Ponedjeljak, 26. veljače 2024.

FOTO Za stipendiranje 100 studenata Županija izdvaja 1,2 milijuna kuna, Koren: Društvu koje želi razvoj cilj je imati što više visokoobrazovanih osoba

Prostorije Županijske uprave Koprivničko-križevačke županije jutros su vrvile mladim ljudima, potpisani su ugovori o stipendiranju studenata u aktualnoj akademskoj godini.

Potpisivanju je tako prisustvovalo 14 studenata, dok su se stipendije odobrile za njih ukupno 100. Valja naglasiti kako je broj ove godine porastao s obzirom na to da je Županija prošle godine stipendirala 80 studenata, a novost je i da se iznos stipendiranja sa 700 kuna mjesečno ove godine povećao na 1.000 kuna. Županija je pritom izdvojila oko 1,2 milijuna kuna, a glavni kriterij dodijele bila je deficitarnost zanimanja, objasnio je koprivničko-križevački župan Darko Koren.

– Ovakav model primjenjujemo sedmu godinu zaredom, prije toga smo kreditirali studente, no onda smo se opredijelili za ovaj model i mislim da je to puno efikasnije i bolje. Počeli smo 2016. godine s 20 stipendija, a krajnji cilj, barem zasad, je ovogodišnjih 100. Stipendije su jedan od alata kojima se nastoji povećati broj visokoobrazovanih ljudi u našoj županiji, iako živimo u vremenu kad je zbog okolnosti, iseljavanja i raznih demografskih trendova bitno da ostane svaki mladi čovjek bez obzira na razinu obrazovanja, no svakom društvu koje želi napredak i razvoj cilj je imati što više visokoobrazovanih osoba. To je jedna od naših, ali i vaših zadaća – i vi imate misiju i odgovornost da doprinesete razvoju našeg društva. Da biste to u potpunosti ispunili onda biste trebali ostati ovdje nakon završetka studija, nadam se da će većina vas to i učiniti – poručio je Koren.

Kazao je i da je obrazovanje temelj svakog društva zbog čega Županija najviše vremena, energije i novaca troši upravo na obrazovanje što je, između ostalog, i zakonska obaveza.

–  Zaduženi smo da u materijalnoj osnovi damo maksimalnu financijsku i organizacijsku potporu u smislu održavanja sustava obrazovanja što danas nije lako. Vjerujem da i vi studenti pratite što se dešava u okruženju i da smo opterećeni raznim negativnostima koje utječu na sustav, prije svega tu je famozna energetska politika koja je posljedica velike globalne krize. To je nešto čime se moramo pojačano baviti. Zadaća nam je materijalna osnova u koju ulažemo, trenutno smo pri završetku velikog investicijskog ciklusa u osnovne škole, izgradili smo pet školskih sportskih dvorana – četiri su otvorene, a peta će biti idući tjedan u Kloštru Podravskom. Nositelji smo investicija u srednjim školama kroz izgradnju Centra kompetentnosti, jedan je u Koprivnici, a drugi u Đurđevcu. U okviru svih ovlasti i mogućnosti koje imamo u zadnje dvije i pol godine puno smo podigli standard obrazovanja – podsjetio je Koren.

Snimio Tomislav Matijašić.

Tu su i drugi projekti kojima se nastoji dati support glavnom cilju, a to je povećanje broja visokoobrazovnih ljudi u našoj županiji, ponovio je Koren.

– Imamo i puno novih planova koji zahtijevaju vrijeme, nositelje i novac. Planovi su nam da napravimo novu zgradu Srednje škole Koprivnica i učenički dom, dok cijeli niz objekata nastojimo privesti svrsi jednosmjenske nastave. Jedan od ciljeva je i boriti se na razne načine protiv ovisnosti o tuđoj energiji pa postavljamo fotonaponskih elektrane na školskim objektima. Još je cijeli niz manjih projekata koji su naša zadaća i mislimo da ćemo time doprinijeti povećanju i poboljšanju uvjeta rada ljudima u sektoru obrazovanja. Ovaj događaj danas je vrhunac tih aktivnosti i mislimo da ćemo kroz ustrajnost u projektu stipendiranja studenata postići rezultate i ciljeve koje želimo – zaključio je.

Uime studenata prisutnima se obratila Lorena Novak koja studira komunikologiju na koprivničkom Sveučilištu Sjever.

Snimio Tomislav Matijašić.

– Nadam se da ću napredovati kroz iskustvo, još trebam završiti studij, a stipendija će mi u tome svakako puno pomoći – istaknula je.

Ovaj programski sadržaj proizveden je u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom.

zatvori