Važno je pridržavati se svih uputa Nacionalnog stožera civilne zaštite i brigu za svoje kućne ljubimce prilagoditi propisanim mjerama, poručili su iz Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
– Ne napuštajte svoje životinje, brinimo se jedni za druge i za svoje ljubimce. Tijekom šetnje s ljubimcima nemojte se družiti s ostalim vlasnicima, počistite izmet vašega psa te redovito održavajte higijenu ruku. Ako u vašoj blizini poznajete starije osobe koje imaju psa, ponudite im pomoć prilikom šetnje i nabave hrane za ljubimce, uz pridržavanje svih mjera prevencije – glase upute Veterinarskog fakulterta.
Upozoravaju sve osobe koje su u samoizolaciji da ne vode svoje ljubimce u šetnju te da s njima ne odlaze u trgovine za kućne ljubimce i veterinaru. Svim vlasnicima kućnih ljubimaca koji žive sami savjetuju da unaprijed dogovore skrb za svoje ljubimce u slučaju da moraju u izolaciju.
– Budući da su mnoge ustanove koje pružaju veterinarske usluge ograničile svoj rad samo za hitne slučajeve, molimo vlasnike kućnih ljubimaca da izbjegavaju rizične situacije i preveniraju zdravstvene probleme. Tijekom šetnje uvijek držite pse pod nadzorom i vodite ih na povodniku, ne dopuštajte im da tijekom šetnje konzumiraju hranu, vodu i strane predmete kao ni da dolaze u kontakt s divljim životinjama. Nastojte spriječiti da se taru o vanjske površine i predmete. Nemojte hraniti ljubimce ostacima vaše hrane i hranom za ljude te držite kante za smeće pokrivenima. Koristite zaštitu od vanjskih i unutarnjih nametnika te u dogovoru s veterinarom nastavite davati propisanu terapiju.
Ističu da se psima, ako je potrebno, nakon šetnje operu šape sapunom i vodom, uz obvezno obilno ispiranje i sušenje ručnikom.
– Posebno naglašavamo da upotreba različitih sredstava za čišćenje i dezificijensa na psećim šapama može uzrokovati nadražaj i upalu kože, ali i dišne i probavne smetnje, čemu često svjedočimo ovih dana.
Hitna stanja kućnih ljubimaca zbog kojih je nužno potražiti pomoć veterinara su:
- povraćanje i proljev koji traju dulje od 24 sata ili se pojavljuju uz opću slabost
- traume
- poteškoće s disanjem
- naprezanje prilikom mokrenja
- otrovanje
- proširenje i zavrnuće želuca (nadimanje psa, često s neproduktivnim pokušajima povraćanja)
- problemi tijekom porođaja
- epileptični napadaji
- kolaps ili gubitak svijesti
- hitna oftalmološka stanja
- jake alergijske reakcije.
Prije odlaska veterinaru ustanovu kontaktirajte telefonski.