Od prošlog tjedna građani mogu dobiti COVID potvrdu na temelju brzog antigenskog testiranja provedenog kod liječnika opće prakse.
Kako nam je to objasnila ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije dr. Draženka Vadla, ovakvu je odluku donio Nacionalni stožer civilne zaštite kako bi se smanjile gužve na PCR testiranjima i što prije dijagnosticirala bolest kod osoba koje imaju simptome.
– Neki kolege su se odmah uključili u tu akciju, neki se još privikavaju, vjerujem da će u narednim danima biti još bolje organizirani. Cilj toga je da se praktički kod svih koji imaju određene smetnje u što kraćem roku potvrdi da se radi o koronavirusu ili da se ta tvrdnja opovrgne. Na osnovu toga, ako se dokaže da je netko bolestan putem brzog antigenskog testa, liječnik opće prakse ga odmah može uvesti u takozvanu platformu gdje se bilježe sve pozitivne osnove i može izdati potvrdu o preboljenju kad prođe određeni rok, odnosno sedam ili 10 dana izolacije – objašnjava dr. Vadla.
Dužina trajanja izolacije ovisi o tome je li osoba prije pozitivnog nalaza već imala koronavirus i je li cijepljenja i docijepljena, ali i o tome ima li lakšu ili težu kliničku sliku.
– Ako ta osoba nije cijepljena niti je prethodno preboljela COVID-19 onda ide u 10-dnevnu izolaciju, no ako je oboljela osoba cijepljena i ako je blaža klinička slika ide u sedmodnevnu izolaciju. Ako osoba ima težu klinički sliku i ako je imunokompromitirana onda ta izolacija može trajati i 20 dana – napominje dr. Vadla.
Važno je napomenuti da se potvrda o preboljenju ne može izdati temeljem takozvanog kućnog testa koji se može kupiti u ljekarni. Dakle, netko tko sam napravi kod kuće test, ne može sam sebe proglasiti pozitivnim i na temelju toga dobiti potvrdu, brzi antigenski test mora se učiniti isključivo kod liječnika.
– Zdravstveni djelatnici traže, i sukladno uputi je traženo, da se to što bi se kod kuće napravilo kao nekakav orijentacijski test, ipak potvrdi sa standardiziranim testovima koji su registrirani u Hrvatskoj i da taj uzorak uzme zdravstvena osoba. Ispravno uzet uzorak je ključna stvar u toj cijeloj priči. Liječnik koji prati pacijenta mora napraviti određenu dijagnostiku da može dalje postupiti, objasniti mu što je sve potrebno napraviti, kako se ponašati, otvoriti mu bolovanje i izolaciju, obraditi bliske kućne kontakte – pojašnjava dr. Vadla.
Onima koji su negativni na brzom antigenskom testu potvrda, kao i do sad, vrijedi 48 sati. S druge strane, potvrda o preboljenju koja se dobiva temeljem pozitivnog brzog antigenskog testa vrijedi godinu dana i to samo unutar Republike Hrvatske. Dakle, za odlazak u inozemstvo i dalje je potreban PCR test, napomenula je Vadla i dodala da će u nekim slučajevima osobe morati biti testirane na oba načina.
– Ako dođe do nekakvih situacija da bi se brzim antigenskim testom pokazao negativni test, a osoba ima klinički sliku dalje razvijenu, onda se može puno sofisticiranijom tehnikom, a to je PCR, otkriti je li ta osoba stvarno pozitivna – naglašava dr. Vadla.
Dodajmo da su algoritmi postupanja vezano uz bolest COVID-19 objavljeni na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a u njima se mogu pronaći i detaljne upute postupanja s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih te prekid izolacije i karantene.