Petak, 22. studenoga 2024.

Koprivnička knjižnica nabavila pomagala za osobe s oštećenjem vida i poteškoćama čitanja

U koprivničku Knjižnicu i čitaonicu Fran Galović stigli su uređaji za upoznavanje i posudbu asistivne tehnologije, odnosno pomagala za čitanje – dva reproduktora zvuka i jedno prijenosno džepno povećalo.

Kako je rekla knjižničarska savjetnica i informatorica Dijana Sabolović-Krajina, koprivnička knjižnica kontinuirano razvija svoju uslugu za osobe koje imaju oštećenja vida ili poteškoće u čitanju, a koja ove godine obilježava 15-godišnju tradiciju. Cilj je omogućiti ovim osobama da koriste usluge knjižnice kao i što ih koriste i osobe koje mogu čitati građu na standardnom tisku, napomenula je.

– Nabavu ovih prilično skupih pomagala knjižnica je pribavila zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Koprivnice te vlastitih izvora. Stručnu pomoć pri njihovom odabir u knjižnici je pružila Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije – otkrila je Sabolović-Krajina.

Spomenimo da je reproduktor zvuka uređaj manjeg formata, poput mobitela, a može reproducirati zvučne knjige s memorijske kartice te ima diktafon i radio.

– Omogućuje slušanje zvučnih sadržaja poput knjiga, časopisa, digitalnih dokumenata, glazbe i osobno snimljenih zapisa. Reproducira zvučne knjige na CD-ima koje su još uvijek najbrojnije u postojećoj ponudi knjižnice i to u MP3 i Daisy formatu, kao i na USB memoriji. Može se koristiti samostalno, a po potrebi i u suradnji s knjižničnim osobljem koje će zvučnu građu Hrvatske knjižnice za slijepe skinuti s e-knjižnice i pohraniti na memorijsku karticu te je tako posuditi korisniku s uređajem. Iako je praktičniji za učenike i mlađu populaciju, također će poslužiti za popularizaciju i edukaciju informatički slabije educiranim potrebitim osobama s teškoćama čitanja – objasnila je.

S druge strane, džepno elektroničko povećalo je specijalni uređaj koji za povećavanje umjesto leća koristi video kamere i zatim taj sadržaj prikazuje na ekranu.

– Veličine je mobitela i omogućuje jednostavno rukovanje. Ima ugrađenu kameru s donje strane i ekran s gornje strane. Omogućava precizno podešavanje kvalitete prikaza sadržaja, razine osvjetljenja te boje podloge i slova. Može se koristiti za čitanje i povećavanje građe na standardnom tisku, naročito novina. Osim za čitanje, može se koristiti i kod potpisivanja i pisanja. Namijenjeno je za korištenje na radnom mjestu, u školi te svakodnevnim situacijama. Namijenjeno je slabovidnim osobama, među kojima je ponajviše starijih i starih osoba – nastavila je Sabolović-Krajina.

Dodajmo da su pomagala za čitanje namijenjena djeci i odraslima – onima koji imaju oštećenje vida, među kojima je najviše starijih i starih osoba koje zbog dobi gube sposobnost čitanja na konvencionalni način. Također su namijenjeni osobama s teškoćama čitanja – onima s disleksijom, autizmom, motoričkim smetnjama, demencijom, intelektualnim, razvojnim i socijalnim teškoćama i drugima.

– U koprivničkoj knjižnici se ova pomagala mogu isprobati, a uskoro i posuditi uz prethodnu poduku kako ih koristiti. Poduka će biti individualna i besplatna uz prijavu i prethodni dogovor o terminu susreta u knjižnici, ili za one koji ne mogu do knjižnice zbog teškoća u kretanju, u vlastitom domu ili u domovima za starije te udomiteljskim domovima. Potrebno je učlanjenje u knjižnicu – zaključila je Sabolović-Krajina.

Slušaj uživo
zatvori