Subota, 23. studenoga 2024.

Projektom ‘Novi početak’ do unaprjeđenja sustava podrške, prevencije i zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji

Koprivničko-križevačka županija u partnerstvu s Udrugom “HERA” Križevci i Centrom za socijalnu skrb Križevci provodi projekt “Novi početak” čiji je cilj unaprjeđenje sustava podrške, prevencije i zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Projekt Novi početak financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Vrijednost projekta iznosi 9.233.880,49 kuna, a stručnu pomoć u njegovoj provedbi pruža PORA Regionalna razvojna agencija Koprivničko-križevačke županije. Provedba je počela 25. studenog 2020.godine i traje do 25. svibnja 2023. godine.

Unaprjeđenje sustava podrške, prevencije i zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji

Predsjednica Udruge “HERA” Marina Švagelj Jažić kazala je da je opći cilj projekta “Novi početak” unaprjeđenje sustava podrške, prevencije i zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji dok su specifični ciljevi uspostava sustava podrške za krajnje korisnike, jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s njima te podizanje svijesti javnosti o pravima žena žrtava nasilja i žrtava nasilja u obitelji kao i negativnim posljedicama istog. Svrha projekta je osiguranje sustava podrške za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Uspostava skloništa za žrtve obiteljskog nasilja te usluge savjetovanja i pomaganja za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji

Kada govorimo o unaprjeđenju sustava podrške, prevencije i zaštite od nasilja nad ženama u Koprivničko-križevačkoj županiji, on podrazumijeva uspostavu skloništa za žrtve obiteljskog nasilja te usluge savjetovanja i pomaganja za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji uključujući i podršku nakon izlaska iz skloništa.

– Sigurna kuća trenutno funkcionira u unajmljenom prostoru, a paralelno su u tijeku i radovi za izgradnju novog prostora koji će biti kapaciteta 15 korisnica. Ugovoren je sustav nadzora i zaštite, isto tako i nabava namirnica za korisnice sigurne kuće, a putem projekta financiraju se i drugi troškovi poput najma prostora, režija i higijenskih potrepština. Nabavljeno je i službeno vozilo te su izrađeni i promotivni materijali za kampanju podizanja svijesti javnosti o pravima žrtava nasilja u obitelji – objasnila je Švagelj Jažić.

Jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade sa ženama žrtvama nasilja i žrtvama nasilja u obitelji

Jedna od svrha je i jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade sa ženama žrtvama nasilja i žrtvama nasilja u obitelji. Tako su u sklopu projekta zaposlene tri stručne djelatnice – psihologinja, socijalna radnica i asistentica. Do sada je održana dvodnevna edukacija usavršavanja stručnjakinja koje rade sa ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja. U edukaciju je bilo uključeno pet stručnih djelatnica Udruge „HERA“, a održale su ju djelatnice Ženske grupe “Korak“ Karlovac koje već 20 godina vode sklonište za žrtve nasilja. Uz to, četiri djelatnice uključene su u certificirane programe usvajanja psihoterapijskih pravaca, u planu su dodatne edukacije usvajanja znanja i vještina od organizacija koje već imaju dugogodišnje iskustvo u vođenju sigurne kuće te direktnog rada sa žrtvama obiteljskog nasilja kao i studijska putovanja.

Javna akcija u Koprivnici 20. rujna

Jedna od projektnih aktivnosti kojima se želi skrenuti pažnja na problematiku nasilja u obitelji te negativne posljedice obiteljskog nasilja je javna kampanja za podizanje svijesti javnosti o pravima žrtava nasilja u obitelji. Kampanja uključuje izradu vizualnog identiteta, pripremu i tisak promotivnih materijala, organizaciju i provedbu javnih akcija, javnih predavanja te objavu članaka u regionalnim internet portalima i tiskanim medijima.

– Tako će 20. rujna biti organizirana javna akcija u Koprivnici ispred Gradske tržnice od devet do 11 sati kojom se obilježava 22. rujna Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. U pripremi je također i organizacija predavanja koje je planirano za 27. rujna online putem zoom aplikacije – istaknula je Švagelj Jažić.

Dodajmo da sklonište trenutno funkcionira u unajmljenom prostoru koje je kapaciteta osam korisnica. Za provođenje usluge skloništa za žrtve obiteljskog nasilja Udruga je dobila rješenje Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Sklonište ima sustav videonadzora i zaštite. Kroz projekt je osigurana nabava namirnica, higijenskih potrepština i opreme. U upotrebi je i službeno vozilo koje se koristi za prijevoz korisnica do liječnika, vrtića, škole i drugih institucija. Korisnicama i njihovoj djeci su na usluzi stručne djelatnice koje im pružaju pomoć i podrška u prevladavanju traume, podizanja samopouzdanja i psihološkog osnaživanja, podršku oko odgovarajuće skrbi o djetetu tijekom razdoblja prilagodbe, pomoć u organiziranju liječničkih pregleda, nadzor nad pravodobnim odlaskom liječniku, pomoć u prevladavanju nedaća i teškoća u vezi s uključivanjem u svakodnevni život zbog nepovoljnih okolnosti u obitelji, priprema korisnica za izlazak iz Skloništa, suradnja i komunikacija s različitim institucijama i organizacijama sustava radi posredovanja između žena i (djece) žrtava nasilja te ostvarivanja prava i uključivanja žrtve nasilja u obitelji u društvenu sredinu uključujući odgojno-obrazovne institucije, centre za socijalnu skrb, policiju, zdravstvene institucije, sudove i drugo.

Razvoj nove socijalne mreže koja odgovara na potrebe i probleme najosjetljivijih članova zajednice

Društvena zajednica ovim projektom ima mogućnost razvoja nove socijalne mreže koja odgovara na potrebe i probleme najosjetljivijih članova zajednice, a to su upravo žene i djeca žrtve obiteljskog nasilja.

– Nasilje nad ženama u obitelji je ozbiljan problem te je važno raditi na prevenciji i na zaustavljanju nasilja jednom kada je otkriveno. Ali je isto tako važno pomoći žrtvama nasilja da se ono prekine, kada se već jednom dogodilo. Zbog toga je bitno žrtve osnažiti, i to kroz linije pomoći, savjetovališta te sigurne kuće koje pružaju korisnicama i njihovoj djeci privremeni siguran smještaj, ali nude i brojne druge usluge, poput psihološkog savjetovanja i emocionalne podrške, zdravstvene i pravne pomoći, te pomoći u traženju stanovanja i zapošljavanja, te pružanja podrške i nakon izlaska iz skloništa. Osnažena korisnica, trebala bi imati bolji i realniji uvid u svoju životnu situaciju i mogućnosti promjene te veće povjerenje u vlastite sposobnosti i mogućnosti prekidanja života u nasilju – zaključila je Švagelj Jažić.

Slušaj uživo
zatvori