Projektom “Obiteljski centar kao mjesto podrške” Centra za socijalnu skrb Koprivnica smanjit će se broj korisnika usluga smještaja centra, odnosno pojačati kapaciteti stručnjaka koji rade sa sugrađanima u potrebi.
Riječ je o projektu vrijednom nešto manje od tri milijuna kuna koji se provodi dvije godine, odnosno završava 1. srpnja 2023. godine, a nadogradnja je na prvi projekt “Uspostava Podružnice Obiteljskog centra Centra za socijalnu skrb Koprivnica kao podrška procesu deinstitucionalizacije”, objasnio je to na današnjoj početnoj konferenciji projekta ravnatelj centra Danijel Rušak.
– Jako sam ponosan da je Centar za socijalnu skrb Koprivnica jedan od nekolicine centara koji su imali snage i hrabrosti uhvatiti se u koštac s izazovima otvorenima financiranjem socijalnih usluga iz europskih fondova. Usprkos brojnim neplaniranim problemima i nesebičnom angažmanu pojedinaca konačni ishodi bit će moderna zgrada Obiteljskog centra, opremanje zgrade Centra za socijalnu skrb i Obiteljskog centra, nabava vozila, ali i zapošljavanje i edukacija stručnjaka. Time se Centar nametnuo kao važan dionik u lokalnoj zajednici u kreiranju i širenju novih socijalnih usluga, a sve s ciljem zaštite sugrađana – naglasio je Rušak i dodao kako je partner na projektu Koprivničko-križevačka županija, suradnik Grad Koprivnica, dok stručnu pomoć pruža PORA Regionalna razvojna agencija Koprivničko-križevačke županije.
Zamjenik koprivničko-križevačkog župana Ratimir Ljubić kazao je kako će u Kampusu niknuti lijepa i impozantna građevina, no taj dio ništa ne znači bez ljudskih potencijala koji se osiguravaju upravo ovim projektom.
– Najbitnije je zapošljavanje i edukacija stručnjaka koji će raditi na pomoć svih obitelji Koprivničko-križevačke županije. Obitelj je temeljna vrijednost našeg društva, a pandemija koronavirusa je donijela i zapostavljanje obitelji. Stručna i savjetodavna pomoć obiteljima stoga će pridonijeti kvalitetnijem životu, ali i pomoći potrebitim obiteljima. Nadam se da će projekt doprinijeti kvalitetnijem pružanju socijalnih usluga na području naše županije, smanjiti broj razvoda, a povećati broj obitelji – istaknuo je Ljubić.
Ostvarenim suradnjama i iskorakom u radu i života centra zadovoljan je i koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić.
– Osim hardver komponente koja će biti vidljiva kroz zgradu, važna nama je i ova komponenta gdje se dodatno radi na dizanju kadrovskih kapaciteta kako bismo imali moderan centar koji prati trendove i sve ono što vrijeme donosi, a to sve ove godine zaposlenici već rade u teškim uvjetima. Živimo u specifičnom vremenu gdje je socijalna inkluzija i sve ono što nosi kao opasnosti jako važna tema. Počela je s migrantskom krizom koja je puno toga izokrenula, nastavila se s pandemijskim periodom, a i sada se nastavlja inflacijom i nadolazećom ekonomskom krizom. Kad govorimo o međuljudskim odnosima, to puno toga mijenja i dovodi do ekstremnih situacija. Zbog toga je važno sve ovo što radite, sretni smo što ostvarujete rezultate – poručio je gradonačelnik.
Okupljenima se obratila i ravnateljica PORA-e Melita Birčić ponovivši kako je PORA pružala stručnu pomoć u pripremi i provedbi oba projekta.
– Izuzetno mi je drago biti dio ovako lijepih priča, pohvaljujem Centar koji je napravio iskorak u smislu podizanja kvalitete svojih usluga i prepoznao mogućnost korištenja europskih sredstava. Taj put nije bio lagan, no svi smo se trudili da budemo stručni, pravovremeni, kvalitetni, a sve u smislu iskorištavanja europskih fondova – spomenula je i dodala kako brojke pokazuju da se u ovaj resor na području naše županije ulaže i da je riješeno mnogo ključnih stvari.
Nakon uvodnih riječi predstojnica Podružnice Silvija Čavić održala je prezentaciju tijekom koje je kazala kako je jednostavni cilj oba projekta uspostaviti Obiteljski centar koji trenutno funkcionira u sklopu Centra za socijalnu skrb.
Specifični ciljevi odnosno svrha drugog projekta za koji je predviđeno održavanje početne konferencije je smanjenje broja korisnika usluga smještaja i jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s pripadnicima ciljanih skupina – djece i mlađih punoljetnih osoba bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djece i mlađih punoljetnih osoba s problemima u ponašanju, djece s teškoćama u razvoju, trudnica ili roditelja s djecom do godine dana života, djece u riziku od socijalne isključenosti, žrtava obiteljskog nasilja te članova obitelji, odnosno udomiteljskih obitelji svih radnih skupina, kao i podizanje svijesti javnosti.
Drugim projektom financiraju se troškovi rada predstojnika podružnice Obiteljskog centra, petero stručnjaka – dva socijalna radnika, psihologa, socijalnog pedagoga, pravnika, administrativnog radnika, njihove dodatne edukacije vezane za obiteljsku medijaciju, provođenje programa edukacije posvojitelja i udomitelja, psihosocijalnog tretmana žrtava i počinitelja nasilja, supervizije stručnjaka, izvansudske nagodbe te drugih specijaliziranih edukacija. U sklopu projekta predviđeno je i održavanje okruglih stolova, edukativnih radionica, ciljanih edukacija te izrada promotivnih materijala i brošura.
Spomenimo na kraju da je zgrada budućeg Obiteljskog centra već poprimila svoje vizure, trenutno je u izradi gornja ploča, a predviđa se kako će završni radovi biti gotovi do studenog ove godine.