– Stvorena je nova paradigma strukovnog obrazovanja u područjima elektrotehnike i računarstva. Na to smo izuzetno ponosni. Nadamo se da će to poučiti rezultate kod interesa učenika za ove škole. Ono što je bitnije, nadamo se da će učenici jednom kada izađu iz škole biti konkurentniji na tržištu rada te da će se moći lako zaposliti i da neće trebati dodatne edukacije. Moram napomenuti kako je naš CEKOM jedan od prvih takvih projekata u Hrvatskoj koji je realiziran – pojasnio je Ljubić.
Dodao je kako Županija velike novce ulaže u obrazovanje te naglasio kako će se uskoro krenuti i u rekonstrukciju sportskog igrališta u neposrednoj blizini novoizgrađenih prostorija.
Dodajmo kako su završnoj konkurenciji uz već spomenute, prisustvovali i Ksenija Ostriž, zamjenica gradonačelnika Koprivnice, Melita Birčić, ravnateljica PORA-e, Dragan Jelić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, te brojni drugi uzvanici.