Uvod – Obiteljski centar kao savjetovalište
U zadnje vrijeme puno se govori o zdravlju i o tome kako ga sačuvati, međutim osim fizičkog zdravlja postoji socijalno i mentalno zdravlje o kojem se malo govori, a isto tako je preduvjet za kvalitetan život.
Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje kao “stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici”. Također definira zdravlje kao stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglost.
Svi smo mi naučili od malih nogu brinuti o svom zdravlju, svoje djece, nama bliskih, ići redovito na sistematske kontrole, međutim većinom se radi o našem fizičkom zdravlju. Prevencija mentalnih bolesti kao da još uvijek spada u domenu ili srama ili privilegiranih osoba koje si to mogu priuštiti.
Na koji način možemo brinuti o svom mentalnom zdravlju? Mentalno zdravlje podrazumijeva sposobnost da se mijenjamo, prilagođavamo i nosimo s teškoćama i stresom, a da pritom koristimo sposobnosti, vještine i resurse koji su nam na raspolaganju. To podrazumijeva bavljenje aktivnostima koje nas ispunjavaju i pomažu da rastemo i razvijamo se, da stvaramo zdrave odnose, imamo bliske osobe od povjerenja, obitelj, posao, mogućnost za samoostvarenje. U našim željama, ambicijama, planovima često se nađu teške, a ponekad i nepremostive prepreke, koje tada moramo s više ili manje uspjeha prebroditi, prihvatiti, integrirati ili odbaciti, ovisi o našem načinu suočavanja s problemima.
Obiteljski centar zamišljen je kao mjesto gdje možete doći ako se osjećate nezadovoljno, ako želite nešto promijeniti u svom životu, ili vam jednostavno treba topla riječ i utjeha uslijed teških životnih situacija. Zamišljen je kao savjetovalište. Također, zamišljen je i kao ustanova koja će provoditi preventivne programe, grupe podrške, škole za roditelje, rad s mladima, rad s rizičnim i visokoranjivim skupinama kao npr. podrška ženama žrtvama nasilja, rad s udomljenom djecom i udomiteljima, edukacije za potencijalne posvojitelje, rad s mladima u riziku, rad s obiteljima i djecom s težom adaptacijom na školu, te rad s drugim specifičnim teškoćama i problemima u obiteljima.
Obiteljski centar kao ustanova desetak je godina živjela i radila na području Koprivničko-križevačke županije, bio je prepoznat od strane različitih institucija i pojedinaca, imao je svoj veliki značaj. Međutim 2014. godine uslijed promjena u Zakonu o socijalnoj skrbi došlo je do spajanja Obiteljskih centara sa Centrima za socijalnu skrb.
Iz tog razloga intencija je bila svakako ponovno oformiti Obiteljski centar jer unutar županije taj dio brige o mentalnom zdravlju, te podrške u situacijama trauma i kriza ostao je nepokriven. Želja nam je nastaviti dobar rad Obiteljskog centra, te ga unaprijediti i proširiti. Da bi se to moglo, potrebno je osigurati određene preduvjete, dovoljan broj stručnih radnika s iskustvom u savjetodavnom i terapeutskom radu, dovoljno velik, zaseban i adekvatno namješten prostor, osigurati materijale i alate za rad.
Za osnivanje Podružnice bilo je nužno pokazati inicijativu, te je samo zahvaljujući dodatnom angažmanu Danijela Rušaka, ravnatelja Centra za socijalnu skrb Koprivnica uz par pojedinaca, ona mogla zaživjeti. Suglasnost za prijavu na projekt dalo je naše Ministarstvo, sada pod nazivom Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Sada možemo govoriti i o tome da će se osigurati zasebna zgrada koja će prostorno biti u potpunosti prilagođena uslugama koje će Obiteljski centar provoditi. Predviđeno je i dodatno zapošljavanje i osiguravanje preduvjeta za provedbu preventivnih programa i edukacije, i to isključivo kroz financiranje iz EU fondova. Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija prepoznali su važnost osnivanja Obiteljskog centra, te su nam s te strane vrata otvorena što je također vrlo važan preduvjet.
O projektu “Uspostava Podružnice obiteljskog centra Centra za socijalnu skrb Koprivnica kao podrška procesu deinstitucionalizacije”
Projektna prijava od strane Centra za socijalnu skrb Koprivnica podnesena je u listopadu 2019. godine u sklopu Poziva za dostavu projektnih prijedloga “Unapređivanje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici kao podrška procesu deinstitucionalizacije – druga faza”. Ukupna vrijednost projekta je 5.484.791,54 kuna.
Projekt financira Europska Unija iz Europskog Fonda za regionalni razvoj koji je jedan od pet fondova koji imaju zajednički naziv Europski Strukurni i Investicijski Fondovi – (ESI fondovi). Razdoblje provedbe projekta je od 01.11.2020. do 01.11.2022. godine.
Za potrebe prijave na projekt sklopljen je predugovor o zakupu s Gradom Koprivnica, a nakon potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava i ugovor o zakupu poslovnog prostora – poslovne zgrade na adresi Trg dr. Žarka Dolinara 14, površine 298,46 m2.
Centar za socijalnu skrb Koprivnica potpisao je 30.12.2020. godine ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt “Uspostava Podružnice obiteljskog centra Centra za socijalnu skrb Koprivnica kao podrška procesu deinstitucionalizacije” ukupne vrijednosti 5.484.791,54 kuna, a vezano uz gore navedeni poziv.
Partneri na projektu su Koprivničko-križevačka županija te Centar za socijalnu skrb Križevci i Centar za socijalnu skrb Đurđevac, dok je stručnu pomoć u pripremi projektne prijave pružila PORA Regionalna razvojna agencija Koprivničko-križevačke županije, koja osigurava i daljnju podršku u provedbi projekata.
Podružnica obiteljskog centra usluge će pružati u prostoru bivše vojarne u Koprivnici temeljem ugovora o zakupu s Gradom Koprivnica i Komunalcem d.o.o., kao pravnog sljednika tvrtke Kampus d.o.o., sklopljenog za razdoblje od 20 godina. Projektom je, između ostaloga, predviđena rekonstrukcija i adaptacije zgrade na broju 14 sa 18 infrastrukturnih jedinica unutar zgrade, nabava opreme potrebne za pružanje usluga te nabava triju vozila s obzirom na terenski rad i činjenicu da Podružnica pokriva područje cijele županije. U sklopu naznačene rekonstrukcije i opremanja, projektnim zadatkom predviđeno je i opremanje prostorija za stručne radnike, sanitarnih čvorova, prostorija za grupni rad s korisničkim skupinama, kutka za dojenje, sobe za susrete i druženje roditelja i djece, te sobe za nadzor tih susreta i druženja.
Ovaj projekt pomoći će prevenciji institucionalizacije i razvoju mreže izvaninstitucionalnih usluga za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, one s teškoćama u razvoju i problemima u ponašanju, ali i za odrasle osobe s invaliditetom, starije i nemoćne, žrtve obiteljskog nasilja te trudnice i roditelje s djecom do godinu dana starosti.
Sa provedbom aktivnosti u projektu započelo se s 1. 11. 2020. godine. Do sada je provedeno više postupaka nabave, a u tijeku je izrada projektno-tehničke dokumentacije za potrebe izdavanja građevinske dozvole. Prema Planu nabave izvođenje građevinskih radova planirano je za rujan 2021. godine, dok je završetak rekonstrukcije planiran do 30. 10. 2022. godine, kada bi zgrada trebala biti potpuno u funkciji.
Obiteljski centar sada i u budućnosti
U srpnju prošle godine s radom je započela Podružnica obiteljski centar koja danas funkcionira po principu savjetovališta. Postoje određena prostorna ograničenja, obzirom da se dijeli prostor s odjelima Centra za socijalnu skrb u Koprivnici, nedovoljan je broj zaposlenih osoba, a zbog pandemije koronavirusa, onemogućena je i provedba grupnog rada, te različitih programa preventivnog karaktera. Trenutno se provodi individualni i obiteljski savjetodavni rad, i već se sada može govoriti o prepoznatljivosti ustanove. Posljednjih osam mjeseci od kada postoji Podružnica, kroz različite oblike rada Obiteljskog centra bilo je uključeno oko 200 obitelji, neke samo kroz jednokratni razgovor, dok neke obitelji kontinuirano dolaze kroz duži period.
Glavni suradnici u radu Obiteljskog centra su Centri za socijalnu skrb Koprivnica, Križevci, Đurđevac, ali predviđeno je da to budu i sve ustanove te nevladine organizacije na području naše županije. S osiguranjem adekvatnog prostora za rad s korisnicima vjerujemo da će se rad proširiti kao i da će se proširiti trenutno postojeći stručni tim. U Podružnici su trenutno zaposlene tri osobe: psiholog, socijalni radnik i socijalni pedagog, osoba s akademskim obrazovanjem te višegodišnjim radnim iskustvom i dodatnim edukacijama iz područja savjetovanja te psihoterapijskih pravaca.
Centar je uz stručnu pomoć PORA-e Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije prijavio i projekt u okviru Europskog socijalnog fonda “Obiteljski centar kao mjesto podrške” vrijednosti cca 3 milijuna kuna. Unutar istog projekta predviđeno je dodatno zapošljavanje te edukacija i stručna usavršavanja stručnih radnika Podružnice obiteljski centar, te osiguravanje široke lepeze socijalnih usluga. Projekt je ušao u treću završnu fazu provjere, te se očekuje skoro potpisivanje ugovora.
U skladu sa zakonodavnim aktivnostima resornog ministarstva, te na osnovu izjava koje je dao ministar Josip Aladrović, predviđa se ponovno osnivanje Obiteljskih centara kao zasebnih ustanova što će biti regulirano donošenjem novoga Zakona o socijalnoj skrbi.
“Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Centra za socijalnu skrb Koprivnica.”
“Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.”