Utorak, 5. srpnja 2022.

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA Rebalans proračuna nije prošao bez rasprave, Koren: Neke najviše boli činjenica da se ja nisam promijenio

Članice i članovi Županijske skupštine Koprivničko-križevačke izglasali su rebalans ovogodišnjeg proračuna.

Kako stoji u dostupnim materijalima, a kako je to na današnjoj sedmoj sjednici uvodno kazao i koprivničko-križevački župan Darko Koren, ukupni prihodi i primici za tekuću godinu bili su planirani u iznosu od 853 milijuna kuna, a predloženim izmjenama i dopunama iznose 897 milijuna što je povećanje od 44 milijuna. Rashodi i izdaci bili su planirani u iznosu od 847 milijuna kuna, dok su rebalansom povećani za 75 milijuna, odnosno iznose ukupno 923 milijuna.

Kada je riječ o konkretnim izmjenama rashoda, najveća povećanja odnose se na zdravstveno-socijalnu djelatnost gdje je predloženo povećanje za 33 milijuna kuna, odnosno na obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine čije predloženo povećanje iznosi 36 milijuna kuna. Za 22 milijuna kuna povećani su tako rashodi Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek. S obzirom na to da će projekt energetske obnove bolnice biti financiran od strane Europske unije, sredstva za tu namjenu preusmjerena su na obnavljanje medicinske opreme i podmirenje troškova održavanja bolnice.

– Ostala povećanja odnose se na vlastita i namjenska sredstva korisnika i ostale promjene koje se odnose na usklađenje proračunskih stavaka s realizacijom. Uz to, i dalje postoji sistemski problem u financiranju djelatnosti bolnice te zbog toga i dalje stvara gubitke u poslovanju, objašnjeno je u dostupnim materijalima – navedeno je u materijalima.

Koren je pak dodao kako je riječ o već poznatom problemu.

– Svi znamo da postoji sistemski problem i da bolnica zbog toga stvara gubitke u poslovanju i u našim sveukupnom konsolidiranom proračunu. Postoje određene inicijative da se bolnice izdvoje iz upravljanja osnivača, odnosno Županije. To može nositi pozitivne, ali i negativne posljedice – naglasio je. Spomenimo i da rastu rashodi Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Zavoda za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije i Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.

Po pitanju školstva, dio povećanja težak 12,5 milijuna kuna odnosi se na projekte “Centar kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji” i “Razvoj kompetencija kroz učenje na radu”. Do povećanja je došlo i kod projekta izgradnje pet školskih dvorana s obzirom na to da su dvorane pred završetkom pa je izvršeno usklađivanje ugovorenih sredstava s dinamikom izvođenja radova.

Oporba uputila više kritika

Nakon županovog uvodnog obrazloženja, za govornicu je stao Nezavisni Željko Lacković koji je kazao kako je rebalans proračuna odraz neaktivnosti Županijske uprave.

– Činjenica je da se ništa nije promijenilo – nemamo ozbiljnije povećanje proračuna što govori o neambicioznosti vlasti da napravi iskorak i poboljša život žitelja. Vidimo da postoji ambicija kod povećanja iznosa za linijski prijevoz i to je pozitivna stvar jer znamo da smo prometno izolirana županija i da je velika potreba za takvim stanjem. Rečeno je da je Centar kompetentnosti u cijelosti financiran od strane Europske unije, a sada imamo dodatni opći prihod koji se preraspoređuje pa se pitam zašto iz općih prihoda ide nešto što je trebala financirati Europska unija. Dvorane u gradnji su odraz neznanja iz prethodnog razdoblja, ta su se sredstva mogla osigurati iz Europske unije – kazao je dodavši kako neće podržati rebalans proračuna.

Tomislav Golubić ispred SDP-a nastavio je kako se donosi rebalans proračuna protiv kojeg je SDP već bio s obzirom na to da se, prema njegovim riječima, po istoj špranci donosi godinama.

– Špranca toga da bolnica gomila dugove se nastavlja, kao i pogreške u pripremi i provedbi projekata koje se rebalansom saniraju. Ulazimo u vrijeme inflacije, ljudi od plaće mogu preživljavati sve manje, a to osjećaju i poduzetnici. Dajte sredstva mikro i malim poduzetnicima, pozivam vas da imate više fleksibilnosti – naglasio je i dodao da će također biti protiv rebalansa.

Nezavisni Josip Večenaj osvrnuo se na razvoj palijativne skrbi u županiji.

– Palijativne skrbi nema. Koristi se samo 10.000 kuna za ovu, sljedeću i 2024. godinu. Nije jasno kako jedna važna grana u našoj županiji ne zaslužuje da se na njoj ozbiljnije radi. Želim reći da, ako bude rebalansa najesen, ozbiljno raspravimo o tome i uvedemo dobru strategiju palijative jer je krajnji rok – mišljenja je.

SDP-ov Marko Fucak županu je prvo predložio da poveća sredstva županijske promidžbe i informiranja s obzirom na to da su izbori za tri godine, a smatra da neki strateški projekti neće biti realizirani zbog čega će mu sredstva biti potrebna. Prokomentirao je potom i stavku elementarne nepogode.

– Od početka godine imali smo nekoliko velikih požara u našoj županiji gdje su obitelji ostale bez imanja i ljudi su im pomogli organizirajući humanitarnu pomoć. Nije mi jasno gdje je tu bila Županija? Morate detektirati te probleme. Da ja ostanem bez kuće, bilo bi me strah i sram, tako je vjerojatno i tim ljudima. Toga će biti još, ta se stavka mora povećati – naglasio je.

Koren odgovorio na nezadovoljstvo

Nakon rasprave Koren je odgovorio na upućene kritike, prvo na onu o izgradnji pet dvorana.

– Lacković misli da nismo trebali graditi pet dvorana, već čekati priliku. Ne znam koja bi to prilika bila i koliko bi koštala. Tko bi nam garantirao da bi kandidirali svih pet dvorana? Zadovoljni smo s postignutim, to je zadnji vagon vlaka na koji smo se ukrcali i uspjeli smo to napraviti. Netko može imati mišljenja da je moglo ovako ili onako, no to je izuzetno dobro učinjeno – istaknuo je.

Golubiću je pak odgovorio da nije istina da se ništa nije promijenilo.

– Neke od govornika najviše boli činjenica da se ja nisam promijenio, no na to ne mogu utjecati oni – kratko je poručio.

Kada je riječ o palijativi, podsjetio je na projekt u sklopu Razvojnog sporazuma Sjever.

–  Imamo prijavljen projekt od 78 milijuna kuna koji je namijenjen za program palijative, prijavili smo se i na bespovratna sredstva za projekte u tom području. To stanje ne možemo promijeniti proračunom, na tome se radi i kad će za to biti prigoda, iskoristit ćemo ju – kazao je Koren.

Darko Masnec, pročelnik Upravnog odjela za financije, proračun i javnu nabavu, objasnio je porast troškova kada je riječ o Centru kompetentnosti.

– S obzirom na to da smo projekt projektirali 2019. godine, cijene su sada učinile svoje i to je glavni razlog zašto smo osigurali dodatna sredstva, to je to povećanje. Ne zbog grešaka, već zbog situacije kakva nam je došla – zaključio je.

Rebalans proračuna je na kraju usvojen s 20 glasova za i 13 glasova protiv.