Za mene je oduvijek kraj ljeta, odnosno početak jeseni – najfiniji dio godine.
Kuha se ajvar, pije se mošt, razvlači se tijesto za štrukle s jabukama… A bome se i ide f šumu brat vrganje! Podravski vrganji su nekaj posebno, rastu doslovno ko ludi – em ih ima fest, em su bormeš fest velki. Takve su i podravske buče. Prije su ljudi s njima hranili pajceke, a sad, zahvaljujući globalizaciji, imamo svakakvih finih vrsta i za nas ljude.
Buče su jako zdrave zato jer su bogate vlakinima zbog kojih imamo zdravu probavu. Imaju poštene količine beta karotena, koji nam čuva oči i kožu. Od vitamina najzastupljeniji su vitamin A i vitamin C.
Čim krene sezona friško zrelih buča, ja uvijek imam doma barem jednu, a najčešće pune zagrebačke prozore svakakvih podrafskih buča koje dobijem na poklon iz obiteljskih vrtova. I onda nek mi neko veli da su Podravci škrti! Ja to nisam još doživela :)
Vrlo često nedjeljom očistim jednu buču i narežem ju na kockice i pospremim u frižider. Na taj način prek tjedna, kad dođem doma iz ureda, samo izvadim već spremne buče za razne umake, krem juhe, rižota, raskošne salate pa čak i za deserte :)
SASTOJCI (za 4 osobe)
- 500 g očišćene butternut ili hokkaido buče
- 3 češnja češnjaka
- 250 g vrganja (ili nekih drugih gljiva po izboru)
- maslac
- plavi sir (npr. gorgonzola)
- malo bijelog vina
- začini: ružmarin, sol, papar
- listovi svježeg peršina
- 500 g tjestenine po izboru
POSTUPAK
- Buču očistimo i narežemo na kockice srednje veličine (kao kockice leda).
- U tavici zagrijemo ulje i na ulje dodamo samo zgnječene češnjeve češnjaka s ljuskom. Na taj način češnjak pusti aromu i postane skroz mekan i slatkast, k’o putar, a ne zagori.
- Čim češnjak zamiriši, dodamo buču, posolimo je i začinimo ružmarinom (1/2 žličice suhog ružmarina ili komadić svježe grančice). Poklopljeno ostavimo da se na umjerenoj vatri pirja 15 minuta. Na pola vremena otklopimo, promiješamo i ponovno zaklopimo.
- Nakon toga dodamo gljive i pirjamo ih dok ne puste aromu, par minuta.
- Stavimo kuhati tjesteninu po izboru. Ja sam skuhala bezglutenske makarone od slanutka jer su nutritivno bogatiji od obične pšenične tjestenine (sadrže vlakna i proteine, dobar su izvor željeza i vitamina B skupine).
- Češnjake izvadimo iz ljuskica i zgnječimo kuhačom u tavici.
- Podlijemo gljive i buču s malo bijelog vina, tek tol’ko da pokrije dno.
- Kad vino ispari, dodamo žlicu maslaca i po želji posolimo i popaprimo.
- Procijedimo skuhanu tjesteninu, ali prije nego bacimo sav višak tekućine u kojoj se kuhala, podlijemo umak s pola šeflje tekućine od tijesta – zbog toga će umak biti sočniji, naučila sam to u jednoj od milijon kuharskih emisija Jamie Olivera :)
- Pomiješamo tijesto i umak, dodamo plavi sir i sjeckani svježi peršin.
- Jelo je spremno za posluživanje!
P.S. Ako imate muškatnog oraščića, dodajte ga u tavicu odmah s bučom – na taj način dajete buči još jednu ukusnu aromatičnu notu.
Njam, mljac, dobar tek želi Vam Maida.
Još više zDravih recepata potražite na: