Četvrtak, 28. studenoga 2024.

Izložba Put čipke – primjer dobre suradnje Gradskog muzeja Križevci i Muzeja grada Koprivnice

Niz zajedničkih projekata i uspješnih suradnji koje je Muzej grada Koprivnice ostvario tijekom proteklih godina nastavlja se izložbom Put čipke.

Navedenom izložbom Gradski muzej Križevci obilježava sedamdesetu obljetnicu osnutka, a nastala je okupljanjem stručnjaka etnologa, ali i amatera zaljubljenika u baštinu koji su istražili i prikazali jedan dio tradicijskog ruha koji svojom upotrebom i izradom povezuje nekoliko susjednih područja. Tema izložbe je čipka na batiće ili klepkana čipka koja se izrađivala u Međimurju u mjestima Sveta Marija, Donji Mihaljevec i Čukovec te u nekoliko mjesta u okolici Križevaca i Vrbovca. Čipka izrađena u Svetoj Mariji po tom je mjestu i dobila naziv “svetomarska” čipka i njezina izrada je u devetnaestom stoljeću i tijekom prve polovice dvadesetog stoljeća bila vrlo intenzivna. Radila se za ukrašavanje međimurske nošnje te za izvoz u Podravinu, Moslavinu, Bilogoru i dio Prigorja. Izrađivale su je isključivo žene kojima je donosila dodatnu zaradu za pokrivanje troškova kućanstva, a djevojkama za nabavu miraza. Zanimljiv je podatak da čipkarice ne prodaju same svoj rad, već to za njih rade posebno vješte žene “špicerice” koje radove prikupljaju po selu, a zatim prodaju ili mijenjaju za drugu robu. Osim njih, čipku prodaju i obrtnici, prije svega medičari, koji odlaze na sajmove i proštenja i u udaljenije krajeve. To objašnjava njezinu prisutnost na nošnji već navedenih područja. “Svetomarska” čipka izrađuje se na valjkastom jastuku, smještenom u košaricu s relativno malim brojem batića.

Sve vrste čipke na batiće javljaju se isključivo na dijelu oglavlja udanih žena, jednoj vrsti kapice koja je poznata pod nazivom „poculica“, odnosno jednom od verzija tog naziva ovisno o području: “paculjca”, “poculjca” (Moslavina, Bilogora), “poculjica” (Prigorje). Nosi se pričvršćena na kosu i ukrašena dodatnim dijelovima oglavlja na stražnjem dijelu glave. Zahtijeva vještinu pravilnog postavljanja po strogo određenim pravilima. Suvrsta ovog pokrivala karakteristična za nekoliko sela Bilogore i Moslavine nosi naziv “špice” i odnosi se na malu podstavljenu kapicu izduženog pravokutnog oblika na koju je prišivena šira traka čipke na batiće, uz desni i lijevi rub bogato nabrana. Ovo pokrivalo učvršćuje se nisko na zatiljku, u visini donjeg ruba oba uha, ili čak i niže, a zahtijeva strogu frizuru sa začešljanom kosom razdijeljenom po sredini.

Više o ovoj temi možete saznati razgledavanjem izložbe u Likovnoj galeriji u Križevcima, od 28. travnja do 21. svibnja 2022. godine, a njezino postavljanje u Galeriji Koprivnica planira se u siječnju 2023. godine.

Izvor: MGK
Izvor: MGK
Slušaj uživo
zatvori