Knjižnica i čitaonica “Fran Galović” Koprivnica slavi 15. obljetnicu kontinuiranog pružanja usluga za slijepe i slabovidne osobe i ostale osobe s teškoćama čitanja.
Tom je prilikom u četvrtak, 28. listopada održana konferencija za medije na kojoj je ravnatelj Karlo Galinec iznio osnovne značajke ove usluge i planove skorog stavljanja u fokus potreba starijih sugrađana za prilagođenim čitanjem.
Knjižničarska savjetnica i informatorica dr. sc. Dijana Sabolović-Krajina i Vesna Babić iz Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije evocirale su sjećanja na početke implementacije usluge za slijepe i slabovidne u ponudu knjižnice i značaj koje ima kroz sve protekle godine na ljude i našu sredinu. O iskustvima članova Udruge slijepih u služenju zvučnim knjigama, prilagođenom računalnom tehnologijom i kulturno-obrazovnim programima u koprivničkoj Knjižnici govorila je i suradnica za programe u županijskoj Udruzi za slijepe Nina Šešić Mežnarić, posebno se osvrnuvši na djelovanje Čitateljskog kluba “Šišmiš”.
– Knjižnična usluga za slijepe i slabovidne pokrenuta je u Koprivnici 2006. godine zahvaljujući sredstvima Europske unije iz pretpristupnih fondova kao pionirski model ostalim knjižnicama u Hrvatskoj u podizanju kvalitete socijalnih usluga u lokalnim zajednicama. Temelj joj je suradnja s Udrugom slijepih Koprivničko-križevačke županije koja je bila nositelj projekta. Tijekom proteklih godina knjižnica je ovu specifičnu uslugu razvijala i širila ne samo među slijepim i slabovidnim osobama, nego i drugim potrebitim skupinama osoba s teškoćama čitanja. Prvenstveno su to djeca i mladi s disleksijom, intelektualnim teškoćama i socijalno deprivirana romska djeca – objasnili su iz knjižnice.
Na konferenciji je posebno za ovu obljetnicu predstavljen promotivni video “Knjižnice – prijateljska mjesta za čitanje” te novonabavljena pomagala u Knjižnici koja u svakodnevnom životu pomažu osobama s teškoćama čitanja – reproduktor zvučnih knjiga u digitalnom obliku i povećalo, danas oba veličine mobitela za razliku od robusnih uređaja od prije 15 godina i početka usluge.
Vrhunac obilježavanja 15. obljetnice usluga za osobe s teškoćama čitanja bit će četvrti po redu stručni skup koji koprivnička knjižnica organizira svakih pet godina uz Dan grada Koprivnice. U petak, 5. studenog tako će se online putem održati stručni skup nacionalnog karaktera s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom “Knjižnične usluge za osobe s teškoćama čitanja u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 – izazovi, mogućnosti i perspektive”.
– U fokusu će biti knjižnične usluge kojima se nastoje riješiti problemi s kojima se suočavaju osobe s teškoćama čitanja u kontekstu trenutačne zdravstvene i društvene krize – prije svega u dostupnosti prilagođene građe za čitanje te asistivne tehnologije ili pomagala koja omogućuje pristup računalu kao i uređajima za potpomognutu komunikaciju – poručili su iz knjižnice.
Uz dva strana izlaganja iz SAD-a i Finske koje će održati predstavnice Međunarodnog saveza knjižničarskih udruga i ustanova (IFLA), devet izlaganja održat će domaći predavači i to iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Hrvatske knjižnice za slijepe u Zagrebu, Hrvatskog knjižničarskog društva, knjižnice iz Koprivnice kao domaćina stručnog skupa te predavači iz Karlovca, Knjižnice grada Zagreba, Bjelovara i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Suorganizatori ovog, kao i prethodnih stručnih skupova, dugogodišnji su partneri koprivničke knjižnice – Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije, Hrvatska knjižnica za slijepe u Zagrebu i Komisija za knjižnične usluge osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva.
Dodajmo da je financijsku potporu svim navedenim aktivnostima omogućilo Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Koprivnica te Knjižnica i čitaonica “Fran Galović” Koprivnica.