Učenici i učitelji Osnovne škole Koprivnički Bregi spremni su za europske mobilnosti u sklopu značajnog Erasmus+ projekta.
Kako je to rekla školska učiteljica Sanja Danček, Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta.
– Naša škola surađuje sa školama iz Njemačke, Nizozemske, Portugala i Poljske od 1. rujna 2020. do 31. srpnja 2023. godine u projektu “Mach mit! Verantwortungsvoll als Europäer leben – Umwelt nachhaltig gestalten / Join us! Living responsibly as Europeans – creating a sustainable environment / Pridruži nam se! Živjeti odgovorno kao Europljani – stvarati održivo okruženje” – istaknula je.
Dodala je kako su glavni ciljevi projekta razvijanje osnovne učeničke vještine pomoću multidisciplinarnih i interdisciplinarnih metoda i njihove prirodne potrebe za znanjem u procesu poučavanja i učenja, promoviranje vlastite kulture, baštine i regionalnih obilježja kroz međunarodne radionice i javne događaje, motiviranje učenika na učenje stranih jezika kao što su engleski i njemački jezik kao temelj za njihovo buduće obrazovanje i zapošljavanje. Kroz projekt se ističe i promicanje razmjene iskustava, metoda, inovacija i dobre prakse u cilju poboljšanja osnovnih vještina učenika, razvijanje kreativnosti i odgovornosti učenika kroz njihovo uključivanje u cijeli proces planiranja, organiziranja i prezentiranja svojih postignuća u projektu, kao i podrška njihovoj kreativnosti i sposobnosti za rad u zemlji i inozemstvu te razvijanje vještina i kompetencija ICT-a.
Valja naglasiti i kako je projekt usmjeren na učenike škole, roditelje i lokalnu zajednicu.
– U projekt su izravno uključeni učenici Petra Vrabec, Zara Zvonarek, Filip Sršek, Klaudia Krapinec, Izabela Hana Krapinec, Ana Ravenski, Luna Varga, Viktorija Peroković, Lara Grošek i Dorotea Skvaža. Projekt se vremenski razvukao zbog novonastale epidemiološke situacije pa su neki učenici u međuvremenu već otišli u srednju školu. Tim odraslih čine ravnateljica Karolina Vidović, pedagoginja Jelena Šimek Kristović, koordinatorica projekta učiteljica Sunčica Vuljak te učiteljice Manuela Tržić, Vlatka Kunić, Dragica Horvat-Fuček, Ozana Patrčević, Rosana Vucković Kišić, Ivana Biluš, Marina Valdec i ja – spomenula je Danček i nastavila kako će se tijekom trajanja projekta održati pet mobilnosti za učenike – četiri u Nizozemskoj, Njemačkoj, Poljskoj i Portugalu, a jedna u Hrvatskoj.
No, mobilnostima je prethodio pripremni posjet koji se održao u Portugalu od 8. do 13. studenog, a bregovsku je školu uz Danček predstavljala i Sunčica Vuljak, koordinatorica projekta i učiteljica njemačkog jezika.
– U skladu s ciljevima projekta koji je ekološke naravi, upoznale smo se s novim sustavima stvaranja prirodne održivosti u institutu u Leiriji gdje je održana radionica na temu održive hortikulturne proizvodnje te smo posjetile laboratorij integriranih multitrofičkih sustava, energetski laboratorij, laboratorij za hidrauliku i laboratorij za vodne resurse i okoliš.
Partnerska škola Agrupamento Escolas Marinha Grande Poente nalazi se u Marinha Grande, gradu poznatom po proizvodnji stakla i plastike o čemu smo mogle više saznati u Muzeju stakla i na prijemu kod gradonačelnika u Gradskoj vijećnici – objasnila je Danček.
Spomenula je i kako cijela regija leži uz Atlantski ocean koji je važan čimbenik u životu Portugalaca jer se bave ribarstvom i turizmom. Na dnevnom jelovniku stoga često imaju ribu i morske plodove i cjenovno su ti prehrambeni artikli puno jeftiniji nego u Hrvatskoj.
– Važno je spomenuti i prirodnu katastrofu koja im se dogodila 2017. godine i od koje se cijeli kraj neće oporaviti još desetljećima – u velikom požaru nestalo je 90 posto šuma cijele regije. Što se tiče portugalske svakodnevice, prolaze kroz ekonomsku krizu, velika je stopa nezaposlenih i mnogi nisu u stanju zadržati svoje stanove, no Portugalci su izrazito srdačni, ljubazni, komunikativni i dobro se služe engleskim jezikom – poručila je.
Što se pak škole domaćina tiče, Danček je istaknula kako ona zadivljuje svojom veličinom, ima stotinjak razrednih odjeljenja, a obrazuje djecu do 18. godine i sadržajno je spoj naših srednjih i obrtničkih obrazovnih smjerova.
– Škola ima svoje kazalište i kino, knjižnicu na nekoliko katova, puno učionica i radionica za obrtnička zanimanja, vanjske sportske terene, kuhinju s blagovaonicom, kantinu i još posebno učionicu kuhinju gdje nam je prvi razred kuhara prezentirao svoje vještine u pripremi hrane. Mnoge školske zidove oslikali su sami učenici i škola zrači skladom, ljepotom i mirom, a posebno je interesantno da svi učitelji i učenici mogu otići, kada to požele, na masažu kod učenica fizioterapeutkinja kojima je to ujedno praktična nastava. Škola ima status eko-škole i puno se radi na osvještavanju iskoristivosti otpada ako se on razvrstava, učenici pošumljavaju opustošene šumske predjele i vode brigu o štednji vode, struje i grijanja – zaključila je.