U razdoblju od 15. do 20. studenog 2021. godine održan je prvi kamp robotike za učenike 5. i 6. razreda OŠ Csurgó i OŠ Ferdinandovac u okviru projekta ROBOTICO – ROBOTics in Interregional COoperation koji je odobren u okviru programa Interreg V-A Hungary-Croatia Co-operation Programme 2014-2020.
Partneri u projektu su: Strukovna škola Đurđevac kao vodeći partner, Osnovna škola Csurgó kao projektni partner te Osnovna škola Ferdinandovac kao projektni partner. Kamp traje do 26. studenog.
U skladu s aktualnim epidemiološkim mjerama, kamp se odvijao online putem aplikacije Zoom. Kamp je otvoren pozdravnim govorom profesora Strukovne škole u Đurđevcu, Dejana Rakijašića i Branka Pleadina. Uz profesore, prisutne je pozdravila prevoditeljica, gospođa Zorica Lukacs Puklavec.
Profesor Pleadin ukratko je predstavio svijet robotike i mogućnosti robota. Predstavio je i MakeBlock – Ultimate 2.0 set te objasnio glavne elemente priručnika s uputama za sastavljanje robota. Učenici su upoznali sklopovske dijelove robota koje su zatim sastavljali u skupinama. Učenici OŠ Ferdinandovac pokazali su vještinu i pedantnost u sastavljanju robota. Uočavali su greške u svojim sklopovima te ih uspješno ispravljali. Krajem drugog dana uspješno su upravljali trima sklopljenim robotima pomoću aplikacije MakeBlock. U drugom dijelu kampa, profesori Pleadin i Robotić, demonstrirali su pisanje kodova za osnovna kretanja robota u Arduino programu. Kroz interakciju s profesorima, učenici su usvojili znanja iz osnova programiranja poput pojma varijable, važnosti predznaka u pokretanju motora te su na kraju testirali svoje programe na svojim robotima.
U drugom tjednu održavanja kampova robotike koji je započeo 22. studenog 2021. godine sudjeluju učenici 7. i 8. razreda OŠ Csurgó i OŠ Ferdinandovac. Učenici su do sada upoznali pojam Internet stvari odnosno mogućnosti spajanja raznih računala putem interneta. Koristeći MakeBlock robote samostalno su pisali programe za mikroupravljač kako bi kreirali funkcionalnosti upravljanja robota. Učenici OŠ Ferdinandovac pokazali su iznimne vještine u području programiranja. Jedan od glavnih ciljeva drugog kampa jest osmisliti program za mobilnu aplikaciju upravljanja robotom te je u završnici ugraditi i testirati na vlastitim robotima.
Atmosfera je u kampu motivirajuća i učenici zainteresirano pristupaju predstavljenim izazovima za rad i otkrivanju svijeta robotike. Evo što su rekli neki od njih:
Mirela Zeljar, 7. r.
U ovih par dana naučili smo mnogo novih i zanimljivih stvari o robotici i njezinim mogućnostima. Najviše mi se sviđa kontroliranje robota i programiranje gumba koji će upravljati led lampicom. Imali smo poteškoća s internetom, no to nas nije spriječilo da budemo uspješni u izvršavanju zadataka. Kada nismo znali riješiti zadatak, međusobno smo si pomagali i tako ostvarili ciljeve. Meni je ovih par dana bilo baš zanimljivo i jedva čekam vidjeti što ćemo iduće raditi.
Goran Vranić, 8. r.
Naučili smo mnogo, kako sastaviti robot, kako izvesti da se on pokreće, što iskoristiti da ide unazad, što je vrlo zanimljiva i napredna radnja za svakog učenika. Iz projekta se lako može steći uvid u budućnost rada, važno je samo da razmotrimo u kojoj mjeri roboti mogu zamijeniti ili nadopuniti i poboljšati rad ljudi i nas učenika.
Suradnja s predgrupom iz Mađarske bila vrlo zanimljiva i zabavna. Pratili smo njihov rad i njihovo znanje koje imaju iz tog dijela školovanja. Mogli smo naučiti i neku mađarsku riječ. Imali su poteškoća u radu, ali smo ih pričekali, savjetovali i uskočili u pomoć kad je to bilo potrebno. U nekim su situacijama oni uskočili nama u pomoć jer smo mi upali u malu zabludu. Vidjeli smo da su učenici vrlo aktivni i čini mi se da su isto tako i društveni. Možda dođe vrijeme kada ćemo moći raditi zajedno, a ne preko videopoziva. Svima bi bilo lakše, a nama bi bilo zabavnije. Sam rad u robotici bio bi besmislen bez sve opreme koja nam je pružena. Svaka pločica, šarafić, lampica, osigurač, metal, vodiči čekali su da ih upotrijebimo i sastavimo novi “život”. Svaki djelić ima svoju vrijednost.
Robotika nam je pokazala da nova tehnologija pruža prednosti i nove mogućnosti. Kod nas, a i kod drugih, inovacije se predstavljaju gotovo svaki tjedan. Najveće su prednosti: poboljšanje zdravlja u smislu zabave u zamjenu za mobitel, sigurnost, organizacija i mnogo korisnih podataka, naredbi i funkcija. Hvala svim učiteljima, profesorima suradnicima, grupi iz Mađarske, ravnatelju koji su nas potaknuli u radu.
Stručnu podršku prilikom provedbe projekta pruža PORA Regionalna razvojna agencija Koprivničko-križevačke županije.
“Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost Osnovne škole Ferdinandovac i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela”.