Na današnji dan, 25. srpnja, obilježava se Svjetski dan prevencije utapanja.
Naime, glavna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je povijesnu rezoluciju o globalnom sprječavanju utapanja 28. travnja 2021. koja prepoznaje razmjere i utjecaj prevencije utapanja na globalnoj razini i poziva na koordinirano multidisciplinarno djelovanje kako bi se spriječilo utapanje – vodeći uzrok smrti i invaliditeta zbog ozljeda širom svijeta.
Poručuju to iz Hrvatskog Crvenog križa i dodaju da je utapanje javnozdravstveno pitanje kojemu se globalno treba posvetiti znatno više pozornosti, a taj primjer treba slijediti i Hrvatska.
Napominju kako u posljednjih 10 godina u Hrvatskoj od slučajnog utapanja prosječno godišnje umre 85 osoba.
Kada je riječ o Koprivničko-križevačkoj županiji, od 2018. do 2022. godine na području Policijske uprave koprivničko-križevačke zabilježeno je osam slučajeva utapanja, dok ove godine nisu zabilježena utapanja.
Iz Policijske uprave koprivničko-križevačke navode i nekoliko savjeta kupačima:
- ne plivajte na udaljenosti većoj od 100 metara od obale,
- koristite uređene plaže, na kojima postoji spasilačka služba,
- ne skačite u vodu s mjesta koja nisu uređena za skakanje ili je skakanje zabranjeno,
- ne ulazite u vodu pod utjecajem alkohola ili droga,
- ne plivajte neposredno nakon obroka,
- ne izlažite se predugo jakom suncu i ne ulazite u hladnu vodu vrući,
- izbjegavajte plivati sami,
- djeca nikako ne bi smjela ići na kupanje bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe – imajte stalni nadzor nad djetetom jer se ono može utopiti i u plitkoj vodi,
- neplivači ili osobe koje slabije plivaju obavezno moraju koristiti pomagala za plivanje, uz nadzor dobrih plivača,
- ako u vodi primijetite nekoga u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć, pozovite pomoć na 112 ili 192!
U Hrvatskom Crvenom križu naglašavaju da utapanje nema jedan uzrok, kao niti samo jedno rješenje, ali može se spriječiti.
– Glavna je poruka ove godine – Učini jednu stvar! To znači da svatko od nas – i mi kao pojedinci, ali i zajednice – može učiniti nešto kako bi spriječio utapanje. Možete, primjerice, naučiti plivati ili se pobrinuti da vaši voljeni znaju plivati. Savjet možda djeluje smiješno, ali u Hrvatskoj koja je mediteranska zemlja, puno djece ne zna plivati – na istoku zemlje njih čak 60 posto – poručuje Silvana Radovanović, voditeljica Spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa.