Subota, 30. studenoga 2024.

ISELJAVANJE MLADIH Ana-Marija Maljak: Ne namjeravam se vratiti, budućnost ću graditi u Njemačkoj

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku od 2015. do 2019. godine iz Koprivničko-križevačke županije odselilo je 7.888 osoba, od kojih su u drugu županiju odselile 4.064 osobe, a u inozemstvo 3.824 osobe.

Što se tiče iseljenja iz Koprivnice, podaci pokazuju da je u istom razdoblju odselilo 3.548 osoba, od kojih je u drugi grad ili općinu Koprivničko-križevačke županije odselilo 717 osoba, u drugu županiju je otišlo živjeti njih 1.015, dok je u inozemstvo odselilo 1.140 osoba.

Najviše se stanovnika Koprivničko-križevačke županije, njih 1731, odselilo 2017. godine, dok je najviše Koprivničanaca grad napustilo 2016. godine, njih 804.

Koprivničanka Ana-Marija Maljak jedna je od njih, a svoj rodni grad napustila je prije četiri i pol godine. Ona živi u blizini grada Karlsruhe u Njemačkoj gdje radi kao njegovateljica u domu za starije osobe. Na početku joj je bilo teško prilagoditi se, pogotovo zato što nije znala jezik.

– Nisam imala svoje prijatelje uz sebe, nisam mogla otići na kavu nakon posla, ali je s vremenom sve bilo bolje i lakše. Čim sam svladala jezik, automatski sam pronašla i društvo s kojim sam mogla izaći na piće i život se “preko noći” vratio na ono staro što sam imala i kod kuće – kaže Ana-Marija.

Ključno je i presudno izdržati prvih godinu dana, ističe ona. Prepričava da ako je netko dovoljno jak prilagoditi se svim promjenama, onda će i ostati, a ako to ne može, onda će se vratiti kući. Njoj je najvažnije bilo ostati “jaka u glavi” te je uvijek morala imati na umu zašto je uopće došla u Njemačku.

– Nisam jedna od onih koji su trčali za poslom. Iako sam u Hrvatskoj u zadnje vrijeme konobarila, imala sam relativno dobar život. Profesionalno sam se bavila rukometom, imala sam dobra primanja tako da to kod mene nije razlog odlaska u inozemstvo. Moji roditelji krenuli su u potragu za boljim životom pa sam i ja krenula za njima. Mene je nekako više zanimalo kako bi mi bilo negdje drugdje, a na kraju se odlazak i isplatio – objašnjava.

U Hrvatsku, odnosno Koprivnicu ne planira se vratiti. Kaže da joj je u Hrvatskoj ljepše, ali joj je bolje tu gdje je sada. Dodaje da čovjek ima puno više prilika bez obzira na to tko je i ako je spreman i voljan raditi, vrata će mu se sama otvarati.

– Osjetila sam to na vlastitoj koži u svojoj priči njegovateljice. Ušla sam u to bez imalo iskustva, ali pokazalo se odličnim. Daju ti priliku da pokušaš neko vrijeme s probnim radom bez obzira na to što nemaš prigodnu školu jer im svugdje nedostaje takve radne snage. Nakon nešto manje od dvije godine rada i nakon što sam malo usavršila jezik, upisala sam školu za njegovateljicu. U listopadu počinjem sa školom za medicinsku sestru tako da ne mogu reći da mi je loše. Kada usporedim što sam imala u Hrvatskoj i kakvu bi budućnost uopće imala tamo sa svojom slastičarskom školom, mogu mirno reći da mi je ovdje bolje – zaključuje ova 24-godišnjakinja.


Što se tiče trajnih odjava na području Policijske uprave koprivničko-križevačke, doznali smo od policije da je u zadnjih pet godina otišlo 575 osoba.

Dodali su da se najviše stanovnika, njih 217, trajno odjavilo 2016. godine, dok se 2017. godine odjavilo njih 97, 2018. godine 78, 2019. godine 94 i 2020. godine 89 građana.

Privremeno je u proteklih pet godina u inozemstvo otišlo njih 4.250. Najviše je građana tako privremeno promijenilo adresu, njih 1050, 2017. godine, dok se godinu prije privremeno odselilo njih 907, 2018. godine 858, 2019. godine 867 i prošle godine 568 stanovnika.

Slušaj uživo
zatvori